Železný: Vávra nám dluží 2,5 miliardy korun

Česká nezávislá televizní společnost (dříve dodávala program televizi Nova, v jejím čele stojí Jan Vávra) dluží na základě čtvrtečního rozhodnutí vrchního soudu držiteli licence na vysílání televize Nova, společnosti CET 21, dvě a půl miliardy korun. Na tiskové konferenci to uvedl ředitel CET 21 Vladimír Železný s tím, že ČNTS je tak od čtvrtka de facto ve stavu technického bankrotu. To však popírá mediální zástupce ČNTS Michal Donath z agentury Donath- Burson- Marsteller.

Soud v otázce právoplatnosti odstoupení CET 21 od smlouvy s ČNTS rozhodl ve prospěch CET 21.

Ta od smlouvy s ČNTS odstoupila loni 5. srpna a začala vysílat z pražského Barrandova bez využití služeb ČNTS. "Soud tak smlouvu zrušil od jejího počátku," řekl Železný.

Vávra odmítá Železného tvrzení, že odstoupením od smlouvy, jehož oprávněnost soud potvrdil, se ruší platnost smlouvy od počátku. Soud naopak rozhodl, že smlouva mezi CET 21 a ČNTS byla platná, řekl Vávra.

CET 21 soud vyhověl v tom, že odstoupení od smlouvy bylo oprávněné. To však podle Vávry znamená, že veškeré úkony do 5. srpna byly podle smlouvy platné.

Servisní smlouva podle Vávry také nemluví o jakémkoli plnění v objemech, které Železný zmínil.

Na základě rozhodnutí soudu si budou muset obě strany vrátit zpětně veškeré plnění plynoucí ze zrušené smlouvy. CET 21 tak bude vracet ČNTS dvě a půl miliardy, ČNTS však má vracet pět miliard korun.

Po započtení vzájemných pohledávek tak ČNTS podle Železného CET 21 dluží dvě a půl miliardy korun.

Vrchní soud se zabýval třemi otázkami. Kromě otázek, zda smlouva CET 21 a ČNTS byla exkluzivní a zda CET 21 odstoupil 5. srpna 1999 od smlouvy právoplatně, měl soud rozhodovat, zda byla na počátku smlouva sjednána podle dobrých mravů.

Ve prospěch CET 21 vrchní soud rozhodl v otázce právoplatnosti odstoupení od
smlouvy. Hlavním důvodem bylo nedodání denních vysílacích protokolů ze strany ČNTS licencovanému subjektu. Tím CET 21 neměl přehled o vysílání, za jehož obsah má odpovědnost.

Podle soudu ČNTS nedodáním protokolů závažným způsobem porušila smlouvu, což byl důvod pro její vypovězení ze strany CET 21. CET 21 navíc dal ČNTS lhůtu pro dodání protokolů, které však ČNTS nevyužila.

Soud se podle jednatele CET 21 Aleše Rozehnala na stranu CET 21 přiklonil také v otázce exkluzivity smlouvy.

Právní tým CET 21 nyní analyzuje rozhodnutí soudu a jeho případné dopady. Železný uvedl, že CET 21 se nebude zdráhat dopady proti ČNTS uplatnit. Jako jednu z variant naznačil konkurs ČNTS.

Nova neuvažuje, že by v rámci případného konkursu ČNTS usilovala o získání budovy Měšťanské Besedy, z níž do 5. srpna vysílala. Nova je podle Železného na takovém rozmachu, že by se do malých prostor budovy nevešla.

O zpeněžení budov a dalšího majetku ČNTS však v případě konkursu bude podle Železného rozhodovat správce konkursní podstaty. Na prodej budovy bude muset být vypsán tendr a budovu získá ten, kdo dá víc.

Prostředky, které by správce prodejem získal, by podle Železného plynuly věřitelům, kde CET 21 patří s pohledávkou 2,5 miliardy pravděpodobně k největším.

Spor mezi dřívější servisní organizací Novy společností ČNTS a CET 21, která je držitelem licence na vysílání Novy, na veřejnost pronikl loni v dubnu odvoláním Vladimíra Železného z postu jednatele a generálního ředitele ČNTS.

CET 21 poté vypověděla služby ČNTS a v srpnu zahájila vysílání Novy z
Barrandova bez využití služeb ČNTS.