Zlatokop Kožíšek zase slibuje miliardy

  • 13
Podnikatel Milan Kožíšek, který před čtyřmi lety mohutnou mediální kampaní lákal Čechy, aby investovali do jeho zlatých dolů v Ugandě, a poté se nad ním nadlouho zavřela voda, nyní přichází s dalším velkolepým projektem.

Tentokrát nabízí, že v Česku prostřednictvím firmy Imperio Regere s neuvěřitelným základním kapitálem 11,7 miliardy korun utratí více než 30 miliard korun, a to jak investicemi do průmyslových podniků, tak v humanitárních a kulturních akcích.

Tři měsíce vazby, 100 milionů dluhů
Paradoxem je, že sám Kožíšek je již třetím rokem trestně stíhán za daňové úniky a finanční podvody, celkově za 100 milionů korun.

"Trestní stíhání pana Kožíška stále běží, nyní čekáme na právní pomoc ze zemí známých jako daňové ráje, tedy z Baham, Granady či Virginie. Tady totiž mají sídlo firmy, s nimiž měl pan Kožíšek obchodovat," uvedl policejní zdroj, který se případem původně náchodského podnikatele zabývá.

Potvrdil také, že Kožíšek má za sebou kvůli rozsáhlé trestné činnosti spojené s jeho bývalou firmou Ex Orior tři měsíce vazby. Jedno soudní řízení také nedávno proběhlo kvůli jeho postupu právě v Imperiu Regere.

Policie se při pátrání po Kožíškově majetku snažila také ověřit, zda existují jeho medializované zlaté doly v Ugandě. "Zjistili jsme, že ano, ale pokud je nám známo, pan Kožíšek tam nevytěžil ani gram," uvedl zdroj z policie.

V dolech podle něj dříve těžila francouzská společnost, která se chtěla licence zbavit, protože při dané technologii již bylo další dolování značně nerentabilní.
 

Stamiliony pro mladé spisovatele?
Zlatokop Kožíšek se nicméně nyní zaměřil na Prahu a přímo v jejím srdci, na Václavském náměstí, si otevřel kancelář. Ke konkrétním záměrům a zdroji financí Imperia Regere se pro MF DNES odmítl vyjádřit.

V týdeníku Respekt nicméně prohlásil: "Chceme vstoupit do problémových podniků a napomoci všeobecné hospodářské konjunktuře České republiky." Hlavním akcionářem Imperia je podle prospektu firmy nedávno rozeslaného ministerstvům kanadská společnost Standford - Encaje.

Ta také měla, jak se v prospektu píše, vyčlenit na investice zmíněných třicet miliard korun, respektive jednu miliardu dolarů. Majitel firmy John Serentin podle Respektu připustil, že má peníze na investice ve střední Evropě, ale popřel, že by stál za Imperio Regere.

"Z ekonomického hlediska je to úplně čisté, peníze nám dali soukromí půjčovatelé," řekl pro MF DNES ke zdroji peněz Petr Burda, který je pracovníkem a členem dozorčí rady Imperia. Starost má teď podle něj firma hlavně s tím, jak takovou obrovskou sumu peněz přesunout do Česka.

V průmyslu už má podle Burdy nyní Imperio vytipovaný určitý podnik z Liberecka, do něhož chce investovat. "Jde o firmu zabývající se zemními pracemi. Vymysleli zajímavou technologii a my to chceme financovat," řekl bez dalších podrobností.
Činné je Imperio také v kulturní oblasti.

"Nyní mapujeme situaci, jaké kulturní a humanitární projekty jsou v tuzemsku životaschopné. Chceme také podporovat mladé lidi, kteří mají rukopisy knih a nemá jim je kdo vydávat. Můžeme jim nasypat třeba sto milionů korun a financovat řadu paperbacků pro mladé," nastiňuje Burda.

Nikde žádná hotovost
Zda Imperio něco skutečně financovat bude, zůstává zatím velkou otázkou. Nedávná historie firmy však vzbuzuje značné pochybnosti.

Imperiu byla v roce 1999 dána do vínku jedna miliarda korun, jenže z policejních dokumentů vyplývá, že v hotovosti bylo složeno pouze 5 milionů korun, zbylých 995 milionů bylo ocenění know-how a akcií společnosti Anglo Ugandan Corporation, která je držitelem licence právě na těžbu zlata v Ugandě.

Mimochodem - také navýšení kapitálu na výše uvedených téměř 12 miliard korun bylo bezhotovostní. Akcie Imperia se po jeho založení měly rozdělit i mezi podílníky Anglo Ugandan Corporation, mezi nimiž bylo i několik britských občanů.

Ti však s Kožíškem podle dokumentů, do nichž MF DNES nahlédla, po několika měsících ukončili spolupráci, protože s nimi vůbec nekomunikoval. Jedna podílnice, Britka Veronica Richardsonová, na něj pak podala žalobu u soudu v Hradci Králové.

 Spor byl o to, že tuzemský podnikatel jí měl za její vklad převést akcie v hodnotě zhruba 400 milionů korun, místo toho však nedostala nic a Kožíšek akcie Imperia rozdělil napůl sobě a svému bratrovi. Žaloba nakonec dopadla ve prospěch Britky.


Tři country kytaristé v představenstvu a ztracené účty 
Dluhy a obelhaní lidé zůstali také za Kožíškovou společností Ex Orior, která nabízela různé finanční a účetní služby. Jednou z jejích aktivit byl například "produkt Směnka".

Firma nabízela drobným investorům směnky v různé hodnotě s tím, že jim za rok vrátí o několik procent více. Policie nyní eviduje desítky poškozených s nevyplacenými směnkami za 14,5 milionu korun.

Kuriózní konec měla i sama Ex Orior. Z policejních zdrojů vyplývá, že do zadlužené firmy obchodující převážně s daňovými ráji vstoupila neznámá britská společnost, a to tak, že prostřednictvím různých platebních poukázek navýšila základní kapitál Ex Orioru a ovládla ho.

Do vedení společnosti byli poté jmenováni tři místní country kytaristé z okresu Hradce Králové, kteří dostali jediný úkol: předat na jednom parkovišti veškeré účetnictví firmy k auditu. To se stalo a od té doby se již účetnictví nepodařilo dohledat.

Policie předpokládá, že na Kožíškově případu bude pracovat minimálně ještě několik měsíců. "Imperio Regere teď bude ještě tři až čtyři měsíce pracovat a teprve poté sdělíme náš konkrétní výstup. Pokud nezavřou pana Kožíška, to by pak byl mediální výstup," uzavřel Burda.