Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Viktor Chlad, MAFRA

Evropské státy chtějí méně igelitek. Česko sáčky zřejmě zpoplatní

  • 342
Zástupci jednotlivých zemí potvrdili dohodu s europarlamentem o nových pravidlech pro omezení igelitových tašek. Státy si mohou vybrat jestli igelitky zpoplatní, nebo je omezí jinak. Cílem je, aby spotřeba sáčků klesla do deseti let na 40 kusů na hlavu a rok.

Diplomaté zemí EU potvrdili dohodu s europarlamentem týkající se nových unijních pravidel, která mají omezit používání igelitových tašek. Dohodu, podle níž mají země na výběr mezi zpoplatněním tašek či přímým závazkem snížit jejich počet, umožnil pondělní kompromis členských zemí s europarlamentem.

Evropská komise Jeana-Claudea Junckera novou kompromisní podobu legislativy původně odmítala jako nadbytečnou, nakonec ale tento týden ustoupila.

Nejmenší sáčky se omezení možná vyhnou

Opatření se týká tašek s tloušťkou pod 50 mikronů, tedy tenčích igelitek, tvořící většinu spotřebovávaných igelitových tašek. Členské země budou mít na výběr dva způsoby, jak snížit jejich počty. První je povinný cíl snižování - 90 sáčků na jedno použití na osobu ročně k roku 2019 a jen 40 v roce 2025. Druhou variantou je zajištění, že za ně budou muset zákazníci v obchodech k roku 2019 platit.

Z opatření mohou být vyňaty nejtenčí sáčky pod 15 mikronů. O tom, zda je zahrnou do případné novely, by se mělo rozhodnout za dva roky. Komise a členské státy by také měly informovat o negativních dopadech výrazného používání igelitových tašek na životní prostředí.

Zástupce vedoucího českého zastoupení při EU, velvyslanec Jakub Dürr novinářům řekl, že ČR mohla návrh podpořit právě kvůli možnosti vybrat si způsob, jak tašky omezit. „Nedá se předjímat vůle zákonodárce ani říct, jak přesně bude vypadat návrh, který vyjde z dílny Ministerstva životního prostředí,“ poznamenal Dürr. Z debat na toto téma, které se dosud v Česku vedly, ale podle něj plyne, že si země spíše zvolí variantu tašky zpoplatnit. „Ostatně už to je praxe mnoha supermarketů a prodejců,“ dodal.

Ministr Mládek: Není to žádné drama

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek v pátek v Bruselu nechtěl plán příliš komentovat. „Plastové tašky beru především jako záležitost ochrany životního prostředí,“ podotkl. Věc prý z obchodního hlediska není „fatální“ a nepochybně podle něj existují jiné materiály, které je možné používat. „Budeme o tom diskutovat, ale nejsem si jist, jestli je to takové drama,“ dodal ministr.

Předcházející komise Josého Barrosa s původním plánem snížit počet igelitek přišla před rokem, nápad už tehdy kritizovaly například české obchodní řetězce.

Místopředseda nové Junckerovy komise Frans Timmermans, odpovědný za snahy o lepší legislativu, snižování zbytečné byrokracie a podobně, ještě před pondělní kompromisní dohodou diplomatů a europoslanců dával najevo pochyby, zda podoba, do které se původní návrh za rok proměnil, skutečně řeší původně zamýšlený cíl. Navrhoval celý návrh stáhnout jako nadbytečný. Po dohodě nakonec členským zemím a europoslancům ustoupil.

Páteční rozhodnutí diplomatů členských zemí ještě čeká závěrečné formální potvrzení na některé z nejbližších ministerských rad a také v europarlamentu.