Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zemanova vláda krizi zdědila, míní expert Světové banky

  9:18
- Tvrdí-li Miloš Zeman, že popularitu jeho vlády táhnou dolů problémy zděděné z minulosti, nemýlí se, soudí specialista na podnikovou sféru a spoluautor připravované zprávy Světové banky o české ekonomice John Nellis. "Současná vláda je v těžké situaci. Zdědila krizi, kterou nezpůsobila, a nyní musí nasadit řadu úsporných opatření, která jdou proti tradiční filozofii sociální demokracie," říká Nellis, jenž ve washingtonské centrále Světové banky působí na postu manažera divize soukromého sektoru.

Vláda si podle něho v nápravě chyb počíná celkem úspěšně, ale nejasné je nadále řešení skrytého státního dluhu a revitalizace.

Myslíte, že vláda říká lidem pravdu, že ekonomika už dosáhla dna a že Českou republiku čeká růst?
Ode mne to bude spíš hádání, protože makroprognózy nejsou můj obor. Ale zdá se mi, že ekonomika už je určitě hodně blízko dna a že půjde nahoru. Hodně ovšem bude záležet ne na tom, co bude dělat vaše vláda, ale na tom, co se bude dít ve světě.

Pokud se Asie začne stabilizovat, pokud se nebudou opakovat žádné turbulence v Rusku, pokud se zvedne růst v západní Evropě, pak automaticky půjdete nahoru. Politika, kterou vaše vláda provádí, je vcelku správná, nikdo nevrhá peníze do absolutně ztrátových a mrtvých firem. Vcelku jsem optimista, růst přijde.

ZMĚNY V PODNICÍCH NEBYLY DOSTATEČNÉ

Jak vy, jako expert na podniky, hodnotíte situaci v České republice po deseti letech reforem?
O tom bude mimo jiné pojednávat naše zpráva, kterou zveřejníme na podzim. Co se týče podniků, Česká republika začala velmi dobře, na počátku transformace udělala řadu správných věcí. Ale nešla dost daleko. To platí především o vytváření podmínek pro restrukturalizaci. Podniky nestačily projít důležitými změnami, které by přinesly konkurenceschopnost, modernizaci a efektivnost.

Jakými změnami?
V Polsku i v Maďarsku, což jsou pro vás dva největší regionální soupeři, firmy prošly hlubší restrukturalizací. Zbavovaly se starých výrobních postupů, snižovaly náklady a zvyšovaly efektivitu, což s sebou také přineslo daleko vyšší míru nezaměstnanosti. Když u vás byla tříprocentní nezaměstnanost, zdálo se, že Češi asi postupují správně. Nebyl to ale ukazatel úspěchu, nýbrž důkaz, že podniky neprocházejí restrukturalizací jako v Polsku a Maďarsku. Tam jsou firmy dál, mají nižší náklady a vyšší produktivitu. A to není tím, že by čeští dělníci byli líní nebo méně vzdělaní, to je důsledkem hospodářské politiky.

Pokud je to důsledek hospodářské politiky, v čem byly její chyby?
Lze najít několik případů, kdy vláda neudělala něco, co dělat měla - například se nepostarala o ochranu práv minoritních akcionářů. Na druhou stranu ale někdy dělala věci, které dělat neměla - například tlačila na banky, aby poskytovaly nové úvěry firmám, které se nacházely v těžkých problémech. Podniky vůbec měly přístup k bankovním úvěrům bez toho, že by prodělaly nezbytné změny. To souvisí také s chybnou metodou privatizace. Ale vcelku nejsou výsledky České republiky žádná tragédie. Promarnili jste šanci pohybovat se tak rychle jako Polsko nebo Maďarsko, takže výkon ekonomiky je stále o čtyři nebo o pět procent nižší než dřív. Ale ne o padesát procent, takže nejde o žádnou katastrofu. V celkem blízké budoucnosti lze očekávat obnovení růstu a stability - díky vysoce vzdělané pracovní síle, vynikající zeměpisné poloze a také díky tomu, že vláda už některé chyby napravila.

Které chyby to například jsou?
Rozumné mi připadá především odhodlání privatizovat banky. Na počátku se možná objevovaly tlaky to zpozdit, ale nyní se celý proces rozběhl. Řada sociálnědemokratických vlád by se privatizaci bank bránila, ale vaše vláda pochopila, že je potřeba vydat pozitivní signál do zahraničí a skoncovat se starými zvyky, kdy k úvěrům měly přístup firmy, které si to nezaslouží. Vláda rovněž provádí šetrnou rozpočtovou politiku, protože chápe, že je to potřeba pro stabilitu měny a důvěryhodnost investorů. Otevřené téma je, co se bude dít se špatnými dluhy a s restrukturalizací podniků. Zatím nám není úplně přesně jasné, jak bude fungovat revitalizace. My jako bankéři bychom rádi jasně viděli, že vláda nebude přímo dávat peníze - a to buď svoje, nebo peníze bank - firmám, které nevykazují žádné perspektivy do budoucna.

