Zemědělci chtějí miliardy za počasí

  • 56
V době, kdy vláda kvůli úsporám škrtá peníze na mzdy učitelů a lékařů a zvyšuje daně, chce ministr zemědělství Jaroslav Palas požádat o několik miliard pro zemědělce. Ti své požadavky podpořili demonstracemi v Praze a Olomouci. Letos chtějí od státu tři miliardy korun.

Ty by jim pomohly pokrýt ztráty vzniklé kvůli mrazům. Dalších 7,4 miliardy korun chtějí od příštího roku jako kompenzaci za nižší dotace, než mají jejich kolegové v Evropské unii.

"Chceme posílit vyjednávací pozici ministra zemědělství Palase, proto jsme přišli," zdůvodnil demonstraci asi 150 lidí před Úřadem vlády Jan Veleba z Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů.

"Hledáme tři miliardy korun, které by pomohly situaci v zemědělství řešit. Návrh bude dojednán po návratu ministra financí z dovolené. Snad bude jasno po příštím zasedání vlády," řekl ministr zemědělství Jaroslav Palas.

Zemědělci chtějí další miliardy dotací
Zemědělství hrozí kolaps. Chceme dorovnání dotací jako v EU. Zaplaťte nám škody způsobené letošní zimou. S takovými hesly a projevy přišlo asi 150 zemědělců v Praze před úřad vlády. Stejný počet demonstrantů posílených o traktory vyjelo do ulic v Olomouci.

Podtrženo a sečteno říkají: Vládo, dej nám letos tři miliardy na splacení našich ztrát kvůli počasí, příští rok dalších 7,4 miliardy, abychom měli stejné podmínky jako v Evropské unii.

V požadavcích za více peněz podporuje zemědělce i jejich exministr Jan Fencl. "To, co nabídla unie kandidátským zemím, nepovažuji za spravedlivé a už vůbec ne velkorysé. Rozdělila jen tolik peněz, které měla připravené pro podstatně méně kandidátských zemí," řekl v Olomouci Fencl.

Zemědělští odborníci upozorňují na to, že i kdyby naši rolníci dostali v porovnání s kolegy z Evropské unie jen čtvrtinu přímých dotací, polepšili by si skoro dvaapůlkrát. Loni a předloni putovalo na přímých dotacích do českého zemědělství 2,9 miliardy korun. Slíbená čtvrtina z fondů unie znamená roční dotace ve výši 6,8 miliardy korun. Přesto zemědělci chtějí přidat ještě 7,4 miliardy korun.

"Vycházím-li z našich propočtů, ani při nejhorší variantě na tom český zemědělec neprodělá. A to i vzhledem k tomu, že mu porostou náklady a bude muset čelit větší konkurenci," říká šéf Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky Tomáš Doucha. "I kdyby dostal jen slíbené dotace, bude na tom zhruba stejně jako dnes," dodává.

Podle propočtů ústavu cokoliv navíc si čeští rolníci vybojují, to jim přilepší. Pokud by Česko nevstoupilo do unie, zemědělcům by nikdo z Bruselu slíbených 6,8 miliardy na přímých dotacích nedal. Navíc členství v unii bude pro české zemědělské producenty znamenat dvaapůlkrát vyšší ochranu před konkurencí vyrábějící mimo unii než dosud.

Zemědělci budou mít v unii nárok na vývozní dotace a ty půjdou z unijní kasy. Vyřeší to tak i nejpalčivější současný problém českého ministra zemědělství - kde vzít peníze na dotovaný vývoz přebytečného mléka. "Zapomíná se i na to, že získají i vyšší právní ochranu už jenom tím, že se dostanou do slušnějšího prostředí," říká Doucha.

Měli by tak zemědělcům odpadnout problémy například vymáháním dluhů od neplatících odběratelů. Ani při projektech rozvoje venkova nebudou čeští zemědělci tratit. Ze současných zhruba tří miliard korun dostanou ročně až šest miliard korun.

Zemědělští odborníci předpovídají, že pokud bude stát k zemědělcům ještě štědřejší a dorovná jim platby do plné výše unijních dotací, umožní tím přežít i špatně hospodařícím výrobcům.

Šéf zemědělského výzkumu však upozorňuje, že čeští producenti potravin se nemusí bát konkurence ze současných zemí EU, ale kandidátů Polska nebo Maďarska. "Ti, pokud si vymohou dorovnání dotací z jejich národních rozpočtů, budou pro české zemědělce nebezpečnou cenovou konkurencí," říká Doucha.