Zmatek v peněženkách se blíží

  • 4
Za dvě stě dnů to přijde. Do peněženek milionů lidí v dvanácti evropských zemích se začnou vedle marek, franků, lir a šilinků vtírat také bankovky a mince euro. Novotou zářící kousky kovu rychle začnou činit nárok na úplné zabrání místa, které dosud patřilo oběživu národních měn. Zmatek v peněženkách se samozřejmě dotkne také cizinců, kteří eurozónu navštíví. Jak budou vypadat?

Poznají se po evropské straně
Rozlišit hodnotu jednotlivých euromincí by neměl být problém. Společně s mapou Evropy a 12 hvězdičkami bude vyražena na takzvaně evropské straně mincí. Naopak rub každé mince - národní strana - bude připomínat test ze všeobecných znalostí země, pro kterou byla mince vyrobena.

Každá země totiž mohla na osm mincí (1, 2, 5, 10, 20, 50 centů a jedno a dvě euro) nechat vyrazit své vlastní motivy dle libosti. Ne každá ale této možnosti využila. Například Lucembursko má na všech osmi mincích vyobrazeného velkovévodu Jindřicha, Belgie si vystačila s králem Albertem druhým a Nizozemsko reprezentuje tvář královny Beatrix.

O něco nápaditější jsou Španělé. Na dvě nejhodnotnější mince razí portrét krále Juana Carlose, tři prostřední hodnoty zdobí tvář spisovatele Miguela de Cervantese a tři drobné mince nesou obraz katedrály v Santiagu de Compostela.

Podobné rozdělení použili mimo jiné také Němci - "nejdražší" je německá orlice, následuje Braniborská brána a dubová ratolest, obsažená už na současných fenicích.

Plně nabídnuté nabídky využili Řekové. Každá jejich euromince nese jiný motiv, například Zeus unášející v podobě býka Evropu. Také Italové se nenechali zahanbit a každé minci vtiskli originální motiv - na největší je portrét Danta od Rafaela, pěticent nese obraz římského Kolosea.

Vybrané mince si prohlédněte ve fotogalerii.

Zmatek nepotrvá dlouho
Naštěstí souběžná platnost euro a hotovosti té které země Evropské měnové unie nepotrvá dlouho. Platnost měn jednotlivých států skončí v individuálních termínech nejpozději do konce února příštího roku.

Nejrychleji se starých peněz zbaví Irové - kurs irské libry zmizí v propadlišti času už 9. ledna. Nizozemci se s guldenem rozloučí 28. ledna, Francouzi naposledy zaplatí frankem 17. února a dalších sedm zemí ukončí platnost národních měn poslední únorový den. Němci vyhlásili konec marky hned na Nový rok, ale v obchodech s ní bude možno platit do konce února.

Po těchto lhůtách mohou Evropané ještě několik měsíců měnit staré oběživo u svých komerčních bank. Kdo najde v kapse už neplatnou minci později, může s ní přijít do centrální banky své země a tam ji vyměnit. Tuto možnost bude mít několik let.

Rub euromincí ražených v Belgii zdobí podobizna krále Alberta II.

Na finské minci v hodnotě 1 euro jsou vyobrazeny dvě letící labutě.

Finská mince dvě euro.

Francouzská mince dvě euro se stromem života malíře Joaquima Jimeneze.

Irové používají jednotný obraz pro své euromince - keltskou harfu.

Italové si na "dvoueurovku" dali obraz Danta od malíře Rafaela.

"Italskou" minci pět centů zdobí římské Koloseum.

V Lucembursku si na národní stranu euromincí dali velkovévodu Jindřicha.

Německou minci dvě euro zdobí tradiční orlice.

Braniborská brána je symbolem, který zdobí rub padesáticentové mince z Německa.

Euromince v Nizozemsku ozdobil portrét královny Beatrix.

V Portugalsku zvolili motiv symbolizující dialog Evropanů.

Z mince v hodnotě 1 euro hledí v Rakousku W. A. Mozart.

Dvě euro z Rakouska? To je radikální pacifistka Bertha von Suttner.

Z řecké mince 50 centů se usmívá významný politik přelomu uplynulých dvou století Eleftherios Venizelos.

Země za Pyrenejemi zvolila na minci dvě euro portrét krále Juana Carlose.

Miguel de Cervantes zdobí padesáticentovou minci ze Španělska.

,