Zbylé akcionáře Zentivy čeká vytěsnění neboli squeeze-out. Ilustrační foto.

Zbylé akcionáře Zentivy čeká vytěsnění neboli squeeze-out. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Zentiva dnes odchází z burzy, akcie mírně padají

Akcie výrobce léčiv Zentiva vstoupily do svého posledního dne na pražské burze více než jednoprocentním poklesem. O ukončení obchodování svých cenných papírů požádala firma burzu před měsícem. Akcionáře, kteří ještě své akcie neprodali většinovému vlastníkovi Sanofi-Aventis, čeká vytěsnění.

Podle analytiků vlastní francouzská společnost Sanofi-Aventis 98 procent akcií a usiluje o stoprocentní podíl. Téměř 25 procent akcií firma v únoru odkoupila od společnosti PPF, za kterou stojí Petr Kellner. - čtěte Sanofi-Aventis ovládne Zentivu

Již v pátek ukončil výrobce léčiv obchodování se svými akciemi na londýnské burze.

Zentiva patří k malému počtu firem, kterým finanční krize na pražské burze nijak neublížila. V pátek se nicméně její akcie propadly o nevídaná čtyři procenta. Podle Ivony Hrušové z Next Finance je to ale přirozený vývoj.

Kdo nestihl prodat, bude vytěsněn

"Cena akcií Zentivy se dlouhodobě držela okolo úrovně, na které byla stanovena dobrovolná nabídka převzetí společností Sanofi-Aventis, což je 1 150 korun. S tím, jak se blížil konec obchodování s touto emisí, tak cena pomalu klesala k současné úrovni, což souvisí s klesající likviditou tohoto titulu," říká Hrušová.

Vlastnický podíl Sanofi na akciích Zentivy přesahuje 95 procent, a proto může společnost zahájit vytěsnění zbývajících minoritních akcionářů. Znamená to, že akcionáři o své akcie přijdou a dostanou za ně soudně stanovenou cenu.

Ta se zřejmě nebude lišit od ceny nabídnuté firmou v polovině loňského roku, tedy 1 150 korun. Tolik nabídla Sanofi-Aventis v podmínkách dobrovolného převzetí.

Konečnou cenu akcie při takzvaném squeeze-outu ale určí nizozemský soud. Sanofi u něj odpovídající proceduru zahájí v květnu.

Akcie Zentivy jsou páté nejvíce obchodovatelné na pražské burze. Podle odborníků byla Zentiva průkopníkem pravého kapitálového trhu v České republice, když jako první vstoupila před pěti lety na pražskou burzu veřejným úpisem akcií. Do té doby přicházely akcie na burzu státem organizovanou kuponovou privatizací.

Světové burzy dnes kvůli nové epidemii chřipky, která v Mexiku zabila přes sto lidí, ztrácejí. Farmaceutické akcie jsou na tom ale dobře. Přesto je však Zentiva v červených číslech.