Zeman na čínském veletrhu mluvil o Krtečkovi. Letěl s ním i Nečas

  • 195
Prezident Miloš Zeman zahájil oficiální návštěvu Číny v Čcheng-tu, hlavním městě čínské provincie S’-čchuan. Zúčastnil se tam zahájení Západočínského mezinárodního veletrhu a jednal s místopředsedou čínské vlády Ma Kchajem. Mluvili spolu o zřízení leteckého spojení mezi Čínou a Prahou nebo o přípravě seriálu Krteček a panda.

Novinářům to řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman v projevu při zahájení veletrhu podpořil vznik letecké linky mezi Prahou a Čcheng-tu. Řekl to při zmínce o tom, že je nutné podporovat potkávání lidí, například při turismu. Jednou z možností, jak toho dosáhnout, je podle něj vznik nové Hedvábné stezky, která by měla právě podobu leteckého spojení.

Do Šanghaje přes Moskvu, navrhl Zeman

V souvislosti se Zemanovou cestou po Číně, která potrvá do pondělí, se mluví také o zřízení pravidelné linky mezi Prahou a Šanghají. K přímé lince Zeman řekl, že by mohla mít mezipřistání v Moskvě. „Někde se mezipřistávat musí a tím by to vytížení mohlo být podstatně, podstatně vyšší,“ řekl prezident. Zeman před návštěvníky veletrhu mluvil také o možné ekonomické spolupráci mezi Českem a provincií S’-čchuan.

Zeman se na veletrhu také zúčastnil podpisu tří dohod, které stvrdil za Středočeský kraj a Nymburk jejich hejtman a starosta Miloš Petera. Středočeský kraj uzavřel memorandum s provincií S’-čchuan o upevnění ekonomické a obchodní spolupráci a dohodu o partnerství se skupinou Changhong. Za Nymburk Petera podepsal dohodu o spolupráci s čínským městem Mien-jang. Zároveň byla podepsána smlouva mezi českou a čínskou soukromou společností o výcviku pilotů.

O cestu byl velký zájem, letěl i expremiér Nečas

Zahájením veletrhu oficiálně začala Zemanova návštěva Číny. Do nejlidnatější země světa českého prezidenta doprovodilo téměř pět desítek českých podnikatelů a prezidentská kancelář musela pro velký zájem do Asie vypravit dvě letadla. Podnikatelé mají v Číně v plánu podepsat několik předjednaných kontraktů a návštěvu také chtějí využít ke sjednání nových kontraktů nebo k navázání nových partnerství.

Mezi podnikateli je i bývalý premiér Petr Nečas, který zastupuje firmu Delta Capital, nebo bývalý ministr životního prostředí Tomáš Chalupa za společnost StrategyOne. Do Číny se vydali i zástupci českých strojírenských podniků, pivovaru Lobkowicz, vinařství nebo vysokých škol.

Zeman na veletrhu jednal s místopředsedou čínské vlády Ma Kchajem o přímé lince z Číny do Prahy. „Na tom jednání zazněla i zajímavost o plánovaném projektu animovaného seriálu Krteček a panda. Je to takové symbolické spojení české typicky animované postavičky a čínského národního symbolu,“ řekl Ovčáček.

Zeman na veletrhu navštívil stánky českých firem. U stánku společnosti Škoda si prohlédl pro čínský trh upravený model automobilu Yeti, který je o něco delší než evropský model a dodáván je s náhradním kolem připevněným na zadních dveřích. Prohlédl si i sklářskou expozici nebo vystavená letadla českých firem.