Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Změny 2009: začíná přísný režim pro lidi bez práce, simulanty ohlídají firmy

  8:57
Sedmdesát až sto tisíc lidí, kteří přijdou příští rok o práci kvůli finanční krizi, dostane společně s dalšími nezaměstnanými podporu podle nových, přísnějších pravidel. Změní se také nemocenská a mateřská.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Přísnější podporu nezaměstnaných připravila vláda dávno před krizí, aby motivovala lidi, kterým se nechce pracovat. Hlavní změnou je zkrácení doby, po kterou se vyplácí podpora - z půl roku na pět měsíců. Podpora se navíc vždy po dvou měsících sníží. První dva měsíce to bude 65 procent platu, další dva měsíce 50 procent a poslední měsíc jen 45 procent.

přehled změn stáhněte zde

(soubor PDF, 3 MB)

"Změny mají nezaměstnané přimět, aby se chovali aktivně, aby neodmítali rekvalifikaci nebo dojíždění za prací," vysvětlil ministr práce Petr Nečas z ODS. Po pěti měsících už člověk bez práce dostane jen sociální dávku ve výši životního minima, což je necelých 3 200 korun.

Nová pravidla míří i na ty, kdo jen předstírají, že chtějí pracovat. Pokud někdo během půl roku dvakrát bezdůvodně odejde ze zaměstnání, které mu našel úřad práce, přijde o podporu. I o sociální dávky přijde člověk, který po pěti měsících bez práce odmítne rekvalifikaci.

Analytik: Není vhodná doba

Podle některých ekonomů však není nejvhodnější doba pro zavádění takových novinek. Říká to třeba analytik Patria Finance David Marek. Na Česko se valí krize. A nová pravidla by nemusela tvrdě dopadnout jen na lidi, kteří se práci vyhýbají.

Člověk, který kvůli krizi přijde o práci, bude mít o měsíc méně, aby si našel novou. To může být v době, kdy firmy propouštějí, obtížné. "Problém dnes není v tom, že by lidé byli málo motivovaní shánět práci, ale v tom, že firmy přicházejí o zakázky a musí propouštět," říká Marek. Pracovních míst začne podle něj opět přibývat nejdříve v roce 2010.

Podpora 2009

Co se změní

Doba vyplácení podpory se zkracuje o měsíc. Zvyšuje se strop pro maximální měsíční podporu z 12 250 Kč na 13 307 Kč. Dnes berou nezaměstnaní první tři měsíce 50 % platu a po zbytek doby 45 %. Nově budou brát první dva měsíce 65 %, další dva měsíce 50 % a poslední měsíc 45 %.

Kdo na změně vydělá

Petr bral 18 tisíc hrubého. Když o práci přišel, nijak aktivně nesháněl novou. Na podpoře byl šest měsíců a během nich dostal 41 412 korun. Příští rok by za stejnou dobu dostal na podpoře 39 957 korun. Petr by na změně prodělal.

Jan měl stejný příjem. Na podpoře byl však jen pět měsíců a pak si našel práci. Letos dostal 34 873 korun. Příští rok by měl 39 957 korun. Jan by na změně vydělal.

Vláda to vidí opačně: právě teď je potřeba povzbudit aktivitu lidí. "Kdo nepracuje déle než pět měsíců, dostává se do pasti a ztrácí pracovní návyky," hájí změny Petr Nečas. Pro lidi, kteří nebudou moci najít práci, vidí řešení v rekvalifikacích.

Novinka se nedá vykládat jen tak, že se podpora snižuje. Kdo si za pět měsíců stihne najít práci, na změně vydělá. Člověk, který vydělával 18 tisíc hrubého, dostal letos na podpoře během pěti měsíců 35 tisíc. Příští rok by to bylo čtyřicet tisíc.

I kdyby příští rok ztratilo práci sto tisíc lidí, nezaměstnaných by bylo stále o sto tisíc méně než v lednu 2006.

Simulanty si musí ohlídat firmy

Změny v příštím roce se dotknou také nemocenské. Od 1. ledna ji bude stát z pojištění vyplácet až od patnáctého dne nemoci. První tři dny nedostane zaměstnanec ani korunu a dalších jedenáct dní ho bude podporovat zaměstnavatel z firemní kasy - nikoli z nemocenského pojištění jako dnes.

Ministerstvo práce se tak rozhodlo zastavit zneužívání nemocenské. "Nový systém povede k větší odpovědnosti zaměstnanců i zaměstnavatelů. Bude víc pák na ty, kdo neschopenku zneužívají," říká mluvčí ministerstva Jiří Sezemský.

