Zemní plyn má být pro lidi brzy dražší

Domácnostem s největší pravděpodobností výrazně podraží zemní plyn, a to buď ještě od letošního října, nebo od ledna příštího roku. Zvýšení cen, které se zatím připravuje na ministerstvech průmyslu a financí, se má pohybovat podle zatím navrhovaných variant v průměru od 25 do 37 procent. Znamenalo by to, že například domácnost, která plyn používá na vaření a ohřívání teplé vody, letos místo zhruba 3,5 tisíce korun může zaplatit až o třináct set korun více.
"Vzhledem k tomu, že je to opravdu výrazný růst, bude o tom muset zřejmě rozhodnout vláda," řekl zdroj, který je s návrhy seznámen. Případné zdražení má také doprovázet sociální program pro rodiny s nižšími příjmy a důchodce.
Návrhy zpracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu a v nejbližších týdnech se jimi bude zabývat ministerstvo financí, které podle zákona konečné ceny určuje.
"Situace je opravdu vážná.
Varianty posoudíme a uvidí se, co je možné dělat," uvedl ředitel odboru cen ministerstva financí Václav Wagner.
Důvodem zdražení je především výrazný nárůst cen ropy a ropných produktů během loňského a letošního roku, od nichž se cena plynu přímo odvozuje.  Vláda totiž schválila loni v zimě tříletý scénář nápravy cen plynu pro domácnosti i podniky, který vycházel z cen ropy kolem 14 dolarů za barel. Na evropských burzách se však cena vyšplhala během konce loňského roku a letoška i přes 30 dolarů za barel a nyní se pohybuje kolem 28 dolarů.
"Tento vládní scénář je tedy definitivně passé," uvedl zdroj. Harmonogram předpokládal, že se domácnostem zvedne letos v lednu cena plynu v průměru o 15 procent, což se stalo, a v lednu 2001 měl být růst o 10,9 procenta. Poslední státem regulovaná úprava cen pro domácnosti má podle scénáře přijít v roce 2002, kdy má plyn podražit o 7,5 procenta. Pak už by měla cena placená obyvatelstvem odpovídat nákladům na dodávku plynu do jejich domů a bytů.
Termín narovnání cen do roku 2002 je pro zemi závazný kvůli Evropské unii, která pokřivení cen energií na trhu nepřipouští.
Už letos na jaře ministerstva průmyslu a financí kvůli rostoucím dovozním cenám plynu zvýšila jeho ceny mimo přijatý scénář. Zdražení se však týkalo pouze velkých a středně velkých podniků a v průměru dosáhlo asi 14 procent.
Domácnostem se vzhledem k citlivosti problému cena nezvyšovala.
"Pravda je, že tento krok je proti filozofii harmonogramu dokončit nápravu cen právě pro domácnosti," připustil Wagner.
Ministerstva proto zvažují, že by se rostoucí cena plynu měla ještě letos i na domácnosti částečně přenést. "Varianty tedy posuzují, nakolik zatížit domácnosti, nebo dále zvýšit ceny velkým odběratelům, či ještě výrazněji omezit zisky plynárenských firem," dodal zdroj. Pokud by například obyvatelstvu podražil plyn na spodní hranici intervalu, což je o 25 procent, pak by se zvýšilo zatížení středně velkých odběratelů z řad firem. Jejich ceny by mohly vzrůst zhruba o 20 procent.
Pokud se zdraží více domácnostem, podniky by měly ceny vyšší v průměru přibližně jen o 10 procent.
Podnikům, mezi něž patří například i teplárny, se však další zdražování plynu nelíbí. "Ceny tepla jsou potom kvůli tomu proti ostatním energiím v nevýhodě.
Další zdražení by bylo navíc obrovským zásahem do naší ekonomiky," říká Irena Vildová z děčínské teplárny Termo.
Také distributoři plynu soudí, že další zdražení pro podniky ohrozí konkurenceschopnost plynu na trhu. "Některé podniky snížily odběry už po zdražení v dubnu. Při dalším zvýšení cen by se některým už vyplatilo spalovat raději těžké topné oleje," uvedl mluvčí Severočeské plynárenské Josef Chýle.