Klimatickou změnou a zvyšujícími se teplotami je nejvíc ohrožena odrůda arabica.

Klimatickou změnou a zvyšujícími se teplotami je nejvíc ohrožena odrůda arabica. | foto: Profimedia.cz

Změna klimatu ohrožuje produkci kávy. Hledá se „nová Brazílie“

  • 9
Světu hrozí nedostatek kávy. Důvodem jsou zhoršující se podmínky pro pěstování oblíbené plodiny, jež působí klimatické změny. Hlavními problémy jsou rostoucí teploty a sucho v oblastech, kde se káva tradičně pěstuje. Svět podle expertů potřebuje najít „novou Brazílii“, náhradu za momentálně největšího producenta a vývozce kávových zrn.

Celosvětová produkce kávy musí během příštích deseti let stoupnout o dalších čtyřicet až padesát miliónů pytlů zrn. „Důvodem je rostoucí spotřeba,“ uvedla Andrea Illy ze společnosti Illycafe pro agenturu Bloomberg.

Nárůst by měl být vyšší, než kolik dnes činí produkce celé Brazílie. „Dříve či později, za pár měsíců nebo let, se budeme muset rozhodnout, co s kávou uděláme,“ vysvětlila Illy. „Ještě netušíme, odkud se potřebná káva vezme,“ doplnila.

Produkce kávy je ve schodku

Podle expertů ze švýcarské společnosti Volcafé bude na světě chybět v letech 2015 až 2016 tři a půl milionu pytlů kávy. Celosvětový schodek produkce kávy už loni činil 6,4 milionu pytlů.

Brazilská sklizeň klesla kvůli loňskému suchu, což na burze v New Yorku vedlo ke zvýšení ceny odrůdy arabica skoro o padesát procent. Od začátku letošního roku se ale ceny komodity naopak snížily o 27 procent - především však díky oslabování brazilského realu vůči dolaru.

Podle Michaela R. Neumanna vzroste do roku 2030 globální spotřeba oblíbeného nápoje o třetinu, což odpovídá zvýšení o 200 milionů pytlů kávy. Produkce, letos odhadovaná na 144 milionů pytlů, by měla uspokojit spotřebu na trhu do roku 2030. Drobní farmáři však budou muset zvýšit produkci.

Pěstitele kávy ohrožuje změna klimatu

Květnová studie Mezinárodního centra tropického zemědělství ukazuje, že čtvrtina produkce kávy, kterou farmáři z Brazilie pěstují v Nikaragui, El Salvadoru či Mexiku, je ohrožena klimatickými změnami.

„Farmáři se snaží zvyšujícím se teplotám přizpůsobit,“ uvedl výkonný ředitel společnosti Nestlé Jean-Marc Duvoisin. Producenti už na změny reagují. „Často navštěvuji farmy a pokaždé jsou zase o něco výš v horách,“ dodal Duvoisin.

Pěstování kávy se ale podle zmíněné studie bude zřejmě i tak přesouvat ze Střední Ameriky do asijského Tichomoří nebo východních částí Afriky, kde plodina může růst ve vyšších nadmořských výškách.

Klimatickou změnou a zvyšujícími se teplotami je nejvíc ohrožena odrůda arabica, kterou využívá i síť kaváren Starbucks. Další oblíbená odrůda robusta je odolnější. Arabica se pěstuje hlavně v Brazíli, robusta ve Vietnamu.