Ropa po nedávném pádu opět zdražuje a do konce roku by se to zdražením mohlo projevit i na českých benzinových pumpách.

Ropa po nedávném pádu opět zdražuje a do konce roku by se to zdražením mohlo projevit i na českých benzinových pumpách. | foto: Iveta Palyová, MAFRA

Škrty těžařů zdražují ropu. Cena benzinu už je na dně, míní analytici

  • 69
Cena ropy začala po nedávném prudkém pádu opět stoupat. Mohou za to škrty velkých těžařů, které k nim donutila právě levná komodita. Právě tímto krokem ale mohou podle analytiků dostat do konce roku barel ropy opět nad 70 dolarů. Tím by o dvě až tři koruny zdražil i benzin v Česku.

Velké ropné společnosti obchodované na burze zveřejňovaly v posledním týdnu své výsledky za poslední čtvrtletí roku 2014. A všechny se podle očekávání potýkaly s problémy. Buď jim meziročně padaly zisky o desítky procent jako americkému Exxonu a Chevronu, nebo se rovnou propadly do ztráty.

Nejhorším případem je britská BP, která v úterý ráno zveřejnila čtvrtletní ztrátu 4,4 miliardy dolarů (v přepočtu 107 miliard korun). V návaznosti na to ohlásil šéf BP Bob Dudley, že jeho firma významně sníží prostředky, které hodlala investovat do nových vrtů.

A právě tím, v souvislosti s podobnými předchozími zprávami, se opět roztáčí kolotoč, na jehož začátku i konci je pohybující se cena ropy a potažmo i klesající nebo rostoucí ceny benzinu. Koneckonců cena ropy po nedávném velkém propadu již opět zdražila. Ve středu se barel prodával za 57 dolarů, což je o 16 procent více než minulý pátek.

Zatímco ve srovnávacím období před rokem (tedy od října do prosince 2013) se barel ropy Brent , tedy jejich klíčové suroviny, prodával za 100 až 110 dolarů, v posledním čtvrtletí loňského roku spadla cena prudce z 90 dolarů až pod padesát.

Analytik: Ještě letos zdraží benzin až o tři koruny

Investice do nových vrtů jsou přitom podle analytika společnosti Colosseum Borise Tomčiaka důležité pro budoucí objem. „Již nyní se odhaduje, že objem investic amerických ropných firem klesne o 30 procent. Drahá břidličná ropa se totiž nyní těžit nevyplácí,“ vysvětluje Tomčiak pro iDNES.cz.

To se časem projeví i na celkové produkci, která navíc razantně ovlivňuje cenu ropy. Byla to právě nová americká ropa z břidlic, jejíž velké objemy nedávno zapříčinily výrazný převis nabídky nad poptávkou a tím i pokles cen ropy na světových trzích.

V nejbližší budoucnosti bude podle Tomčiaka produkce ještě růst vzhledem k tomu, jak budou dobíhat již započaté projekty. Později už ale bude ropy na trhu ubývat a s tím i růst její cena. „Ještě letos proto očekáváme, že se cena ropy vrátí k sedmdesáti dolarům,“ říká Tomčiak.

Pro českého spotřebitele by to teoreticky znamenalo zdražení litru benzinu či nafty o dvě až tři koruny. „Současné ceny, které podle CCS činí nyní okolo 29,50, již totiž představují dno,“ myslí si Tomčiak. V tom s ním nepřímo přes ceny ropy souhlasí i řada zahraničních analytiků i zástupců těžařů.

Šéf OPEC: Připravme se na barel za 200 dolarů

Generální sekretář sdružení OPEC Abdulláh al Badrí jde v návaznosti na hlášené omezení investic svých konkurentů ještě dál. „Pokud se nebude investovat, dočkáme se ceny 200 dolarů za barel,“ nechal se slyšet pro CNN Money. Ovšem bez toho, aby uvedl, kdy tyto ceny očekává.

Bez ohledu na to, zda se prognóza al Badrího vyplní, vypadá to nyní, že dochází na uplatňování strategie, kterou na konci prosince ohlásila jiná těžká váha ropného kartelu, saúdský ministr pro ropu Alí Nuajmí. Ten v době nejprudšího poklesu pro Middle East Economic Survey řekl, že arabským těžařům prudké poklesy tolik nevadí. A že ropa může klidně klesnout na 30 dolarů za barel.

Výrok měl svou logiku proto, že na Arabském poloostrově a v severní Africe se ropa těží výrazně levněji než jinde. Odpadá totiž zejména nákladná průzkumná fáze a i při nízkých cenách je těžba stále zisková. Naopak tím, že proti nízké ceně nezakročí, nutí „šejkové“ konkurenty přehodnocovat své plány na další těžbu. A některé dokonce donutí z byznysu úplně odejít

„Ano, lze čekat, že menší těžební firmy na Západě zkrachují. A půjde i o ty mladé, které byly pomocí úvěrů aktivní v těžbě břidličné ropy. Obry, jako je Exxon nebo BP, to ale nepoloží. Z předchozích let mají totiž dostatek hotovosti na to, aby přečkali několik ztrátových čtvrtletí v řadě,“ říká k tomu Tomčiak.