To ale vláda říká...
To je signál, který by vláda měla naprosto jasně vyslat. Určitě se najde řada lidí, kteří by chtěli opak a argumentují záchranou pracovních míst. Ale to vás dlouhodobě finančně zabije. Nemůžete podporovat firmu, která nemá budoucnost.

FIRMY S BUDOUCNOSTÍ JE TŘEBA ZACHRÁNIT

Jak poznáte, která firma má budoucnost?
Nejlépe o tom obvykle rozhodne trh, úředníci se v těchto rozhodnutích obvykle mýlí.

Kritériem má být zájem zahraničního investora. To je přece tržní kritérium...
To bych považoval za správné řešení. Máte-li firmu, která si vede špatně, protože současný management ji neumí dobře řídit, tak vyhlašme soutěž, a objeví-li se zájemce - z ciziny nebo klidně i z domova -, pak ji prodejme. Je potřeba vytvořit takové prostředí, kdy se se k tomuto procesu budou připojovat i věřitelé.

Čili vylepšit konkursní zákony, protože ve všech transformačních ekonomikách platí, že právní systém není stavěn tak, aby vynucoval konkursy v západním slova smyslu. Změna zákonů je ale během na dlouhou trať. Krátkodobě - což se děje všude ve střední Evropě - je třeba najít náhradní řešení.

V Maďarsku mají něco, čemu říkají mimosoudní vyrovnání, v němž se věřitelé na způsobu restrukturalizace podniku dohodnou mimo soudy. V České republice vzniká revitalizační agentura, řada podobných věcí se děje také v Asii, kde agentury vybírají nesplácené dluhy firem a prodávají je s diskontem v aukci na otevřeném trhu.

Může toto fungovat v České republice? Dluhy nelze kvůli špatným zákonům vymáhat, podniky nikdo nebude chtít...
Pak věřitelé musí přeměnit své pohledávky na akcie a vstoupit do firmy jako akcionáři. To znamená vyřadit původní špatně hospodařící akcionáře ze hry a buď uspokojit svoje pohledávky výprodejem aktiv, nebo vyměnit management, prosadit restrukturalizaci a změnit poměry ve firmě tak, aby znovu přinášela zisk. To je sice riskantní, ale pro pár firem to může fungovat. Záleží na strategii, jakou revitalizační agentura zvolí a jak velké riziko bude chtít nést.

Nemyslíte, že oživování těchto starých firem se věnuje moc velká pozornost, že je nebude možné zachránit?
Řada z nich asi zachránit nepůjde. Ale na druhou stranu je v nich mnoho cenného majetku, jako jsou stroje, nemovitosti, technologie. Byl jsem v jedné chemičce v Ústí nad Labem. Firma na tom nebyla finančně dobře, ale o její technologii byl velký zájem v zahraničí, zaučovala v používání této technologie lidi z Asie. Správné finanční řízení by ji mohlo postavit na nohy.

Podobné je to i v jiných podnicích - jsou zavaleny dluhy, které nebyly použity na investice, ale po oddlužení mají určitou hodnotu. Řešení je jen otázkou správného finančního řízení. Existuje spousta finančních metod, jak perspektivní výrobu zachránit.

SOCIALISMUS NEŠLO OPUSTIT BEZBOLESTNĚ

Souhlasíte s tím, že růst nezaměstnanosti je projevem restrukturalizace? Nebo podniky už nemohou dál a prostě krachují?
Já to chápu jako signál restrukturalizace. Je hodně těžké v Čechách tolerovat desetiprocentní nezaměstnanost, historicky se něco takového nikdy nestalo. O pár roků dříve by takový jev společnost nesla lépe, protože na počátku byli lidé ochotni něco obětovat, aby se vymanili z vlivu Ruska a zbavili se komunismu. Teď už společnost tolik trpělivosti nemá, nechce se jí platit.

Chyba je tedy v tom, že politici tohoto období nevyužili k dost radikálním reformám?
Václav Klaus a lidé kolem něho si mysleli, že znají metodu, jak utéct ze socialismu bez velkých bolestí a zavést fungující moderní tržní ekonomiku.

Byla to špatná myšlenka, nebo jen špatné provedení?
Já myslím, že to byla chybná myšlenka. V květnu 1990 jsem mluvil s Klausem i s dalšími lidmi, kteří připravovali kuponovou privatizaci, například s Dušanem Třískou. Tou dobou už to měli celkem jasně promyšleno. My jsme se jich ptali, komu budou podniky patřit, kdo je povede, jak toto pomůže prosadit efektivní řízení podniků, kdo bude tlačit na restrukturalizaci? Podle nich jsme se na to dívali špatně.

Říkali: "Když to prodáme strategickému investorovi, pak se přihlásí buď nomenklaturní kádry, tedy lidé, kteří dokázali nakrást peníze ve starém systému, nebo cizinci, což by se nelíbilo lidem. Dejme každému šanci, aby byl v novém systému akcionářem." Nebyl to úplný nesmysl, ale zvrhlo se to.

