Prezident Miloš Zeman.

Prezident Miloš Zeman. | foto: František Vlček, MAFRA

Zeman lobboval v Rumunsku za ČEZ. Země chce omezit zelené dotace

  • 4
Prezident Miloš Zeman lobboval u rumunských politiků za společnost ČEZ. Polostátní energetická firma uvažuje kvůli snížení státních dotací na obnovitelné zdroje o prodeji části větrného parku, který v zemi vybudovala.

Podle Zemana by vláda v Bukurešti neměla společnostem jejich investice splácet takzvanými zelenými certifikáty s proměnlivou hodnotou, ale skutečnými penězi. Generální ředitel energetické skupiny Daniel Beneš jeho iniciativu přivítal.

Zeman se kvůli pozici ČEZ na rumunském trhu sešel s místním ministrem pro energetiku Răzvanem-Eugenem Nicolescu. "Jsem si jist, že ke zvýšení kredibility investic nejen z Česka, ale i dalších zemí, je dobré platit ve standardní měně - národní nebo evropské," řekl již v úterý Zeman, když zahajoval společné česko-rumunské podnikatelské fórum.

Používání certifikátů Zeman kritizoval. "Nikdo neví, jaký bude objem platby a jaký bude termín splátky," řekl prezident.

Na podnikání ČEZ v Rumunsku má vliv zákon, podle kterého se přidělují takzvané zelené certifikáty. Vláda tím investorům garantovala příděl dvou certifikátů na budoucí roky, loni však nečekaně podporu omezila na polovinu a přinutila investory do energetiky přehodnotit svou strategii, definovanu na základě původních záruk.

"Kroky rumunské vlády výrazně ovlivnily očekávanou návratnost naší investice. Z dnešního jednání mám ale dojem, že rumunská strana má vůli nám vyjít vstříc," komentoval jednání Daniel Beneš, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ. Proti snížení ceny certifikátu protestoval ČEZ už loni v létě, kdy firma podala stížnost k Evropské komisi.

Oceňujeme to, řekl šéf ČEZ

Generální ředitel energetické společnosti Zemanovu snahu ocenil. "Pomoc takového představitele státu, jako pomoc prezidenta, je významná. A my to samozřejmě oceňujeme," řekl Beneš. Bližší informace o stavu vyjednávání s rumunskou stranou nechtěl komentovat.

Skupina ČEZ v Rumunsku provozuje větrný park Fantanele a Cogealac s instalovaným výkonem 600 megawattů, což je investice v hodnotě 1,1 miliardy eur (zhruba 30 miliard Kč). V Evropě jde o největší takové zařízení, které stojí na pevnině, nikoli na moři. Výroba elektřiny v parku se podílí deseti procenty na celkové rumunské výrobě z obnovitelných zdrojů. Kvůli poklesu hodnoty certifikátů ale společnost uvažuje o tom, že část zařízení prodá. Nyní hodnotí možný zájem investorů.

Zahraniční investoři vyjádřili znepokojení nad nedávnými škrty v pobídkách pro obnovitelné energie v Rumunsku. Některé firmy se zahraničními vlastníky přitom kvůli státní podpoře energie z obnovitelných zdrojů v Rumunsku investovaly miliardy eur.