Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Zlato posouvá rekord, blíží se k hranici 1 900 dolarů za unci

  • 27
Cena zlata dál strmě stoupá. Po nočním posilování se v pondělí ráno zvedla až na 1 895 dolarů za troyskou unci a chystá se pokořit další stodolarovou hranici. Vzhůru ji žene strach z toho, že Spojené státy směřují k další recesi a že eurozóna není schopna vyřešit své dluhové problémy.

"Minimálně ve dvou následujících měsících nečekáme nic, co by podpořilo americkou ekonomiku nebo makroekonomická data," řekl agentuře Reuters Tom Price, analytik trhu komodit ve finančním ústavu UBS.

Technická analýza naznačuje, že cena zlata může v rámci současné růstové vlny překročit 1 900 dolarů, než začne oslabovat a následně čekat na další podněty, které ji posunou opět vzhůru či dolů.

Podle analytika Price však vzhledem k nejisté situaci v Evropě může zlato v krátké době vystoupat až k ceně 2 000 dolarů za troyskou unci (31,1 gramu).

Po výstupu na nová maxima se ale dnes cena začala mírně snižovat s tím, jak se zlepšovala nálada na asijských burzách. Některé z nich během dne postupně smazaly ztráty a mírně zpevňovaly.

Vývoj cen zlata za posledních 6 měsíců. Poslední údaj pochází z 19. srpna 2011.

Metu 1 800 dolarů zlato zdolalo 10. srpna a na poloviční cestě za dalším stodolarovým rekordem se zastavilo minulý pátek. Oproti červnu se ceny zlata zvedly zhruba o čtvrtinu. Jen za minulý týden přitom cena zaznamenala nejvýraznější růst za dva a půl roku.

V růstu pokračuje i cena stříbra, která se jen za minulý týden zvýšila o deset procent. V pondělí ráno vystoupala na téměř 44 dolarů za unci.

Cena ropy klesla díky uvolnění napětí v Libyi

Zatímco zlato a stříbro stoupaly na ceně, severomořská ropa Brent oslabila o více než dva dolary za barel díky nadějím na brzké obnovení dodávek ropy z Libye. Ty přerušila občanská válka, která se zřejmě blíží ke konci.

Libyjští povstalci oznámili, že v jejich rukou je celá metropole Tripolis s výjimkou komplexu Báb al-Azízíja, bašty diktátora Muammara Kaddáfího.

Kolem 6:00 SELČ ropa Brent zlevnila o 2,36 dolaru na 106,26 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy WTI zůstala bez výraznějších změn na 82,28 dolaru za barel.

Libye před začátkem občanské války těžila zhruba 1,6 milionu barelů ropy denně, což odpovídá téměř dvěma procentům celosvětové produkce. Většina libyjské ropy směřovala do evropských rafinerií.

Návrat libyjské těžby ropy na úroveň z období před válkou by mohl zabrat několik let, k dosažení produkce kolem milionu barelů denně by ale podle analytiků mohlo stačit několik měsíců.

,