Nikdo pořádně nechápal, co dělá firmu silnou a konkurenceschopnou v moderní globální ekonomice, že potřebujete kompetentního vlastníka, jemuž záleží na efektivitě a ziscích, někoho, kdo vloží do firmy kapitál, kdo zná západní trhy a má na ně přístup, kdo rozumí marketingu, reklamě a vývoji. Řada lidí, kteří zůstali ve vedení českých podniků, toto nemohla zajistit.

NADNÁRODNÍ KONCERNY JSOU DOBŘÍ VLASTNÍCI
Prodáme-li vše cizincům, řadu lidí to rozzlobí. Jak byste vyvrátil jejich obavy?
Neznám žádnou zemi na světě, která by z toho neměla strach. Je nesmysl tvrdit, že svět je jeden šťastný velký trh, kde na národnosti nezáleží. Ale nadnárodní koncerny jsou obvykle dobrými vlastníky. Je pro ně důležitá dobrá pověst, jsou neustále sledovány tiskem, a pokud něco zkazí například v Indii, mají z toho problém po celém světě.

Myslím, že zahraniční vlastníci by měli být spíš vítáni. Česká republika se s příchodem cizinců stává víc a víc součástí západní Evropy a proniká na trh, kde národnostní hledisko bude postupně ztrácet na významu.

Proč by se s námi západní firmy dělily o zkušenosti? Přesunou k nám nenáročnou výrobu a bohatství zůstane pořád doma...
General Electric koupil v Maďarsku továrnu na žárovky a pro Maďary to byla velká rána. Báli se, že zanikne jejich národní firma. Ale po třech letech byli v General Electric tak nadšeni, že do Maďarska přesunuli všechen výzkum z Holandska. Maďaři se ukázali jako konkurenceschopní, měli výzkumníky, kteří dokázali udělat totéž co Holanďané za poloviční cenu. Lidé ve firmách jako General Electric chtějí vydělávat peníze, chtějí být konkurenceschopní a nezůstanou v Holandsku jen proto, že se jim tam líbí.

Nemyslíte, že vyspělé země se svým technologickým pokrokem státům, jako je Česká republika, postupně vzdalují, takže časem nebudeme schopni jejich investice vstřebat?
Zvládnout tyto technologie je otázka kvalifikačních kursů ve firmách, pokud máte pracovníky s kvalitním vzděláním na úrovni středních škol. Byl byste šokován, jak nízká je úroveň základních akademických dovedností, jako je počítání, psaní a čtení, na některých středních školách v Americe. U vás jste na tom daleko lépe

Ano, ale věda je záležitostí univerzit.
Nemluvím o vědcích, nebudeme si nalhávat, že vaši inženýři mohou konkurovat Německu. Já mluvím o dělnících, a ti musí mít kvalitní vzdělání ze střední školy, aby firmy měly na co navázat ve svých kursech. Ale máte základní vzdělávací systém, který produkuje přizpůsobivou a potenciálně konkurenceschopnou pracovní sílu.

Vývoj nezaměstnanosti ve střední Evropě

Autor:

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

27. března 2024  17:29

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu...

Seznam zakázaných kotlů. Co vám od září hrozí, když v nich budete dál topit

23. března 2024

Premium Češi stále provozují nejméně 150 tisíc starých neekologických kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

25. března 2024  11:54

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200...

Loď v Baltimoru měla potíže už dřív, most si o nehodu říkal, soudí odborníci

27. března 2024  11:17

Bezprostředně po úterní nehodě lodi v americkém Baltimoru vedení společnosti, která loď provozuje,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bankrot zažehnán, zatím. Saúdové nalijí do luxusních elektroaut miliardu dolarů

25. března 2024  18:42

Americký výrobce luxusních elektromobilů Lucid získá od divize saúdskoarabského státního...

Komora: Loni přibylo žadatelů o podporu, farmy se rozdělovaly účelově

28. března 2024  12:17

Po loňském spuštění tzv. redistributivní platby, tedy dotace, při které se vyplácí 3 500 Kč na...

Zemřel nobelista a průkopník behaviorální ekonomie Daniel Kahneman

28. března 2024  11:32

Ve věku 90 let zemřel izraelsko-americký psycholog Daniel Kahneman, který získal Nobelovu cenu za...

Dražší než Costa Concordia. Pojistné škody za Baltimore jdou do miliard dolarů

28. března 2024  10:58

Zřícení mostu Francise Scotta Keye v americkém Baltimoru může podle analytiků stát pojišťovny...

Statistici vylepšili odhad výkonu ekonomiky. HDP loni klesl o 0,2 procenta

28. března 2024  10:18

Česká ekonomika v loňském roce klesla o 0,2 procenta, zpřesnil Český statistický úřad (ČSÚ) svůj...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...