Výroba elektřiny loni klesla o tři procenta na 60,9 terawatthodiny.

Výroba elektřiny loni klesla o tři procenta na 60,9 terawatthodiny. | foto: AP

Zisk ČEZ se loni ztenčil na 20,5 miliardy. Také kvůli problémům s jádrem

  • 27
Energetické skupině ČEZ loni meziročně klesl čistý zisk o osm procent na 20,5 miliardy korun. Tržby vzrostly o čtyři procenta na 210,2 miliardy korun. Předběžné neauditované konsolidované výsledky v úterý zveřejnila společnost. Negativní vliv na výsledky měla podle firmy nižší výroba v jaderných elektrárnách a omezení podpory větrných elektráren v Rumunsku.

Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy loni činil 27,7 miliardy korun, meziročně o šest procent méně. Pro letošek společnost plánuje očištěný čistý zisk 18 miliard korun. Analytici očekávali v meziročním srovnání růst čistého zisku o několik miliard korun.

Finanční ředitel ČEZ Martin Novák na tiskové konferenci k výsledkům doplnil, že odhad platí i pro čistý zisk jako takový, firma totiž podle něj nepočítá s žádnými jednorázovými položkami.

Za nížším ziskem stojí levnější enerie na burze

Důvodem očekávaného poklesu zisku je podle ČEZ především pokles cen elektřiny na velkoobchodních trzích. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš řekl, že jen za poslední rok klesla cena elektřiny o téměř 11 eur za megawatthodinu (MWh) na 21,5 eur/MWh. Cena je tak nejnižší za 14 let, kdy se komodita na burze obchoduje.

Z tarifní revoluce zbyl cár papíru, Vitásková návrh nechá přepracovat

Podle energetického analytika Petra Hlinomaze výhled očištěného čistého zisku ukazuje, že firmě budou letos proti loňskému roku chybět některé pozitivní jednorázové položky. „Říká navíc, že akcionáři patrně nemohou počítat s budoucími dividendami za rok 2016 vyššími než asi 30 korun za akcii hrubého, byť jde o relativně předčasný odhad,“ řekl médiím.

Za roky 2012 až 2014 vyplatil ČEZ každoročně dividendu 40 korun za akcii před zdaněním. O výši dividendy za rok 2015 společnost zatím nerozhodla. Beneš v úterý uvedl, že představenstvo firmy oznámí návrh loňské dividendy v druhé polovině dubna. „Jediné vodítko, které k tomu mohu říct, je, že jsme naši dividendovou politiku měnili relativně nedávno a nemáme v plánu ji měnit,“ dodal.

Provozní zisk klesl

Provozní zisk EBITDA za loňský rok byl meziročně klesl o desetinu na 65,1 miliardy korun. Letos ČEZ čeká provozní zisk EBITDA 60 miliard korun.

Analytička skupina Roklen Lenka Dvořáková k výsledkům uvedla, že výhled na letošní rok v porovnání s odhady i aktuálním konsensem na trhu zklamal. „Provozní zisk EBITDA na úrovni 60 miliard korun je pod naším odhadem 64 miliard korun,“ uvedla. „ČEZ si tak zjevně po loňské zkušenosti, kdy společnost během roku snižovala výhled, staví laťku na letošní rok raději konzervativněji,“ upozornila. „Vzhledem ke slabšímu výhledu hospodaření dnešní zprávu hodnotíme negativně,“ dodal analytik Fio banky Jan Raška.

Prodeje energií stouply

Tržby loni vzrostly zejména díky růstu objemu prodeje elektřiny, plynu i tepla koncovým zákazníkům. Prodej elektřiny se zvýšil o osm procent, plynu o 26 procent a tepla o pět procent.

Každý rok méně plynu a uhlí. Vláda připravuje antifosilní zákon

Výroba elektřiny loni klesla o tři procenta na 60,9 terawatthodiny. V jaderných elektrárnách produkce klesla o 11 procent hlavně kvůli neplánovaným odstávkám v Jaderné elektrárně Dukovany a prodloužení řádných odstávek Jaderné elektrárny Temelín. V uhelných zdrojích naopak výroba vzrostla o šest procent.

Šéf týmu Rozvoj a ředitel divize zahraničí Tomáš Pleskač řekl, že ČEZ plánuje do roku 2020 investovat 50 až 60 miliard korun do takzvané nové energetiky. Chce se zaměřit na Německo, Francii, Británii a Polsko. Firmě má k rozvoji pomoci mimo jiné dceřiná společnost Inven Capital. Prostřednictví ní loni ČEZ dvakrát investoval do tzv. decentralizované energetiky v Německu. V červenci vstoupil do firmy Sonnen, která vyrábí bateriová úložiště. V listopadu ČEZ vstoupil do firmy Sunfire. Společnost vyrábí palivové články, které dokážou přeměnit palivo, například zemní plyn, na elektřinu a teplo, ale i elektřinu zpět na vodík a další plyny.

,