První peníze jdou hlavně na výměnu vytápění. Ze všech již schválených žádostí to jsou téměř čtyři pětiny. Ilustrační foto.

První peníze jdou hlavně na výměnu vytápění. Ze všech již schválených žádostí to jsou téměř čtyři pětiny. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Zelené miliony přitékají. Peníze na zateplení dostanou první uchazeči

  • 22
Více než půl roku po spuštění miliardového programu Zelená úsporám dostanou tento týden první úspěšní žadatelé peníze za to, že si například pořídili kotel na biomasu nebo zateplili dům.

Podaných žádostí je však stále mnohem méně, než ministerstvo životního prostředí původně odhadovalo. Stát proto zvažuje, že nakonec půjdou dotace i do zateplování veřejných budov.

"Podepsané smlouvy od nás odešly v uplynulých dvou týdnech. Jakmile nám je žadatelé vrátí zpět, pošleme jim okamžitě peníze,“ řekl ředitel Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Petr Štěpánek.

Stát má na zelené dotace peněz více než dost: prodej emisních kreditů jiným zemím vynesl už přes 17 miliard korun. Celkem počítá s rozpočtem až 25 miliard. Smlouvy podepsali i zástupci Japonska, které je zatím největším zákazníkem Česka v nákupu kreditů.

Na peníze čeká 61 žadatelů 

První dotace z programu dostane v příštích dnech 61 úspěšných žadatelů. Podle Štěpánka už u některých příjemců proběhly i kontroly, které nenašly žádné závady. Peníze dostávají lidé až po provedení akce, na kterou peníze žádají. I proto se do Zelené úsporám zapojily i banky. Celkem už stát odsouhlasil více než stovku žádostí.

První peníze jdou hlavně na výměnu vytápění. Ze všech již schválených žádostí to jsou téměř čtyři pětiny. Důvod je prostý - projekt na výměnu kotle na spalování biomasy či tepelné čerpadlo nebo solární systémy je podstatně snazší a časově méně náročný než projekt na kompletní zateplení domu. "Nejvíce žádostí je zatím na Moravě a ve Středočeském kraji,“ uvádí Lenka Brandtová, mluvčí SFŽP.

Schválených žádostí radou SFŽP je už přes šest set, jejich celkové náklady jsou 215 milionů korun. Musí je však ještě podepsat ministr životního prostředí. Celkem SFŽP přijal asi 1 200 žádostí, což je jen zlomek původního plánu. Při startu tehdejší ministr životního prostředí Martin Bursík odhadoval až 40 tisíc žádostí do konce roku.

Zelené žádosti

Dosud přijatých žádostí: 1291

Původní odhad počtu žádostí do konce roku: 40 000

Počet schválených žádostí: 635

Dostane peníze v příštích dnech: 61

Investice u schválených žádostí: 215 milionů Kč

Celková výše dotací u schválených žádostí: 104 miliony Kč

Pramen: SFŽP

Stát na počátku projektu nastavil pravidla pro čerpání dotací tak přísně, že tím spousty zájemců o dotace odradil. Sklidil za to velkou kritiku a až velké zmírnění požadavků na konci prázdnin vzbudilo o účast v programu větší zájem lidí. Podle Štěpánka tak už nehrozí, že by program skončil fiaskem.

"Počet žádostí teď roste exponenciálně,“ tvrdí Štěpánek. V počtu žádostí se podle něj zvýšený zájem projeví až ve chvíli, kdy budou mít lidé hotový projekt.

To, že nové podmínky znamenaly nárůst počtu zájemců, potvrzují i lidé z oboru. "Už se to rozjelo, děláme na projektech zhruba pro dvě stě bytových domů a šest set domků,“ říkáMilan Malý ze společnosti KRP Group.

"Máme z toho teď mnohem lepší pocit, začíná se ozývat poptávka hlavně od paneláků,“ říká obchodní ředitel Saint-Gobain Weber Terranova Pavel Polánek. Podle něj mají "blok“ vůči programu majitelé rodinných domků, kteří chtějí zateplovat. Podmínkou je totiž zateplení firmou, nikoliv svépomocí.

"To, že si nemohou dům zateplit sami, části možných žadatelů vadí,“ dodal Polánek. Podle Štěpánka už stát nebude znovu podmínky na dotace měnit. Kdyby ministerstvo životního prostředí všechny peníze nevyčerpalo, muselo by je vrátit zemím, kterým Česko prodalo své emisní kredity.

"Pokud uvidíme, že zbývá dost peněz, není problém otevřít program i na veřejné budovy. Už jednou jsme takto jejich zateplení podpořili a zájem byl obrovský,“ dodal Štěpánek.