Lídři G20 rokují na summitu ve francouzském Cannes o tom, jak zabránit tomu,

Lídři G20 rokují na summitu ve francouzském Cannes o tom, jak zabránit tomu, aby se krize šířila do dalších ekonomik. (4/11/2011)

Země G20 chtějí posílit zdroje MMF. Zatím nevědí jak

  • 17
Lídři největších evropských ekonomik se na summitu G20 ve francouzském Cannes shodli, že je nutné posílit zdroje MMF. Ke konkrétní dohodě však nedošli. Oznámil to prezident EU Herman Van Rompuy. Dodatečné prostředky mají být fondu poskytnuty "rychle, pokud to bude nutné".

Podle Van Rompuye ministři financí hlavních světových ekonomik nadefinují tři technické možnosti posílení fondu do "jejich příští schůze".

Státníci se v Cannes dva dny přeli o metody, jak pomoci Evropě vybřednout z její dluhové krize, aniž by to dál finančně zatěžovalo samotné mocnosti.

Mezi hlavní výsledky summitu G20 měla patřit dohoda na posílení pravomocí MMF, jenž se po 2. světové válce stal poslední instancí poskytující úvěry zemím ve finančních problémech a na jehož zkušenosti a zdroje se světoví lídři podle agentury DPA hodně spoléhají.

MMF bude dohlížet na italské škrty

MMF má mimo jiné kontrolovat úsporný program Itálie, na čemž se státníci včetně německé kancléřky Angely Merkelové a amerického prezidenta Baracka Obamy dohodli už ve čtvrtek večer. Předseda Evropské komise José Barroso v pátek potvrdil, že Itálie požádala MMF, aby jí pomohl monitorovat její hospodářské a fiskální reformy. Nejmenovaný zdroj obeznámený s jednáními uvedl, že rozšířený monitoring prostřednictvím MMF není obvyklý.

Podle informací DPA má MMF podle plánů G20 rovněž poskytovat krátkodobé preventivní úvěry k posílení likvidity zemí ohrožených finanční krizí. Podle německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung by měly mít možnost takové úvěry čerpat i země eurozóny, a to do výše pětinásobku jejich kapitálové účasti v MMF.

Například pro Itálii by to znamenalo možnost čerpání až do výše 45 miliard eur (přes 1,1 bilionu korun), u Španělska do 23 miliard eur.

Zamýšleným posílením MMF se mocnosti snaží zabránit tomu, aby se dluhová krize dál rozšířila do velkých ekonomik, jako jsou právě Itálie a Španělsko, uvedla AP. To vše v situaci, kdy jsou země eurozóny už vyčerpány poskytováním pomoci Řecku, Irsku a Portugalsku a kdy tradiční spojenec USA bojuje s vlastními problémy.

Merkelová: Euroval nechtěl z G20 podpořit nikdo

Zatímco na zvětšení zdrojů MMF se představitelé G20 shodli, na podpoře užšího fondu pro eurozónu ne. Podle německé kancléřky Angely Merkelové se do vyztužení Evropského fondu finanční stability (EFSF) nechtělo nikomu.

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová na tiskové konferenci na závěr summitu uvedla, že její země poskytne Evropě finanční pomoc pouze v případě, že to bude prostřednictvím MMF. "Nemám zájem přispět přímo evropskému fondu. Proč bych měla?" prohlásila.

Euro po slovech Merkelové zamířilo dolů a ztráty prohloubil také akciový trh. Zpevnily naopak ceny německých dluhopisů. Dluhová krize v eurozóně, kterou chtějí politici řešit hlavně zvýšením efektivity EFSF a za přispění MMF, byla hlavním tématem dvoudenního summitu G20.

Euro k dolaru v bezprostřední reakci oslabilo na 1,3806 USD, zatímco před tím, než Merkelová pronesla svá slova, se pohybovalo kolem 1,3830 USD.

Německý akciový index DAX prohloubil ztrátu na zhruba 0,7 procenta na 6 089 bodů, předtím byla jeho ztráta asi poloviční. Podobně britský index FTSE 100, který měl do té doby slabý zisk, spadl do ztrát.

,