Podle vlády je myšlenka jednoduchá: firma bude bojovat proti častému marodění svých zaměstnanců, aby je neplatila zbytečně. Pohlídá si proto, zda pacient místo léčení neodjel třeba na chalupu.

 

Nemocenská 2009

Co se změní

První dva týdny bude nemocenskou vyplácet přímo zaměstnavatel, nepůjde tedy z pojištění. První tři dny nemoci se nebude vyplácet nic. V prvních dvou týdnech bude muset firma sama kontrolovat, zda pracovník dodržuje léčebný režim.

Kdo na změně vydělá

Prodavačka Jana bere 10 tisíc hrubého. Když byla letos v říjnu nemocná 30 dní, dostala 5 028 korun. Příští rok dostane za stejnou dobu od zaměstnavatele 1 712 korun a z pojištění 2 848 korun. Celkem tedy 4 560 korun. Jana na změně prodělá.

Lékařka Alena bere 40 tisíc hrubého. Za měsíc nemoci dostala letos 10 848 korun. Příští rok dostane od zaměstnavatele 5 748 korun a z pojištění 9 456 korun, celkem tedy 15 204 korun. Alena na změně vydělá.

Řada firem v tom však žádnou výhodu nevidí a tvrdí, že to nepoctivcům jen nahrává. V prvních čtrnácti dnech totiž nebudou nemocné zaměstnance obcházet kontroloři ze "sociálky". Šéfové firem si budou muset sami hlídat, zda se zaměstnanec řádně léčí, nebo neschopenku zneužívá.

"Problém je, že neexistuje zákon, který by nám dovoloval vstoupit někomu do bytu. Zazvoníme, zaměstnanec řekne, že spal, a máme smůlu," říká Bedřich Danda, šéf svazu podnikatelů a živnostníků. Ten má špatnou zkušenost i s kontrolami úředníků, které na zaměstnance posílal v minulosti. "Už tehdy byl problém někoho usvědčit. A teď se s námi nebude bavit už vůbec nikdo," říká Danda, který se navíc obává, že firmám stoupnou i náklady.

Ministerstvo je chce firmám kompenzovat tak, že jim sníží odvody na nemocenském pojištění za zaměstnance. "Z 3,3 procenta se sníží na 2,3 procenta. A od dalšího roku dokonce na 1,4," říká Sezemský.

Bič na nepoctivé pacienty

Podle majitele firmy Student Agency Radima Jančury vydělají na novince firmy, které si své nemocné zaměstnance hlídají už teď - ušetří na odvodech a nemocní jim toho moc neukrojí. Sám Jančura tvrdí, že se změny nebojí. "Ty, kteří jsou nemocní často, sice nemůžeme vyhodit, ale může to být dobrý tip, kam po Novém roce vyrazit na kontrolu," říká Jančura.

Pokud firmy najdou na kontroly nemocných čas a lidi, budou simulanti ve větší nejistotě. Kontroloři správy sociálního zabezpečení loni v Česku obešli necelých deset procent z více než dvou a půl milionu nemocných. A odhalili přes sedm tisíc nepoctivců.

Mateřská 2009

Co se změní

Bude více odpovídat výši příjmu, podstatně se zvýší strop, po kterém už mateřská dál neroste - namísto dnešních 14 370 korun to bude víc než dvojnásobek: 28 890 korun.

Kdo na změně vydělá

Lucie pracuje jako asistentka a vydělává 10 tisíc měsíčně. Její letošní mateřská byla 6 840 korun, tedy 68 procent mzdy. V příštím roce by Lucie dostávala jen o procento víc - přesně 6 930 korun. Lucie vydělá 90 korun.

Lenka je vytížená manažerka a vydělává 75 tisíc hrubého. Zatímco letos brala na mateřské 14 370 korun, což byl maximální strop (jen 19 % z jejího platu), v příštím roce by brala nový maximální strop: 28 890, a tedy 39 % ze svého platu. Lenka na změně vydělá 14 520 korun.

Zaměstnavatel bude nově moci pracovníka potrestat tak, že mu za první dva týdny jeho nemoci nezaplatí nic. Zajímavou novinkou je i to, že lékař, který bude svým známým rozdávat falešné neschopenky, ztratí právo tato potvrzení vydávat.

I poctiví zaměstnanci asi nejvíc pocítí to, že od ledna budou opět bez peněz v prvních třech dnech nemoci. To platilo už letos na počátku roku, v létě však novinku zrušil Ústavní soud a od září byly i první tři dny nemoci opět placené.

