Zeman bude mít v USA potíže kvůli privatizaci

  • 4
Miloše Zemana čekají příští týden při jeho státní návštěvě Spojených států perné chvíle. Bude totiž nejvyšším americkým politikům muset vysvětlovat pochybnosti kolem velkých privatizačních projektů. Američané si u premiéra či u členů jeho delegace hodlají stěžovat na zvýhodňování vybraných firem, které bojují o koupi české energetiky a českého plynárenství. Prodeje firem ČEZ a Transgas jsou přitom největšími projekty v historii země a běží v nich o stovky miliard korun.

"Průhlednost v oblasti podnikatelského klimatu, a zejména v privatizaci energetiky, bude tématem číslo jedna při našem setkání," uvedla pracovnice amerického ministerstva obchodu, která z diplomatických důvodů nemohla zveřejnit své jméno.´

Její slova včera potvrdil i velvyslanec USA v České republice John Shattuck. Ten se již na téma privatizace sešel s ministrem průmyslu Miroslavem Grégrem, jemuž tlumočil znepokojení amerických investorů. "Všichni uchazeči by měli mít stejný přístup k informacím a k lidem, kteří mají vliv na vyhodnocování soutěže.

Pan ministr mě ujistil, že takové rovné zacházení prosadí. Předpokládám, že totéž bude premiér tlumočit v USA," uvedl Shattuck. Pochybnosti vzbuzuje zejména privatizace odvětví elektroenergetiky. Zde totiž čeští politici věnují zvýšenou péči jednomu z uchazečů: francouzské Electricité de France.

Počátkem října jednalo v Paříži pět českých poslanců s mezinárodním ředitelem francouzské firmy Bo Kallstrandem. Týden poté jel do Paříže sám Grégr a setkal se s nejvyšším šéfem EdF Francoisem Rousselym. Obě návštěvy se odehrály v době, kdy stát výrazně upravoval privatizační podmínky.

Na organizaci poslanecké mise se navíc podílela firma EPIC, která je poradcem EdF. Jednatel EPICu Vladimír Motlík k tomu včera odmítl cokoli říci. Americká firma NRG, jež o ČEZ rovněž soupeří, toto jednání kritizuje. Washington je podle tamních úředníků znepokojen také v oblasti plynárenství.

Zde hodlají upozornit na skutečnost, že jeden z uchazečů - ruský Gazprom s Transgasem obchoduje a zná klíčové informace o jeho kontraktech. Gazprom spojil v soutěži síly s německým Ruhrgasem, francouzským Gaz de France a italskou firmou SNAM. Američané mají obavy, že americká firma Duke Energy nebude schopna při nerovném přístupu k informacím v soutěži obstát.

Cílem jednání v USA tedy má být zpřístupnění stejných informací všem. Náměstek ministra financí Tomáš Potměšil však soudí, že Američanům nelze vyhovět. "Údaje nemůžeme zveřejnit, protože firmy, které neuspějí, by pak měly důvěrné informace o konkurenci mohly by tyto údaje zneužít. Získá je až vítěz soutěže," uvedl Potměšil.