Živnostníci se v Olomouci bouří proti stánkům

  • 15
Deset měsíců přežila jen taktak. Jejímu obchodu s koženou galanterií v centru Olomouce se přes rok moc nevedlo, a tak čekala, že co nevydělala doposud, dožene alespoň před Vánocemi. Mladá podnikatelka Martina Drážná však včera přišla i o tuto naději.

Na vyrůstajícím vánočním tržišti na Horním náměstí v Olomouci, jen pár desítek metrů od jejího obchůdku se jako naschvál zjevil přes noc obří igelitový stan se sortimentem nachlup stejným jako se zákazníkům chystá nabízet i ona.

Martina Drážná není sama. S přibývajícím počtem stánků pro budoucí vánoční trh v centru města přibývá i nespokojených lidí. Bouří se hlavně místní živnostníci, protože se bojí o předvánoční zákazníky.

"Je to podpásovka. Celý rok se snažím, abych uživila dva zaměstnance i sebe, a teď, když máme sklízet ovoce, tak tady město nechá vydělat cizího trhovce. Nedělám si iluze, že budeme moci konkurovat jeho dumpingovým cenám," zlobí se Martina Drážná.

Podobné pocity zažívají desítky dalších olomouckých obchodníků. Na centrálním náměstí totiž stojí třikrát více stánků než v minulosti, a navíc i zboží v nich prošlo pořádnou revolucí.

Už nepůjde jen o francouzský punč, pečené kaštany a výrobky tradičních lidových řemeslníků. Letos si zákazníci v centru Olomouce nakoupí téměř cokoliv. Živnostníci z kamenných obchodů to považují za podraz na malém a středním podnikání.

"Nehledí na to, že celý rok řádně platíme městu nájem i daně, a dají vydělat jiným," řekl Jiří Halata z prodejny s parfumerií, který má vánoční stánky přímo před vchodem do obchodu.

Podobně je na tom i Pavel Martinásek, kterému dřevěné budky stíní výlohu bufetu. "Připravovaný jarmark nemá s vánočním koloritem nic společného. Za celých třicet let, co zde působím, jsem nic tak hloupého nezažil," podotkl Martinásek.

Olomoucká radnice se letos rozhodla pro změnu vánočních trhů s tím, že chce obyvatelům Olomouce nabídnout širší sortiment zboží než dosud. Vyměnila proto agenturu, která jarmark pořádá, a ve výběrovém řízení vybrala na šest let firmu RK Invest z Brna.

Firma na rozdíl od předchozích pořadatelů nechtěla dotaci. Magistrát tím ušetřil přes dvě stě tisíc korun. "Zájmem radnice je, aby lidé dostali nabídku k nákupu různých dárků. Letos poprvé je to v trošku jiné režii než dosud, uvidíme, jestli se to osvědčí," uvedl primátor Martin Tesařík (ČSSD).

Náměstek primátora Vladimír Pokorný (ODS) o úspěchu pochybuje již nyní. "Osobně si myslím, že to radikálně ovlivní tržby obchodníků a že se jejich záporná reakce dala očekávat," prohlásil Pokorný.

Radnice však podle něj nemůže letošní podobu ani rozsah jarmarku ovlivnit. "Pokud firma neporuší uzavřenou smlouvu, nemůžeme s trhy letos dělat vůbec nic. Každopádně mohu shromažďovat stížnosti a začít přesvědčovat kolegy, že to nebyl šťastný krok."

O ty pravděpodobně nebude nouze. Současná podoba jarmarku se totiž nelíbí ani mnohým Olomoučanům. "Stánky k Vánocům patří, ale tohle fakt přehnali. Je to jako skautský tábor," utrousila starší žena, která se včera přišla na náměstí podívat.

Zástupci vítězné společnosti RK Invest však ujišťují, že ani v jednom stánku se neobjeví zboží, které by mohlo u kolemjdoucích vzbudit pohoršení. "Ve smlouvách s prodejci máme zakotvena omezení, která se týkají nabízeného sortimentu, ale i například vzhledu poutačů. Jsou to vánoční trhy, ne nějaký výprodej," řekla Alexandra Lýková z pořádající firmy.

"Pokud někdo tyto podmínky poruší, smlouvu mu okamžitě vypovíme a stánek vyklidíme."

Vánoční jarmark začíná v neděli. Organizátoři věří, že se jim podaří stánky naplnit výrobky lidových řemeslníků a tradičním vánočním zbožím. "Půjde o hračky, sklo, textil, bižuterii, koženou galanterii, bytový textil, ale i výrobky z vosku, knihy, vyšívané dečky, keramiku nebo kovolitecké výrobky," prozradili zástupci RK Investu.

Horní náměstí v Olomouci zaplnily dřevěné stánky pro předvánoční prodej. (21. listopadu 2003)