Ministerstvo se neobává, že by soud zrušil změnu znovu. "Tehdy se nemocenská vyplácela od začátku z pojištění. Teď bude peníze platit první dva týdny zaměstnavatel. Bezplatné první tři dny tedy nejsou zásahem do pojištění, které se bude vyplácet až od patnáctého dne," vysvětluje mluvčí Jiří Sezemský.

Na novince prodělají zaměstnanci s nižšími příjmy. Lidé, kteří vydělávají deset tisíc, přijdou při měsíční nemoci zhruba o pětistovku. Přilepší si naopak zaměstnanci s příjmy nad 25 tisíc.

Jednou z variant, jak dostat víc peněz, je dohoda se zaměstnavatelem. I odbory si mohou v kolektivní smlouvě vyjednat, že firma bude nemocným vyplácet víc peněz, než kolik jí předepisuje zákon. Méně to však být nemůže.

Mateřská: až 28 tisíc

Rok 2009 bude výhodný pro matky s nadprůměrnými příjmy. Po nástupu na mateřskou je už nečeká takový propad jako dnes. Zatímco matky, které vydělávají deset tisíc, si přilepší jen o 90 korun, matka s příjmem padesát tisíc dostane měsíčně o plných deset tisíc víc - 24 tisíc místo dnešních čtrnácti. Dnes se mateřská nezvyšuje už od příjmu 25 tisíc a zůstává na 14 370 korunách. Nově se zastaví až od příjmu 75 tisíc, a to na 28 890 korunách.

"U mateřské byla až přemrštěná míra solidarity. Maminky se středními a vyššími příjmy na tom teď budou lépe," říká Sezemský.

Další změny

Nižší sociální pojištění

Odvody na sociální pojištění se sníží z 8 % na 6,5 %. Zaměstnanci to pocítí v řádu stokorun.

Plán pro nezaměstnaného

Po 5 měsících sestaví úřad práce nezaměstnanému závazný plán rekvalifikací a hledání práce.

Větší pokuty za práci na černo

Firmě, která zaměstnává lidi nelegálně, hrozí pokuta 5 milionů.

Placená karanténa

Karanténa, kterou nařídí firma, bude na rozdíl od nemocenské placená i v prvních 3 dnech.

Veřejné práce pro lidi bez příjmu

Kdo nemá nárok ani na podporu, ztratí po šesti měsících nárok i na sociální dávku ve výši životního minima (3 126 Kč) a bude dostávat jen existenční minimum (2 020 Kč). Příjem si však může znovu zvýšit veřejnými pracemi.

Autor:

Dojíždění do Prahy obstarají nové soupravy. Mají dva oddíly první třídy

  • Nejčtenější

Mallorkou se promenoval turista jen v plavkách, místní už toho mají dost

14. května 2024  14:48

Po měsících protestů na Baleárských ostrovech, včetně hladovek před hotely nebo vlny graffiti,...

Belgie jako druhé Řecko. Zadlužení země rychle roste, řešení v nedohlednu

13. května 2024

Belgie se už dlouhé roky řadí mezi nejvíce zadlužené ekonomiky Evropské unie. Svůj dluh tato...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž využil mezery v systému aerolinek. Získal zdarma 58 letenek

15. května 2024

Právník Tyrone Barugh poukázal na mezeru v akční nabídce australské letecké společnosti Jetstar....

Trable balkonových solárů v Česku. U zapojení na černo se energie navíc zaúčtuje

16. května 2024

Premium V Česku narůstá popularita balkonových fotovoltaik. V případě, že mají domácnosti staré hodiny,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za peníze si štěstí koupíš. Kolik utratí swifties během turné své bohyně

15. května 2024  12:29

Zpěvačka Taylor Swiftová je celosvětový fenomén a současná nezpochybnitelná královna popu. Blížící...

Prevence jako u zubaře. Na co dát pozor při péči o zrak a výběru nových brýlí

20. května 2024

Advertorial Zatímco potřebu preventivních prohlídek u zubaře či obvodního lékaře lidé obecně chápou,...

Elektrokamiony ujedou půlku toho, co je potřeba, kilometr stojí o 10 korun víc

20. května 2024

Premium Nedostatečný dojezd a vyšší náklady jsou hlavními problémy, které vyplynuly z minimálně ročního...

Nejvíc lidí sedí v kancelářích v úterý. Pátek už je malá sobota, říká analýza

20. května 2024

V pražských kancelářích je nejvytíženějším dnem úterý. Skoro to vypadá, jako by lidé svůj pracovní...

Se zavedením sektorové daně souhlasí 70 procent lidí, ukázal průzkum

19. května 2024  19:03

Se zavedením sektorové daně v Česku by souhlasilo 70 procent dospělých. Čtvrtina lidí je proti....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...