Prezident Miloš Zeman.

Prezident Miloš Zeman. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Exportéři jsou líní kvůli dlouhodobě slabé koruně, tvrdí Zeman

  • 53
Dlouhodobě slabá koruna vede české exportéry k lenosti, ke snižování inovačních impulzů i produktivity práce a ke ztrátě konkurenceschopnosti. Prezident Miloš Zeman to řekl na zahájení Festivalu exportu CZ 2016. Podle něj by Česko mělo konkurovat hlavně vysoce kvalifikovanou pracovní silou.

Zároveň Miloš Zeman podpořil návrhy, aby při uzavírání pojistných smluv u Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) v případě, že obchod nevyjde, vzniklo alespoň desetiprocentní plnění pro toho, kdo transakci neprozřetelně uzavřel.

„Je hezké, že exportéři jásají nad devalvací koruny. Z krátkodobého hlediska je to určitě podnět. Ovšem z dlouhodobého pohledu vede slabá koruna k lenosti, ke snižování inovačních impulsů, produktivity práce či konkurenceschopnosti,“ uvedl prezident.

Export v ČR loni meziročně vzrostl o sedm procent zhruba na 3,9 bilionu korun. Z toho 83,5 procenta mířilo do zemí Evropské unie.

Levná pracovní síla byla podle Zemana komparativní výhodou Česka možná v 90. letech, ale rozhodně ne dnes. „Musíme konkurovat dobře placenou a vysoce kvalifikovanou pracovní silou,“ dodal prezident Zároveň zopakoval, že v ekonomické diplomacii by měl platit pragmatický přístup založený jednak na podpoře exportu, jednak na podpoře zahraničních investic. „Země malého nebo středního rozsahu působí poněkud směšně, když svoji zahraniční politiku zakládá na moralistním kazatelství, zatímco ostatní státy vesele obchodují,“ doplnil Zeman.

Dále uvedl, že Česká exportní banka podle něj někdy uzavírá lehkomyslné obchody. „Nedostatečně si prověřují svého zahraničního partnera. Pak mávnou rukou a řeknou, obchod nevyšel, EGAP mi to zaplatí. Proto podporuji návrhy, aby při uzavírání pojistných smluv v případě, že obchod nevyjde, zde bylo alespoň desetiprocentní plnění ze strany toho, kdo tento obchod neprozřetelně uzavřel,“ sdělil Zeman.

Pomoc prezidenta pro české exportéry je podle něj mnohem snadnější v zemích s prezidentským režimem, včetně Číny. „V zemích s parlamentním režimem jsou tyto cesty někdy spíše politickou turistikou než reálnou ekonomickou akcí. Ale prezidentských režimů máme na světě dost. A já někdy se závistí sleduji, jak moji zahraniční partneři mohou jediným příkazem vyřešit problémy, jejichž řešení v zemích s parlamentní demokracií trvá léta,“ uzavřel prezident.