Elektrárna Prunéřov II je nejmladší uhelnou elektrárnou  energetického gigantu...

Elektrárna Prunéřov II je nejmladší uhelnou elektrárnou energetického gigantu ČEZ | foto: Martin Adamec, MAFRA

ČEZ překvapil, za pololetí vydělal 27 miliard. Pomohly rumunské dráhy

  • 69
Čistý zisk ČEZ vzrostl za pololetí meziročně o 14 procent na 27,2 miliardy korun. Tržby se meziročně zvýšily o 9 procent na 113 miliard korun. Hlavním důvodem růstu zisku bylo zvýšení prodejních cen elektřiny včetně vlivu oslabení koruny a úhrada pohledávek po splatnosti za rumunskými státními drahami.

Provozní zisk před odpisy (EBITDA) se meziročně zvýšil o 4,5 miliardy Kč (o 10 %) a dosáhl tak 48,4 miliardy Kč. Plán na celý letošní rok zůstává nezměněn - ČEZ očekává meziročně vyšší čistý zisk na úrovni 41 miliard korun.

"Čísla výrazně předčila odhady na všech úrovních, především díky vyšším než očekávaným tržbám," komentoval výsledky Tomáš Sýkora ze společnosti Patria Finance a dodal, že dnešní výsledky otvírají cestu k lepším výsledkům i za celý rok.

"Skupina ČEZ si udržuje silnou likvidní pozici, těší se dobrému finančnímu zdraví, a je proto důležitou oporou české ekonomiky. Akcionářům jsme začali vyplácet dividendy ze zisku za rok 2011 v celkové výši 24 miliard korun," uvedl finanční ředitel ČEZ Martin Novák.

Na růstu tržeb se podle ČEZ podílelo zvýšení výroby z větrných elektráren v Rumunsku a zvýšení objemu výroby elektřiny v České republice o 1,4 TWh (o 4 %) na 33,2 TWh. Podle společnosti k tomu přispěl zejména nárůst výroby po dokončení komplexní obnovy Elektrárny Tušimice. Ta se však v současnosti potýká s provozními problémy po rekonstrukci (více čtěte zde).

Pozitivní vliv na hospodaření Skupiny ČEZ mělo také další uhrazení dluhů za elektřinu rumunskými státními drahami (CFR) ve výši 965 milionů korun.

Naopak negativně zisk ovlivnily problémy ČEZ v Albánii, kde státní regulátor nadiktoval firmě ceny, na kterých prodělávala. "Podařilo se však dosáhnout nového rozhodnutí regulátora, kterým se vstupní ceny elektřiny od státních elektráren KESH snižují, a to i zpětně za dodávky od začátku letošního roku," uvedla firma v tiskové zprávě.

Budoucnost? Velký Temelín a nízkoemisní uhelné zdroje

ČEZ zároveň potvrdil, že hodlá prodat jednu ze svých uhelných elektráren, o výkonu minimálně 800 MW. Jednak kvůli narovnání s Evropskou komisí, která ČEZ vyšetřuje kvůli zneužívání dominantního postavení na trhu, jednak kvůli tomu, že pro své uhelné elektrárny v současném počtu nemá zajištěno dostatek uhlí.

"Naše strategie je provozovat jen moderní nízkoemisní zdroje se zajištěným palivem," uvedl ředitel divize strategie ČEZ Pavel Cyrani.

Pro ČEZ je nyní prioritou výstavba dvou nových bloků jaderné elektrárny Temelín. "Vítěze tendru bychom chtěli vybrat do září příštího roku a v závěru roku 2013 s ním podepsat smlouvu." potvrdil generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.