V Česku loni vzniklo nejvíce firem za posledních sedm let (ilustrační foto)

V Česku loni vzniklo nejvíce firem za posledních sedm let (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Eseróčko levně a rychle. Od října vyjde na tři tisíce a bude do tří dnů

  • 129
Už od října by založení společnosti s ručením omezeným mělo přijít na třetinu toho co dnes. A místo devatenácti bude trvat maximálně tři dny. Ministerstvo spravedlnosti v novele zákona navrhlo, aby se snížily poplatky notářům a firmy s.r.o. by se zcela osvobodily od poplatků u rejstříkových soudů – ty vyšly na šest tisíc korun za zápis.

Společnost s. r. o. jde v Česku založit už s kapitálem jedna koruna, ale samotný proces založení přijde nejméně na 10 tisíc korun. Už od října by podle návrhu novely zákona měl přijít maximálně na 100 eur, tedy zhruba 2 700 korun.

„Těch 100 eur a tři dny se mi zdají zcela optimální,“ říká Karel Havlíček z Asociace malých a středních podniků.

Česko se zavázalo Evropské komisi, že její požadavek splní do konce roku. Jinak nebude moci čerpat peníze z evropských fondů.

Zakládat společnost s ručením omezeným byl dosud dobrý byznys pro notáře i pro firmy živící se prodejem hotových společností. Mnoha podnikatelům se nechtělo čekat dva až tři týdny, než úřady všechny informace zpracují a firma vznikne.

„Od sepsání po zápis společnosti s ručením omezeným do obchodního rejstříku to trvá v průměru 14 dnů,“ uvádí na svém webu notářka Marcela Fianová z Liberce. Dle studie Světové banky Doing Business je průměrná doba pro založení firmy v Česku dokonce 19,5 dne.

Proces se má ale ještě letos urychlit. „Pokud zakladatel splní zákonné podmínky, dojde k založení firmy obratem přímo u notáře, tedy ve lhůtě jednoho dne,“ říká Veronika Vároši z ministerstva pro místní rozvoj.

A založení firmy bude také levnější. „Novela počítá se snížením odměny notáře za sepsání notářského zápisu na částku 2 000 korun,“ vysvětluje Jiří Hovorka z tiskového oddělení Ministerstva spravedlnosti ČR. To je polovina dnešní notářské sazby bez DPH. Novela zákona o soudních poplatcích má navíc přinést osvobození od soudního poplatku, který činí u společnosti s ručením omezeným šest tisíc korun.

Byznys se společnostmi na klíč přesto zřejmě nevymře. „Budou se prodávat starší společnosti založené třeba před pěti lety, případně společnosti s vyšším základním kapitálem, který není podnikatel schopen složit na účet,“ říká Karel Pluhař ze společnosti Akont Trust Company, která se poradenstvím v tomto oboru zabývá. A odhaduje, že loni bylo v tuzemsku založeno za účelem dalšího prodeje zhruba 1 500 společností s ručením omezeným, 170 akciových společností a deset evropských společností (SE).

Nejen peníze, i know-how

Založit firmu ostatně vyžaduje kromě peněz také know-how. Začíná to výběrem názvu, který nesmí být podobný žádné existující firmě a nesmí být klamavý. Zakladatel musí rovněž předložit souhlas od majitele nemovitosti, kde bude mít firma sídlo, u akciové společnosti složit základní kapitál na účet v bance, pořídit si živnostenské oprávnění na předmět činnosti firmy nebo sepsat u notáře zakladatelskou smlouvu.

„Noví podnikatelé poptávají předzaloženou společnost zejména kvůli nulové administrativní zátěži a jistotě, že je vše dobře provedené,“ uvádí Pluhař.

Nejistota podnikatelů pramení například ve formulaci společenské smlouvy. Tu dnes často začínající byznysmeni kopírují od známých, mohou však narazit. Různé rejstříkové soudy si nový občanský zákoník vykládají různě.

„Stačila by univerzální smlouva validovaná ministerstvem spravedlnosti, která může být klidně na jejich webu. S ministerstvem jsme se o tom domlouvali již před půl rokem, ale zatím se nic neděje,“ říká Karel Havlíček z Asociace malých a středních podniků.

Tak snadné jako ve Velké Británii založení firmy přesto ještě nebude. „Založení společnosti tam trvá v řádu hodin, přičemž poplatky je možné hradit platební kartou. Podobá se to nákupu v internetovém obchodu,“ vysvětluje Pluhař.

Úsilí urychlit a zlevnit vstup do podnikání nevychází z hlav českých politiků, ale z Evropské unie. „Požaduje se zkrátit dobu potřebnou k založení firmy na tři dny a snížit nutné náklady na založení podniku na částku sto eur. Předběžné podmínky musí být splněny nejpozději do 31. prosince 2016,“ říká Karla Šlechtová, ministryně pro místní rozvoj.

Bez této podmínky a řady dalších nebude Česko v nadcházejícím dotačním období dostávat peníze z evropských fondů. Jde o 657 miliard korun do roku 2020.