Žehličky se od sebe liší hlavně cenou

Košilím je jedno, jestli po nich přejela drahá nebo levná žehlička.
Košilím je jedno, jestli po nich přejela drahá nebo levná žehlička. Proč tedy zbytečně utrácet tisíce korun za drahé modely, když prádlo mnohdy vyžehlí stejně dobře výrobek o polovinu levnější? Kropítko nebo hrnek s vodou již sice nejsou díky napařovacím žehličkám nutnou výzbrojí při žehlení hor prádla, ale o to těžší bývá vybrat mezi množstvím na první pohled stejných žehliček v regálech obchodů. Že drahé nemusí být nejlepší, dokazují výsledky srpnového testu německé spotřebitelské nadace Warentest. Vyzkoušeli zde sedmnáct žehliček v cenách od necelé tisícovky do čtyř tisíc korun.

Rozdíly v kvalitě testovaných žehliček nebyly příliš velké. Zákazník se tedy může při výběru značky orientovat především na cenu. Za necelých sedm set korun, které zaplatí v tuzemsku za žehličku Privileg firmy Quelle, by si však neměl slibovat nejvyšší kvalitu. Její hlavní nevýhodou je, že se velmi rychle zanáší vodním kamenem. Tímto nešvarem trpěly i dvě další, velmi levné značky. Alaska, která v německém testu skončila spolu s Quelle mezi posledními, a Severin, u níž téměř bylo možné usazování vodního kamene pozorovat. Severin se naštěstí zatím do České republiky nedováží a také pro Alasku si musí tuzemští zákazníci dojet za hranice. Od zbývajících čtrnácti testovaných výrobků za tisíc a více korun již lze očekávat, že dobře vyžehlí, nezanesou se příliš rychle vodním kamenem a nepodpálí byt. Dvě profesionální žehlířky, které žehličky hodnotily, sice výrazně nepřesvědčila svým výkonem žádná z testovaných, ale poměrně dobře se s horami prádla vyrovnaly Braun PV 3505 a Braun PV 3512, dobrá byla i Philips HI 515. Třetí zástupce značky Braun (PV 3110) byl při žehlení jen o málo horší, ale celkové prvenství si nakonec odnesl díky nejvyšší technické kvalitě, snadné manipulaci, bezpečnému používání i nerezové žehlicí ploše odolné proti poškrábání. Naopak nejdražší Tefal Integral a další poměrně drahý model Siemens TB 15301 nepřesvědčily odbornou ani laickou porotu žádnými zvláštními výkony. Nepomohlo jim v tom ani zvláštní příslušenství, jako je výroba páry pomocí motorového čerpadla u Siemensu nebo vyjímatelná kazeta proti vodnímu kameni, kterou se chlubí Tefal Integral. Je na každém zákazníkovi, aby se rozhodl, zda mu takové detaily ve vybavení stojí za vyšší pořizovací cenu. Větší cenové rozdíly mezi jednotlivými modely různých značek vysvětlují výrobci často materiálem, ze kterého je vyrobena žehlicí plocha. Test však neprokázal velké rozdíly mezi žehličkami s plochami z hliníku, nerezu nebo smaltu. Žádný z těchto materiálů se neukázal být více nebo méně odolný proti škrábancům, které způsobují například zipy či knoflíky. Otázka materiálu žehlicí plochy se tedy stává čistě otázkou vkusu. Dnes jsou všechny žehličky vybavené ochranou proti přehřátí, která přístroj včas automaticky vypne. I tak se mezi osmnácti testovanými modely našel jeden, který bezpečnostní normy nesplnil. V žehličce Alaska objevili technici částečně neizolovaný kabel. Výrobci patrně v nevhodné chvíli došel materiál na izolaci.

Podle časopisu TEST (Stiftung Warentest 8/2000)
Viz Napařovacím žehličkám... str. II

Rady pro výběr

* Váha a tvar. Je mylné domnívat se, že těžší žehlička prádlo lépe vyžehlí. Vyplatí se žehličku potěžkat již při nákupu, aby žehlení pak nebylo namáhavé. Žehlička musí v ruce dobře sedět a měla by případně vyhovovat také levákům.

* Nádržka na vodu. Praktická žehlička by měla umožňovat průběžnou kontrolu hladiny vody a jednoduché doplňování. Někomu vyhovuje odnímatelná nádržka, pro jiného je snadnější doplňovat vodu odměrkou.

* Voda. Minerální nebo dešťová voda obsahují substance, které mohou žehličce škodit nebo zanechávat na prádle skvrny. Nejlepší je obyčejná z vodovodu, u příliš tvrdé vody je nutná příměs destilované vody zpravidla v poměru 1:1.

* Kabel. Podle údajů v návodu se vyplatí ověřit si, zda je kabel dost dlouhý.

* Svislé žehlení. Praktické jsou žehličky, s nimiž se dá pracovat i svisle, například pro vyrovnání oděvů na ramínku.

* Návod k obsluze. Musí být v češtině a dostatečně srozumitelný. Návod, kterému zákazník neporozumí po prvním či druhém přečtení, je lepší odložit spolu s žehličkou.

O testu

* testovala německá spotřebitelská nadace Warentest
* 17 napařovacích žehliček vybraných do testu bylo nakoupeno během října a listopadu 1999
* součástí testu byly technické zkoušky v laboratořích, prakticky výrobky vyzkoušely profesionální žehlířky i běžní uživatelé

Vítěz testu

I přes vyrovnané výsledky zaujímá přední místo žehlička Braun PV 3110, kterou lze pořídit za příznivou cenu 1690 korun. V technických zkouškách tato žehlička předstihla všechny ostatní a také v dalších částech testu byla mezi nejlepšími. Mimo jiné umožňuje i svislé žehlení.