Tato bankovka má podle pravidel centrální banky hodnotu přibližně 29 amerických centů, tedy necelých sedm Kč.

Tato bankovka má podle pravidel centrální banky hodnotu přibližně 29 amerických centů, tedy necelých sedm Kč. | foto: Profimedia.cz

Zimbabwe stahuje své dolary z oběhu. Za 175 biliard nabízí 5 amerických

  • 162
Jihoafrický stát formálně dokončuje svou měnovou reformu. Z oběhu i z bankovních účtů tak chce stáhnout zimbabwské dolary. Vzhledem k cenám ovlivněným hyperinflací nabízí centrální banka kurz 5 amerických dolarů za 175 biliard těch zimbabwských.

Podle agentury Bloomberg se tento převodní poměr vztahuje na jakoukoli sumu na bankovním účtu do výše zmíněných 175 biliard. Kdo má na účtu zřízeném před rokem 2009 více, pro toho bude použit kurz 35 biliard ku jedné, tedy: 35 000 000 000 000 000 : 1.

Převodní poměr pro hotovost (tedy bankovky vytištěné před rokem 2009) je výrazně příznivější - americký dolar lze získat „už za“ 175 bilionů těch zimbabwských. Obyvatelé africké země budou mít na převod čas do konce září.

Potom skončí šestileté období dvou paralelních měnových systémů. Ten původní (nyní rušený) totiž už v roce 2009 doplnily transakce právě v amerických dolarech a jihoafrických randech. Zatímco těmito zahraničními měnami se opravdu platilo, zimbabwské bankovky s velkým množstvím vytištěných nul se staly spíše suvenýry.

„Nemůžeme mít nadále dva legální měnové systémy. Proto jsme se museli rozhodnout, zda podpoříme integritu místního dolaru nebo víceměnového systému,“ vysvětluje nejnovější krok guvernér centrální banky Zimbabwe John Mangudya.

Ekonomická krize v Zimbabwe započala v roce 2000 po rozhodnutí vlády konfiskovat půdu bílým farmářům, což zlikvidovalo vývoz tabáku a dalších plodin. Následkem byla táhlá recese, během které mezi lety 2000 a 2009 inflace dosáhla těžko uvěřitelných 500 miliard procent.