Větrný park ČEZ v Rumunsku.

Větrný park ČEZ v Rumunsku. | foto: ČEZ

Zelená energie polyká státu stále víc peněz. Díru mají zalepit povolenky

  • 18
Státu nevychází rovnice podpory obnovitelných zdrojů. Na jedné straně nechce příliš navyšovat účty odběratelům elektřiny ani ubírat ze státního rozpočtu, na straně druhé však zelená energie každoročně spolyká více peněz. Ministerstvo průmyslu proto plánuje rozdíl zalepit miliardami z prodeje emisních povolenek.

Zatím se podpora solárním, větrným či vodním elektrárnám hradí ze dvou zdrojů. Z celkové částky 44,5 miliardy korun, která na zelenou energii letos padne, zaplatí část všichni odběratelé v konečném vyúčtování elektřiny. Takto se podle předpokladů ministerstva a Energetického regulačního úřadu podaří pokrýt zhruba 21 miliard z celkové sumy. Zbytek se stejně jako v minulých letech dorovná ze státního rozpočtu.

Plaťte jen za vítr a vodu. Zelená energie zatím v Česku láká hlavně firmy

V minulosti vláda udělala kroky, které neumožňují ani jednu z položek příliš navyšovat. Výše příspěvku v ceně elektřiny je od roku 2014 zastropována na 495 korunách za megawatthodinu. Zároveň se kabinet loni dohodl, že státní dotace nepřekročí 23 miliard korun.

Zelená elektřina bude nicméně v budoucnu každý rok potřebovat stále větší částku. Pro většinu nových zdrojů je sice už dotace zastavená, nárok na příspěvek však stále má například kombinovaná výroba elektřiny a tepla a další typy šetrné výroby, které se z pohledu vlády vyplatí podpořit. Vedle toho se podpora stávajícím zdrojům každoročně mírně navyšuje zhruba o dvě procenta.

Několik miliard bude chybět

Celková podpora zelené energie by podle výhledu měla do roku 2020 narůst na necelých 51 miliard korun, takže v konečném vyúčtování bude několik jednotek miliard chybět.

„Z predikce dalšího vývoje potřeb finančních prostředků na provozní podporu elektřiny a provozní podporu tepla z obnovitelných a dalších podporovaných zdrojů energie na období do roku 2020 je zřejmé, že součet finančních zdrojů (...) nebude od roku 2017 postačovat k zajištění financování,“ uvádí ministerstvo v materiálu pro vládu.

Zelená kontrola. V první vlně měla chyby třetina projektů na zateplení

Rozdíl plánuje resort pokrýt výnosy z prodeje emisních povolenek, které se pohybují okolo šesti miliard korun ročně. Ty doposud směřovaly ve velké míře do státního rozpočtu a Státního fondu životního prostředí, kde se z nich financovaly dotační programy na zateplení a úspory energií v čele s populární Novou zelenou úsporám.

Podle Petra Holuba ze sdružení Šance pro budovy nehrozí, že by na zateplení v budoucnu nezbyly peníze. Polovinu příjmů z povolenek Státnímu fondu životního prostředí přiděluje zákon a není možné je přesměrovat jinam. Na obnovitelné zdroje by tedy měla padnout pouze druhá polovina výnosů z emisních certifikátů, spadající pod ministerstvo průmyslu.

O peníze tak přijde zřejmě pouze program Efekt zaměřený na úsporu energií, který spadá pod ministerstvo průmyslu. Podle Holuba se však nejednalo o nijak závratnou částku.