Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Česká pošta

Pošta letos chce padesátimilionový zisk. Bez dotace to ale nepůjde

  • 62
Česká pošta letos plánuje zisk kolem 50 milionů korun. Jeho dosažení ale podmiňuje zhruba půlmiliardovou kompenzací za univerzální službu, jinak se propadne do ztráty. Uvedl to generální ředitel pošty Martin Elkán.

Česká pošta se potýká s poklesem výnosů z listovních zásilek zhruba o 700 milionů korun ročně, za posledních pět let pak o 2,5 miliardy. Pošta navíc letos přistoupila po šesti letech ke zvýšení mezd o 3,5 procenta.

Pokles výnosů a zvýšení mzdových nákladů se snaží vyrovnat úsporou jiných nákladů. Za posledních dvanáct měsíců například snížila výdaje na administrativu, marketing, poradenství, IT nebo režii o půl miliardy korun.

„Museli jsme razantně zredukovat investiční výdaje. Již v loňském roce klesly z předchozích 1,4 miliardy na 415 milionů korun a letos se téměř zastavily. Celková podinvestovanost České pošty ve střednědobém horizontu přitom dosahuje osmi miliard korun,“ uvedl Elkán. Poště chybí investice do poboček nebo výpočetní techniky.

Roste naopak zájem o balíkové služby. Počet podání balíků se v prvním čtvrtletí zvýšil o sedm procent, výnosy z nadrozměrných zásilek pak stouply o polovinu.

Poště komplikují činnost spory kolem úhrady nákladů na univerzální službu, tedy na doručování do odlehlých oblastí nebo provoz ztrátových poboček. Ty jí má hradit kompenzační fond, do kterého mají přispívat všichni hráči na trhu podle svého podílu. Nejvíc by tedy pošta platila sama sobě.

Podle navrhované novely poštovního zákona by měl náklady od příštího roku hradit stát. Proti se ale stavěl ministr financí Andrej Babiš, který požaduje určení maximální částky, kterou by stát platil. O návrhu má v pondělí znovu jednat vláda.

Pošta vyčíslila ztrátu z univerzální služby za rok 2013 na téměř 1,8 miliardy korun, ČTÚ částku zredukoval na 750 milionů. Podnik se proti tomu odvolal a rozhodnutí čeká v červnu.

Na konci třetího čtvrtletí by měla pošta spustit přijímání platebních karet na vybraných pobočkách a také využití mobilních platebních terminálů pro poštovní doručovatele. Podnik naopak zastavil projekt spuštění mobilního virtuálního operátora. „Doba pro virtuálního operátora už je dávno pryč,“ podotkl Elkán.

Pošta provozuje přes 3200 poboček. Do deseti let chce dvě třetiny převést na partnery. Těmi mají být obecní úřady nebo místní obchodníci. Slibuje si od toho úspory v řádu stovek milionů korun. Na prvních padesáti poštách také přistoupila k rozšíření otevírací doby pro veřejnost. Například v satelitních městech budou mít pošty otevřeno i v sobotu.

,