Zeman: Telecom prodávat nebudeme

  • 10
Premiér Miloš Zeman zpochybnil rozhodnutí svého kabinetu. V rozhovoru pro ČTK řekl, že je připraven přenechat privatizaci Českého Telecomu příští vládě i přes to, že nový majitel měl být znám už na jaře. "Domnívám se, že... budoucí vláda může Telecom privatizovat úspěšněji než vláda současná," prohlásil. Jeho kolegové byli zaskočeni, mluvčí vlády Libor Rouček ani Fond národního majetku nemohli záměr premiéra pro iDNES komentovat.

„Fond národního majetku se stále drží stávajícího vládního usnesení, které mu ukládá realizovat výběr strategického partnera pro Český Telecom do konce března 2002,“ řekla iDNES Lucie Králová z tiskového oddělení FNM.

Dodala, že Zemanovo prohlášení je pro FNM novinkou. Fond koncem listopadu vyzval potenciální zájemce o majoritní státní podíl v Českém Telecomu, aby své nabídky předložili mezi 19. prosincem a 9. lednem.

Premiér své stanovisko zdůvodnil tím, že na telekomunikační tituly mají momentálně nízkou cenu na trhu, a proto by tržba z prodeje nebyla tak vysoká, jak se očekávalo. Za 51 procent akcií chce stát podle posledních vyjádření získat padesát miliard korun. Původně ale počítal zhruba s osmdesáti.

Termín se už jednou posouval
Vláda už jednou posunula termín privatizace Českého Telecomu. Nový majitel státních akcií měl být původně znám do konce října. Kabinet však termín přesunul až na konec března.

Hlavním důvodem zdržení byla snaha Českého Telecomu získat ke svým 51 procentům akcií v mobilním operátorovi Eurotel ještě zbývajících 49 procent, které drží konsorcium Atlantic West, tvořené americkými telekomunikačními společnostmi AT&T a Verizon. Obě společnosti se ale nakonec nedohodly. - VÍCE ČTĚTE ZDE.

Nově se v současném vládním návrhu privatizace Českého Telecomu objevila také podmínka, že 51 procent akcií státu může získat nejen strategický partner, tedy společnost z oboru, ale i konsorcium strategického a finančního investora. Důvodem je zachování obchodního zaměření firmy a zároveň dostatečné množství peněz pro nákup bývalého státního monopolu.

S původním strategickým partnerem, konsorciem TelSource, v němž má hlavní slovo nizozemský národní operátor KPN, se stát dohodl na společném postupu prodeje. Stát by v tom případě s konsorciem TelSource nabízel najednou nejen 51 procent svých akcií, ale i 27 procent v držení konsorcia, tedy celkem 78procentní podíl. Návrh privatizace ovšem počítá s tím, že prioritou je prodat 51 procent akcií státu.

,