V porcelánce před krachem v lednu 2011 pracovalo a hromadně skončilo 110 zaměstnanců.

V porcelánce před krachem v lednu 2011 pracovalo a hromadně skončilo 110 zaměstnanců. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Slavná porcelánka Haas & Czjzek ožije. I díky muzeu a restauraci

  • 3
Porcelánka Haas & Czjzek v Horním Slavkově může po dvou letech znovu ožít. Za téměř 14 milionů korun ji v insolvenčním řízení koupila pražská obchodní společnost Sideline. Ta se chystá slavnou památkově chráněnou fabriku zachránit, postupně opravit a v menším rozsahu také znovu obnovit výrobu.

V porcelánce by díky opětovnému zahájení výroby mělo najít práci několik desítek zaměstnanců.

"Nejstarší česká porcelánka si obnovu zaslouží. Její srdce stále bije. Detailní představu o rozsahu stavebních prací budeme mít až po zpracování projektové dokumentace. Nad rámec běžné výroby porcelánu by se v areálu měla nacházet i restaurace a muzeum. To vše ale až po důkladné rekonstrukci budov," uvedl prokurista společnosti Michal Rambousek.

Nabídne práci

Pro Horní Slavkov je to dobrá zpráva. Práci tady marně hledá 11 až 12 procent lidí. V porcelánce před krachem v lednu 2011 pracovalo a hromadně skončilo 110 zaměstnanců. Fabriku kvůli její ztrátovosti zavřel ruský majitel Ruslan Sajfulin.

"Pokud zde vzniknou desítky nových pracovních míst, budou to vítaná příležitosti v mikroregionu, kde je vysoká míra nezaměstnanosti," uvedl šéf oddělení poradenství na Úřadě práce v Sokolově Jaroslav Januš.

Osobně se teď slavkovské porcelánce intenzivně věnuje, pobývá tu každý druhý den. Ve funkci ředitele ponechal bývalého šéfa Zdeňka Uhlíře, který manufakturu vlastnil, pak jí šéfoval i v krátké éře ruského majitele Ruslana Sajfulina a ještě i během insolvenčního řízení.

Prokurista Sideline se setkal i se starostkou Horního Slavkova Janou Vildumetzovou. Té dělal osud fabriky starosti už dlouho. "Kdyby začala znovu fungovat, bylo by to skvělé. Naši občané by v ní mohli najít práci," těší se Vildumetzová.

Ve skladu Haas & Czjzek zbylo větší množství zásob porcelánu. Talíře, mísy, podnosy, konvice a další nádobí chce Sideline prodávat.

Ziskem z prodeje fabriky se insolvenčnímu správci Pavlu Tatíčkovi podaří uspokojit jen malé procento věřitelů zkrachovalé společnosti. Do insolvenčního řízení se přihlásilo celkem 65 nezajištěných věřitelů (včetně bank, zdravotních pojišťoven, správy sociálního zabezpečení atd.) s pohledávkami ve výši 80 milionů korun.