Peking. Ilustrační foto

Peking. Ilustrační foto | foto: AP

Vzestup čínských měst: investovat do majetku je nejlepší v Pekingu

  • 30
Čínská velkoměsta zaujala hned čtyři místa v první pětce průzkumu Global Cities Index, který měří lukrativnost nemovitostí. Z evropských měst se v top třicítce umístily jen Londýn, Paříž a Madrid. Index hodnotí města podle různých faktorů, jako jsou ekonomický růst, předpokládaný příjem v příštích deseti letech nebo velikost pracující populace.

Mluví se o ní jako o příští světové supervelmoci. Poté, co Západ porazila v ekonomickém růstu, vzdělání a produktivitě, sune se Čína vzhůru i v žebříčku lukrativních realit. Čtyři z jejích rozlehlých metropolí obsadily top pětku v ukazateli Global Cities Index, píše britský Daily Mail.

Top 10 měst

1. Peking, Čína

2. Šanghaj, Čína

3. Šenzen, Čína

4. Tchien-ťin, Čína

5. New York, USA

6. Los Angeles, USA

7. Dallas, USA

8. Londýn, USA

9. Houston, USA

10. Chicago, USA

Zdroj: Global Cities Index

Čínské hlavní město Peking, kde žije na 22 milionů lidí, poskočilo ze čtvrté na vedoucí příčku. A Londýn, i přes svou slábnoucí atraktivitu po referendu o vystoupení z EU, zůstal v první desítce jediným evropským městem. Zbytek tvoří čínská a americká velkoměsta. New York spadl oproti poslednímu srovnání ze druhého na páté místo.

Index vytváří společnost Schroders zabývající se asset managementem, tedy správou majetku. Její fond investuje do akcií, které by měly těžit ze silné poptávky po komerčních realitách v nejlukrativnějších světových velkoměstech.

Další lukrativní světová města

11. Washington, USA

12. Paříž, Francie

13. Atlanta, USA

14. Sydney, Austrálie

15. Melbourne, Austrálie

16. Tokio, Japonsko

17. Miami, USA

18. Toronto, Kanada

19. Philadelphia, USA

20. San Francisco, USA

21. Singapur, Singapur

22. Hong Kong, Čína

23. Phoenix, USA

24. Boston, USA

25. Seattle, USA

26. Nagoya, Japonsko

27. Minneapolis, USA

28. Madrid, Španělsko

29. San Diego, USA

30. Denver, USA

Zdroj: Global Cities Index

„Ideální“ velkoměsto má vysoký předpokládaný ekonomický růst a zvyšující se počet obyvatel a také v něm pracují kvalifikovaní lidé, kteří disponují vysokými příjmy. Města na nejvyšších pozicích žebříčku se také chlubí špičkovými univerzitami a mají silnou infrastrukturu. Jsou ekonomicky rozmanité a svým obyvatelům nabízejí spoustu kulturních a volnočasových aktivit.

Tvůrce indexu ale nezmínil některá negativa, například dopad životního prostředí v daném městě na lidské zdraví. Například kvůli smogu, který se často objevuje v Pekingu, připomíná server Finews.asia.

„Čínská města rychle rostou s tím, jak se země industrializuje a stoupá HDP a maloobchodní tržby. Jediná věc, která zatím tato města drží zpátky, je disponibilní příjem - tedy peníze, které lidé utrácejí za věci jiné než základní potřeby,“ konstatuje Hugo Machin, jeden z šéfů Schroder Global Real Estate Securities. „Očekáváme, že čínské metropole se během následujících let stanou čím dál důležitějšími a v našem investičním světě budou hrát významnou roli,“ doplnil.

Kvůli čínským zákonům je však v mnoha případech těžké do místních nemovitostí investovat přímo. Dá se to ale udělat například prostřednictvím hongkongských realitních společností.