Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Češi střízlivějí ze zlaté horečky. Cena drahého kovu loni prudce klesla

  • 303
Cena zlata, která devět let soustavně rostla, se v loňském roce kvůli nízké inflaci a silnému americkému dolaru rázem propadla téměř o třicet procent. Prodělala na tom řada Čechů, kteří zlato nakoupili v době "zlaté horečky" těsně před vrcholem jeho ceny. Odborníci odhadují, že cena drahého kovu začne opět mírně růst.

Češi "vynikají" tím, že investují na vrcholu. Doufají, že cena jejich investice dál poroste, jenže po vrcholu přichází zpravidla pád. "Spousta investorů se nachytá těsně před obratem trendu. Jsou to oni, kdo vyženou cenu na nová historická maxima a poté nesou ztráty," upozorňuje Vít Jedlička, analytik obchodníka s komoditami Colosseum.

To se stalo i během posledních let, kdy cena žlutého kovu v letech 2002 až 2011 silně rostla. Historického maxima zlato dosáhlo na podzim roku 2011, kdy troyská unce (cca 31 gramů) stála téměř 1 900 amerických dolarů. V té době v Česku vypukla doslova zlatá horečka.

Přišlo tvrdé vystřízlivění. Cena zlata se kvůli nízké inflaci, silnému americkému dolaru a silnému akciovému trhu hrozivě propadla a nyní se pohybuje na úrovni roku 2010. A výrazný obrat zřejmě jen tak nepřijde.

"V první polovině roku by mohlo zlato stagnovat mezi 1 170 a 1 430 dolary za unci. V období roku až pěti let pak očekávám návrat k inflaci a zvýšeným úrokovým mírám, což by mohlo zlatu pomoct dostat se nad 1 500 dolarů za unci," předpovídá Karol Piovarcsy ze Saxo Bank. Ani podle Marka Šperlicha z Best Buy Investments nebude letos zlato žádným investičním šlágrem.

Jestli něco roste, je to spíš finanční gramotnost Čechů. "Loni v dubnu jsme zaznamenali enormní zájem o investiční zlato. Díky tomu, že tehdy bylo nejlevnější za poslední dva roky, si jej následující měsíc nakoupilo třikrát tolik zákazníků, než je měsíční průměr," uvedl mluvčí České mincovny Lukáš Jokl. "Češi rozhodně nakupovali v období růstu. Poptávku po investicích do zlata však, byť v omezené míře, vidíme i nyní," potvrdil Jan Prachař z privátní Bank Gutmann.

Podvodníci nabízejí falešné zlato s příměsemi

Není však zlato všechno, co se třpytí. Na nekalé praktiky obchodníků dohlíží spolu s Českou obchodní inspekcí také Puncovní úřad. Loni zkontroloval více než 1 700 obchodníků, výrobců, zastavárníků, starožitníků a internetových obchodů. V 250 případech udělil pokutu za více než 2,5 milionu korun. "Hlavními prohřešky jsou nepuncované zboží, neregistrované firmy či provozovny, neověřené či chybějící váhy, špatné označení zboží - pomíchané obecné a drahé kovy," uvedl předseda úřadu Martin Novotný.

U falšovaného zlata se nejčastěji setkává s předměty, které se sice jako zlato  tváří, ale jejich převážná část je z jiného kovu či stříbra. "Výskyt takových předmětů se periodicky opakuje, nápad či provedení je vždycky jiné, podvodníci to zkoušejí na více místech najednou, a pak je zase nějaký čas klid,“ říká Novotný. U dovezeného zboží zase bývá falešné zboží zamícháno mezi pravé a předkládající tvrdí, že o tom neví.

Že jdou ceny zlata nahoru, se dá poznat i podle množících se nabídek výkupu, většinou v zastavárnách. V drtivé většině však obchodníci za vykupované zlato moc nenabízejí. "Před dvěma třemi lety existovaly i pojízdné výkupny, s výjezdy i na Slovensko či do Polska," konstatuje Novotný. A naopak, když jdou ceny žlutého kovu zase dolů, výkupny mizí.

Netradiční koncept výkupu zlata přinesl do Česka podnikatel Vladislav Židek. Zákazník vloží své zlato do bezpečnostní obálky, kterou přiveze a odveze kurýr. Společnost pak pod kamerovým dohledem zlaté kousky ocení a nabídne cenu. Pokud s ní klient souhlasí, do několika dní dostane peníze.