Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Česko ztrácí čtyři hektary půdy týdně. Bude hůř, varují ekologové

  • 376
Poslanci schválili sněmovní verzi novely zákona o ochraně zemědělského půdního fondu. Ta ruší poplatky u krajských a obecních komunikací a snižuje je v případě stavby rodinných domů. Podle ekologů tím naroste zábor orné půdy. Už nyní se přitom zastaví průměrně až čtyři hektary půdy za týden.

Novelu podpořilo 157 ze 163 přítomných poslanců. Proti byl pouze Jan Volný z hnutí ANO (záznam hlasování zde). Podporou sněmovního znění poslanci odmítli senátní verzi, která by zcela zrušila poplatky za zábor pro rodinné domy a také pro veřejně prospěšné stavby na zastavitelném území obcí. Oba návrhy čelí kritice ekologů, více však kritizovali právě senátní úpravu.

„Novela přináší další sumu výjimek z ochrany zemědělské půdy. Prakticky ruší nástroj, který k ochraně půdy máme - poplatky za zábor. Ztrácíme úrodnou půdu, na které můžeme pěstovat potraviny. Přicházíme o ekologické funkce zemědělské půdy, jako je zadržování vody a ochrana před suchem. Ztrácíme do budoucna schopnost produkovat potraviny a další suroviny, které potřebujeme, například pelety pro topení,“ varoval v úterý Daniel Vondrouš z ekologické organizace Zelený kruh.

V senátní verzi ekologům vadilo zejména ustanovení o „veřejně prospěšných stavbách“. Pod nimi se mohl skrývat třeba supermarket nebo parkoviště, které vedení obce označí za důležité pro rozvoj. Takové stavby pak mohly vyrůst i na té nejcennější orné půdě. Každý týden přitom kvůli trvalé zástavbě nevratně mizí několik hektarů orné půdy vhodné pro pěstování zemědělských plodin. „Přicházíme o několik fotbalových hřišť kvalitní zemědělské půdy za týden,“ tvrdí analytik Vojtěch Kotecký z centra Glopolis. Takto zastavená plocha je z hlediska zemědělského využití nenávratně ztracená.

Tempo snižování plochy orné půdy je v Česku mnohem vyšší, jak ukazuje například Zpráva o stavu životního prostředí. Velká část záborů ovšem není nenávratná - týká se to například zalesňování nebo vzniku vodních ploch.

Ministerstvo zemědělství se ke kritice ekologických organizací odmítlo vyjádřit s ohledem na probíhající jednání poslanců. „Vzhledem k pozměňovacím návrhům v Senátu je potřeba vyčkat, která verze bude přijata. Ministerstvo zemědělství ve shodě s ministerstvem životního prostředí prosazuje parlamentní návrh,“ řekla iDNES.cz ještě před hlasováním poslanců mluvčí resortu Markéta Ježková.

Selhává vláda v ochraně orné půdy?

Vláda Bohuslava Sobotky přitom ve svém programovém prohlášení slíbila, že posílí ochranu kvalitní orné půdy a půdního fondu. Už v loňském roce prošel Sněmovnou zákon, který snížil poplatky za zábor a přidal výjimky. Za stavbu dálnic nebo průmyslových zón na zemědělské půdě se tak nemusí platit nic.

„Myslím, že tady vláda selhává. Zlepšení ochrany půdy, které si vytyčila v programu, se jí nedaří a přicházejí další a další výjimky, které ten základní nástroj oslabují a likvidují,“ dodal Vondrouš.

Od roku 1966 se snížila výměra zemědělské půdy o 290 000 hektarů, což odpovídá velikosti tří okresů. Zakrytí povrchu půdy nepropustným materiálem způsobuje závažné škody na životním prostředí a je nejvýznamnější formou degradace půdy - likviduje produkční potenciál půdy, přispívá k poškození biodiverzity, zvyšuje nebezpečí povodní a nedostatku vláhy, přispívá i ke změně klimatu.

Půda je navíc kromě zastavování sužována vodní erozí. Podle údajů ministerstva zemědělství je ohroženo až 60 procent zemědělské půdy, přičemž v ohrožených až nejohroženějších kategoriích je přibližně 35 procent území. V Česku je zemědělská půda na 54 procentech výměry země.