Vladimír Železný

Vladimír Železný | foto: Michal Sváček, MAFRA

Železný neuspěl s registrací známky Pilsener, soud vyhověl Prazdroji

  • 29
Nejvyšší správní soud potvrdil rozhodnutí Úřadu průmyslového vlastnictví, který vyhověl stížnosti Plzeňského prazdroje proti přihlášení ochranné známky Pilsener Adler Quell. Tu si podala firma Astrapia, jejímž předsedou představenstva je podle Obchodního rejstříku bývalý šéf TV Nova a exsenátor Vladimír Železný.

Námitkám Prazdroje, který se obával parazitování na své pověsti, vyhověl Úřad průmyslového vlastnictví a známku nezapsal. Rozhodnutí pak postupně potvrdil Městský soud v Praze a nedávno také Nejvyšší správní soud (NSS), zjistila ČTK z rozsudku zpřístupněného v internetové databázi.

V kasační stížnosti firma Astrapia zpochybňovala tvrzení úřadu a soudu o zaměnitelnosti značek Pilsener Adler Quell a Pilsner Urquell. Upozornila například na to, že první slovo obou značek je pouze zeměpisným označením. Účelem ochranných známek podle stížnosti rozhodně není podpora monopolizace trhu ve vztahu ke konkrétním místům výroby.

NSS ale rozhodnutí potvrdil a zdůraznil, že úřad hodnotil zaměnitelnost z mnoha různých úhlů a kritérií, stejně jako následně pražský soud. Závěr o vysoké míře podobnosti je prý založen na všestranném posouzení.

Ochranná známka Pilsener Adler Quell měla řádnou registraci u českých úřadů v letech 1907 až 2007. Postupně náležela Měšťanskému pivovaru v Plzni, národnímu podniku Plzeňský prazdroj a poté současné akciové společnosti.

Po vypršení stoleté ochrany si značku v srpnu 2007 přihlásil Plzeňan Jiří Antošovský. Tvrdil, že chce navázat na tradici někdejšího Plzeňského společenského pivovaru PRIOR. Jeho kasační stížnost ale zamítl NSS před dvěma lety.

Vyjádření Železného redakce iDNES.cz zjišťuje.

Plzeňský prazdroj patří do světové pivovarnické skupiny SABMiller. Úřad průmyslového vlastnictví eviduje pro Plzeňský prazdroj mnoho ochranných známek. Nejstarší z nich, graficky ztvárněný nápis Pilsner Bier, pochází už z roku 1859.

,