Ze záměru zakázat prodej o svátcích ve velkých obchodech zbylo torzo

  • 699
Poslanci schválili zákaz prodeje v obchodech nad 200 metrů čtverečních na Nový rok, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den od 14 hodin. Pro bylo 90 ze 165 poslanců z přítomných, a to z ČSSD, KSČM a KDU-ČSL. Z původního návrhu, který byl rozsáhlejší, zbylo jen torzo. Sociální demokracie chce zákon znovu rozšířit v Senátu.

Je pravděpodobné, že boj o konečnou podobu zákona ani zdaleka nekončí. „Ten návrh, tak jak je, v podstatě ztrácí smysl,“ řekl šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák. Podoba schváleného zákona je totiž velmi blízká současnému stavu, kdy již mnohé obchody mají o vánočních svátcích a na Nový rok zavřeno.

Omezení otevírací doby o svátcích

Návrh zákona původně počítal se sedmi svátky (tučně uvedené prošly):

1. leden Den obnovy samostatného českého státu a Nový rok
Velikonoční pondělí
8. květen - Den vítězství
28. září - Den české státnosti
28. říjen - Den vzniku samostatného československého státu
25. prosinec 1. svátek vánoční
26. prosinec 2. svátek vánoční

Kromě toho měl být prodej omezen do 12:00 o Štědrém dni, prošel zákaz od 14:00

Původní návrh senátorů za ČSSD počítal se sedmi svátky. Prošel ale návrh Romana Kubíčka z ANO, aby se to týkalo jen 1. ledna a dalších tří vánočních dnů a aby na Štědrý den byly obchody zavřené od 14 hodin.

Komunista Josef Šenfeld si sice později vzpomněl, že chtěl hlasovat pro širší verzi, a lidovecký místopředseda Sněmovny Jan Bartošek nechal opakovat hlasování. Proti tomu pak protestovala ODS a právníci Sněmovny dali šéfovi klubu ODS Zbyňku Stanjurovi za pravdu.

Lidovec Jiří Mihola dokonce navrhoval rozšířit zákon tak, aby byly obchody nad 200 metrů zavřeny o všech svátcích, a jeho kolega Petr Kudela, aby byly větší obchody zavřené i na Velikonoční neděli.

„Omezení prodejní doby o svátcích přivítají prodavači i prodavačky. Nikdo neumře hlady,“ řekl Mihola. Argumentoval Německem a Rakouskem, zeměmi, kde je prodejní doba omezená. Neuspěl ani Mihola ani Kudela, podporu získal návrh Romana Kubíčka z ANO, který původní předlohu senátorů ČSSD osekal (jak se hlasovalo o Kubíčkově návrhu, najdete zde).

Významnou a dvojznačnou roli sehráli komunisté, kteří sice spolu s ČSSD podporovali zákon, ale před tím pomohli ANO, TOP 09 a ODS dopady zákony významně omezit.

Zkuste pracovat za ty peníze, které tam holky dostávají...

Předcházela tomu emotivní rozprava, kterou poslanci strávili celé dopoledne. „Ten zákon není o nakupujících, ten zákon je o těch, kteří jsou za pokladnami, kteří jsou ve skladech, a ten zákon je pro ně. Pro nakupující budou ostatní dny a já myslím, že veřejnost to přijme celkem s pochopením a nebude s tím velký problém,“ hájil před poslanci návrh jeho autor, senátor za ČSSD František Bublan. „Zkuste si pracovat za ty peníze, které tam holky dostávají,“ říkal poslancům Jaroslav Foldyna z ČSSD.

„Samozřejmě v Německu i dalších zemích, kde je silný vliv církví i odborů, omezení existuje. Ale tendence je opačná, směrem k liberalizaci,“ opáčil mu předseda občanských demokratů Petr Fiala.

A kdo bude přeměřovat těch 200 metrů čtverečních?

Bohuslav Svoboda mluvil o tom, že Maďarsko minulý týden zrušilo zákaz prodeje o nedělích, protože došlo k obrovskému poklesu a krachu malých obchodů. „A kdo bude přeměřovat těch dvě stě metrů čtverečních?“ ptal se poslanců v rozpravě šéf klubu ODS Zbyněk Stanjura.

„TOP 09 je důrazně proti jakémukoli dalšímu omezování podnikatelů,“ řekl poslanec Michal Kučera. „Jde o boj proti velkým hypermarketům, jde o boj proti velkým provozovatelům,“ prohlásil.

„Šedesát procent nakupujících je proti tomu, aby jim někdo určoval, kdy mají kupovat a kdy ne,“ protestoval proti omezování prodejní doby o některých vybraných svátcích také Tomio Okamura. „Snad si každý rozhodne, jak má trávit svůj volný čas,“ řekl Martin Lank z Úsvitu.

Podívejte se, co si o zavírání obchodů o svátcích myslí lidé: