(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Evropská komise

KALKULÁTOR: Kolik ušetříte změnou dodavatele elektřiny a plynu?

  • 85
Rozdíly v cenách energií mezi obchodníky jsou velké a mnoha domácnostem se může vyplatit uvažovat o změně dodavatele. Server iDNES.cz připravil srovnání, kolik mohou lidé ušetřit přechodem k jinému dodavateli.

Sleva se týká pouze neregulované složky, o níž rozhodují sami dodavatelé. Ta u elektřiny představuje asi polovinu celkových plateb na složence. Přechod k jinému dodavateli může být nejvýhodnější možností, jak na energiích ušetřit.

Alternativou, jak se dostat k nižší ceně, pak může v některých případech být uzavření dlouhodobé smlouvy se současným dodavatelem. Za úpis na rok, nebo i déle, nabízejí totiž obchodníci někdy i více než desetiprocentní slevu proti svým standardním tarifům.

Takovou nabídkou se v minulosti nechaly zlákat až dvě třetiny domácností. Není však jisté, zda se úvazek s garantovanou pevnou cenou opravdu vyplatí. „Zatím vypadá situace tak, že by tržní ceny elektřiny i plynu měly v příštích letech ještě o něco klesat,“ říká analytik Petr Hlinomaz.

Poznámky ke kalkulátoru.

Kalkulátor srovnává jen cenu, domácnosti mohou přechodem přijít o služby, které jejich současný dodavatel nabízí.

Elektřina:
čtyřčlenná domácnost, roční spotřeba, s nejběžnějším jističem 3x25 A
1/ Svítím a používám běžné spotřebiče: sazba D02: spotřeba 3 200 kWh
2/ Ohřívám vodu: sazba D26: spotřeba ve vysokém tarifu 3 500 kWh, v nízkém tarifu 6500 kWh
3/ Topím přímotopem a ohřívám vodu: sazba D45: spotřeba ve vysokém tarifu 1 000 kWh, v nízkém tarifu 18 000 kWh

Plyn:
čtyřčlenná domácnost, roční spotřeba
1/ Vařím na sporáku: 600 kWh (cca 57 m3)
2/ Ohřívám vodu: 8 000 kWh (cca 758 m3)
3/ Topím v rodinném domě: 25 000 kWh (cca 2370 m3)

Poznámka: Průměrná cena za kilowatthodinu dodané energie včetně všech poplatků. Uvedeno pět nejlevnějších dodavatelů pro zvolenou kombinaci. Pro srovnání je uvedena i cena dominantního dodavatele na daném distribučním území. V úvahu je vždy brána nejlevnější nabídka od daného dodavatelé. K získání daného tarifu se mohou pojit další obchodní podmínky, například smlouva na dobu určitou, objednání přes internet atd. V některých případech jsou časově omezené.
Údaje platné k 15. 12. 2015.
Pramen:
Portál TZB-info

Ceny na burze mají dál klesnout

„Je velmi pravděpodobné, že především u plynu bude komoditní část ceny dále klesat. Úvazek na delší období by proto měl být vykompenzován opravdu velmi výhodnou akční nabídkou. Obecně bych se toho spíše vyvaroval,“ říká Jiří Gavor z poradenské firmy ENA.

Rychlá změna dodavatele

energetická poradna

S analytiky souhlasí i někteří obchodníci. „Za takové situace si zafixovat cenu není výhodné, protože například při fixaci na dva roky mohou být ceny už po roce nižší než ty současné. Výjimkou jsou ceníky, které zákazníkům garantují, že jejich cena nikdy nevzroste a v případě poklesu cen také klesne,“ říká mluvčí Centropol Energy Ladislav Šticha.

„Fixace je pro ty, kteří chtějí mít z jakéhokoli důvodu stoprocentní jistotu. Nefixované ceníky jsou pro ty z nás, kdo se rádi nechají unášet vlnami trhu. Není to tak, že jedno je lepší a druhé horší. Dlouhodobě nevítězí ani jedna varianta. Jednou proděláme, jindy vyděláme,“ říká šéf Jiří Písařík, šéf Bohemia Energy.

Podle něj má smysl měnit dodavatele, ale ne střídat fixované produkty za nefixované a naopak. „Pouze pět procent z nás bude při těchto záměnách produktů dlouhodobě úspěšných,“ myslí si Písařík.

Pozor na ukončení smlouvy

Lidé však mají o garantované smlouvy dál zájem. „Procento zákazníků s garantovanými tarify mírně stoupá. Jde jednak o klienty, kteří prodlužují své tarify z minulosti. A zároveň klesá podíl těch, kteří mají smlouvy na dobu neurčitou za poměrně málo výhodných podmínek,“ říká mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec.

Ukončit smlouvu s úvazkem předčasně je sice možné, vyjde to však draho. Třeba ČEZ si v takovém případě účtuje čtyři tisíce. To se vyplatí jen domácnostem, které doma protopí desetitisíce ročně.

Smlouvy s úvazkem navíc obsahují ještě fígl, na který by si lidé měli dát pozor. A sice automatické prodlužování smluv. Mnoho zákazníků se domnívá, že když podepíšou například dvouletou smlouvu, jsou po dvou letech volní.

„Je to však mylná představa. Když zákazník nenahlásí včas, že již nechce po vypršení smlouvy s dodavatelem pokračovat, tak je smlouva automaticky prodloužena. Většinou stejné období, na které se původně zavázal,“ upozorňuje analytik portálu TZB-info Jan Schindler. Obchodníci obvykle požadují, aby svůj záměr ohlásili písemně, a to v některých případech i několik měsíců předem.