Živnostníkům by zůstala jen sleva na poplatníka, v současnosti 23 640 korun. Ilustrační foto

Živnostníkům by zůstala jen sleva na poplatníka, v současnosti 23 640 korun. Ilustrační foto

Živnostníci platí státu málo, mohli by přijít o daňové úlevy

  • 1137
Podnikatelé, kteří při účtování používají pro výpočet daně paušál, by mohli přijít o všechny úlevy. Tedy o slevu na dítě, manželku, odpočet na hypotéku nebo na penzijní spoření a dary. Museli by se tak vzdát desítek tisíc korun. Zbyla by jim jen sleva na poplatníka. Navrhují to úředníci ministerstva financí.

"Omezení některých daňových zvýhodnění je logické. Řeší-li se něco paušálem, tak by to mělo paušálně pokrývat všechno, včetně daňových úlev," vysvětluje náměstek ministra financí Ladislav Minčič.

Platilo by to i pro zaměstnance, který zároveň podniká anebo pronajímá nemovitost a využívá přitom paušál. Ti by neměli nárok ani na připravovanou zaměstnaneckou daňovou slevu ve výši tři tisíce korun ročně. Jediná daňová výhoda, která by uživatelům paušálů zůstala, by byla sleva na poplatníka, jež letos činí 23 640 korun.

Výpočet daní paušálem využívá zhruba polovina z necelého milionu živnostníků. Tento způsob jim vyhovuje nejen finančně, ale také svou jednoduchostí - není nutné schraňovat účtenky. Například daňový poradce, kterému se daří, si může od příjmu paušálně odečíst 40 procent a teprve ze zbytku zaplatit daň a pojistné. A to bez ohledu na to, že jeho skutečné náklady na kancelář, počítač a vzdělávání nepřesáhnou dvacet procent jeho příjmů.

Ještě více si mohou odečíst řemeslníci a zemědělci (80 %) a ostatní živnostníci (60 %), u kterých se předpokládá, že mají náklady přece jen vyšší. Výsledkem toho je, že dnes odvádí OSVČ v průměru 8 184 korun, zatímco zaměstnanec platí téměř čtyřikrát víc.

Nízký výnos z daní z příjmu od živnostníků, poradců, advokátů, umělců či sportovců bije do očí. Vláda od nich letos plánovala vybrat 5,4 miliardy korun. Po odevzdání daňových přiznání je vše jinak - finanční úřady musely lidem vracet loňské daňové zálohy. Místo zisku byl na konci srpna výběr od podnikatelů jednu miliardu korun v minusu.

Proč? "Není to tím, že by chtěli méně odvádět, ale že byznys nejde," říká Bedřich Danda, předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR a náměstek ministra průmyslu. Ministerstvo financí má jiný názor. "Významný vliv má na výnos této daně možnost uplatnění vysokých paušálních výdajů a vyplácení daňových bonusů na děti," uvádí v návrhu státního rozpočtu pro příští rok, který minulý týden schválila vláda.

O omezení paušálů, díky kterému by mohlo do rozpočtu přijít až o několik miliard víc, mluvil ministr Miroslav Kalousek ještě v první polovině letošního roku. Zaznívaly úvahy vrátit je na úroveň roku 2004 (25 a 50 procent).

O tom, zda jsou výdajové paušály pro podnikatele nastaveny správně, však odmítá spekulovat ODS. "Nechceme daňové poplatníky znejisťovat v těchto nejistých dobách, mohli bychom nadělat víc škody než užitku," míní Martin Kocourek, ministr průmyslu a obchodu za ODS.

,