Společnost uvedla, že v prvním pololetí obdržel mateřský ČEZ, a. s., přes 5,7 miliardy korun v souvislosti s konsolidací a snižováním finanční expozice v zahraničí.

Společnost uvedla, že v prvním pololetí obdržel mateřský ČEZ, a. s., přes 5,7 miliardy korun v souvislosti s konsolidací a snižováním finanční expozice v zahraničí. | foto: AP

Zisk ČEZ se v pololetí meziročně snížil o desetinu na 15,4 miliardy

  • 11
Čistý zisk energetické společnosti ČEZ klesl v pololetí meziročně o 11 procent na 15,4 miliardy korun. Tržby vzrostly díky růstu prodeje elektřiny, plynu i tepla o procento na 102,9 miliardy korun. ČEZ o tom v úterý informoval na svých webových stránkách. Očištěný čistý zisk klesl o 19 procent na 15,7 miliardy. Výsledky mírně překonaly odhady analytiků.

„Loni jsme zahájili rozsáhlý program úspor a růstových opatření, který přispěl k meziročnímu navýšení prodeje elektřiny, prodeje tepla a zejména prodeje plynu. Současně se nám podařilo meziročně snížit stálé provozní náklady o více jak miliardu korun,“ uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Podotkl, že elektřiny společnost prodala meziročně o osm, tepla o devět a plynu o 28 procent víc.

Beneš dodal, že s ohledem na prodloužení odstávky Jaderné elektrárny Temelín a posunu dokončení stavby nového uhelného zdroje v Ledvicích se firmě nepodaří zvýšit objem výroby v jaderných a uhelných zdrojích. Plánovaná odstávka druhého bloku v Temelíně začala 18. dubna a měla původně skončit v polovině června. Blok však dosáhl plného výkonu až minulé pondělí. Problémy způsobila vnitřní netěsnost parogenerátoru.

Analytik J&T Banky Bohumil Trampota upozornil, že ČEZ o dvě miliardy na 68 miliard korun snížil svůj celoroční cíl provozního zisku EBITDA. Výhled čistého zisku očištěného o mimořádného vlivy zůstal beze změny na 27 miliardách korun. „Důležité je, že se nemění cíl pro čistý zisk. Z čistého zisku se totiž vyplácí dividenda,“ řekl Trampota.

„Výsledky hodnotíme pozitivně, především z pohledu překvapivých tržeb i čistého zisku. Společnosti se daří navyšovat objemy prodejů v ČR i v zahraničí, což převýšilo pokles vyrobené elektřiny kvůli neočekávaným odstávkám jaderných elektráren,“ dodala analytička skupiny Roklen Lenka Dvořáková Švejdová. Podotkla, že na provozní úrovni se ve výsledcích pozitivně projevil například vyhraný soudní spor se Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) v hodnotě 1,07 miliardy korun. SŽDC letos s ČEZ prohrála po pěti letech soudní spor o neodebranou elektřinu.

ČEZ také již obdržel letošní splátku 0,6 miliardy korun od albánského státu. S Albánií se ČEZ na konci června minulého roku domluvil, že od ní získá do roku 2018 v ročních splátkách zhruba 100 milionů eur (asi 2,75 miliardy Kč), tedy částku zhruba odpovídající jeho počáteční investici do nákupu albánské distribuční společnosti CEZ Shpërndarje. Na tiskové konferenci Beneš dodal, že celkem již Albánie společnosti uhradila 31,75 milionů eur (asi 0,86 miliardy Kč).

Šéf ČEZ se vyjádřil také k případné koupi německých elektráren a dolů, která nabízí k prodeji švédská skupina Vattenfall Group. „Tento akviziční cíl nás významně zajímá. Vedeme jednání a konzultace jak v Německu, tak ve Švédsku a velmi intenzivně se tím zabýváme. Čekáme, že samotný proces by měl být spuštěn v září,“ uvedl Beneš. O německá aktiva Vattenfallu se podle dřívějších informací zajímá také Energetický a průmyslový holding podnikatele Daniela Křetínského.

Za samotné druhé čtvrtletí čistý zisk ČEZ meziročně stoupl o sedm procent na 7,9 miliardy korun. Čtvrtletní tržby proti loňsku vzrostly o 2,8 procenta na 49,9 miliardy korun.

,