Značky, po kterých se slehla zem: Delvita, Calex nebo cigarety Start

  • 328
Autobusy Karosa, supermarkety Delvita či Julius Meinl nebo ledničky Calex. Pokud vás při vyslovení těchto názvů jímá nostalgie, jste na správném místě. Pojďte zavzpomínat na některé značky, které byly ještě nedávno součástí životů mnoha Čechů, ale slehla se po nich zem.

Karosa

Karosa

Kdysi největší výrobce autobusů v zemi se závodem ve Vysokém Mýtě začal první karoserie autobusů vyrábět v roce 1928. Po znárodnění byl jediným výrobcem autobusů v Československu. Pod licencí se vyráběl také v Polsku. Kromě městských autobusů se logo Karosa objevilo i na hasičských vozech. S ekonomickou transformací v 90. letech 20. století nastal prudký pokles výroby. Změnu kurzu od zastaralých modelů k moderní výrobě autobusů přinesl Renault v pozici investora. Později se značka stala součástí společného podniku Francouzů a italské Iveco. V současnosti nese název Iveco Czech Republic.

Plus Diskont

Plus diskont

Značka diskontních prodejen Plus se objevila na českém trhu poprvé v roce 1992. Nešlo o první prodejnu moderních supermarketů. První po revoluci přišla v roce 1991 holandská MANA, v témže roce otevřely první prodejny Delvita a Billa. Značka zmizela z trhu v roce 2009 poté, co jejích 150 prodejen koupil majitel řetězců Penny Market a Billa, německá REWE Group. Z většiny obchodů se staly Penny Markety.

Delvita

Delvita

Název supermarketů Delvita se lvem v logu přinesla do Česka v březnu 1991 belgická skupina Delhaize Group. Vystavěla zde téměř sto prodejen a zaměstnávala zhruba 3 800 lidí. Řetězec se z trhu stáhl v roce 2007, když prodal své aktivity společnosti REWE Group. Z minulých let nakumuloval ztráty ve výši několika miliard korun. Delvita provozovala také čtrnáct obchodů na Slovensku.

Calex

Calex

Ledničky Calex se v éře socialistického Československa objevovaly téměř v každé domácnosti. Přežily i pád železné opony, ale na přelomu tisíciletí podnik zkrachoval.

Od svého začátku v roce 1949 vyráběl podnik ve slovenských Zlatých Moravcích chladničky značky Maneta. Chtěl se původně stát výrobcem obuvnických strojů, ale úspěch chladniček tyto plány změnil. Značka ledniček Calex přišla v roce 1955, v dalších letech se národní podnik Calex n.p. stal hlavním výrobcem chladniček v Československu. Chladicí technika této značky se exportovala do zemí socialistického bloku, ale i do severní Afriky a do Asie.

Před rokem 1989 pracovalo ve slovenském závodě 5 tisíc lidí. Po sametové revoluci Calex založil společný podnik s koncernem Samsung, výrobu spojenou s náročnějšími požadavky a velkou konkurencí ale neuřídil.

eBanka

eBanka

eBanka byla mezi tuzemskými bankami průkopníkem, který odstartoval v České republice rozvoj internetového bankovnictví. Stavěla na nabídce homebankingu, postupně se však od svého záměru odklonila, protože výsledky nesplnily očekávání a začala ve větší míře budovat kamenné pobočky. V roce 2008 se sloučila s rakouskou Raiffeisenbank. eBanka působila pod různými jmény. Vznikla na základech Zemské banky, do roku 1997 působila pod názvem Expandia Banka. Na přelomu tisíciletí firmu ovládla Česká pojišťovna.

Start

Cigarety Start

Legenda mezi levnými cigaretami. V trafikách byly dostupné také ve verzi bez filtru a v měkké nebo tvrdé krabičce. „Startky“ vznikly v šedesátých letech 20. století. Cigarety s filtrem se v kutnohorských tabákových závodech vyráběly v neobvyklé kratší verzi s délkou 70 milimetrů. Až v devadesátých letech se protáhly na ve světě standardních 8,5 centimetrů. Koncern Philip Morris ukončil výrobu cigaret této značky v roce 2013.

„Byly to ty nejlevnější cigarety, takže je kouřil kdekdo, dělníci, underground, studenti... O kvalitě si nikdo nedělal přehnané představy, ale některé várky byly opravdu chutné,“ vzpomíná v rozhovoru pro iDNES.cz na startky Jan Haubert, zpěvák kapely Visací zámek, jejíž druhé album je inspirováno obalem tohoto legendárního kuřiva (rozhovor čtěte zde).

Carrefour

Carrefour

Francouzský obchodní řetězec vstoupil s prvním svým hypermarketem do tuzemska v roce 1998. Používal slogan „Carrefour, ten je levnější!“. Kvůli tvrdému konkurenčnímu boji svůj byznys v roce 2006 ukončil a aktivity prodal společnosti Tesco.

Gigasport

Gigasport

Patřil mezi největší hráče se sportovními potřebami a módou v zemi. Kvůli špatnému hospodaření se ale řetězec Gigasport rakouské obchodní skupiny Kastner & Öhler v roce 2012 rozhodl zavřít všech svých 12 prodejen v ČR a na Slovensku. Už několik let se potýkal s výrazným propadem tržeb. Firma konec vysvětlovala propadem příjmů domácností v době krize a negativním efektem vládních reforem.

Interspar

Interspar

Padesát svých prodejenv Česku prodalarakouská společnost Spar v roce 2014 řetězci Ahold, provozovateli prodejen Albert. Ten se díky tomu stal českou maloobchodní jedničkou. Prodejny Spar v tuzemsku dlouhodobě prodělávaly, za několik let nahromadily ztrátu přes tři miliardy korun. Nejvíce prodejen měl v Praze a v Brně. Firma se bude soustředit na jiné trhy, například Itálii, Maďarsko, Slovinsko a Chorvatsko.

Julius Meinl

Julius Meinl

Síť supermarketů Julius Meinl působila v České republice 11 let. V roce 2005 všech 88 prodejen koupila skupina Ahold a přejmenovala je na Albert Supermarket a pod touto značkou fungují dodnes.

Julius Meinl se do Česka na okamžik vrátil. Sázka na luxusní lahůdkářství v centru Prahy ale nevyšla. V říjnu 2014 firma svůj obchod poblíž Václavského náměstí, který nabízel prémiové potraviny, ani ne po roce uzavřela. Nebyl o ně dostatečný zájem.