Znejistělé klienty Investiční a Poštovní banky, kteří včera obléhali

- Znejistělé klienty Investiční a Poštovní banky, kteří včera obléhali některé její pobočky, se pokusila uklidnit vláda společně s Českou národní bankou. "Neučiní-li akcionáři IPB dostatečné kroky k její stabilizaci, jsou vláda a centrální banka připraveny přijmout opatření k zajištění bezpečnosti vkladů. Ty nejsou ohroženy," tlumočil společné prohlášení vlády a ČNB mluvčí ministerstva financí Libor Vacek. Prohlášení má uklidnit klienty, kteří v posledních dvou dnech vybírali z banky své vklady. Příčinou jsou zprávy o špatném hospodaření banky.
Její ztráty dosahují podle důvěryhodných zdrojů z ministerstva financí 21 miliard korun. Pokud IPB nedostane finanční injekci, hrozí jí odnětí licence. Za poslední dva dny z banky odteklo údajně již několik miliard korun.

Premiér Miloš Zeman sdělil ČTK, že situací IPB se bude dnes zabývat vláda, která je ochotna podniknout stabilizační kroky k vyřešení situace. Stejně tak guvernér ČNB Josef Tošovský řekl, že "bude-li to nutné, tak musíme učinit opatření, která budou banku stabilizovat".

O IPB včera jednali i poslanci klubu ČSSD. "Je třeba si uvědomit, že poskytne-li stát pomoc, bude to další útok na kapsy daňových poplatníků. Na druhou stranu vláda dává najevo, že schopna řešit případy, kdy hrozí poškození velkého počtu obyvatel," řekl poslanec Michal Kraus.

IPB je třetí největší bankou zemi, která spravuje 3,5 milionu účtů.  Náporu klientů se včera Investiční a Poštovní banka rozhodla čelit i tím, že na svých pobočkách vyvěsila prohlášení mluvčího ministerstva financí Libora Vacka, v němž je příslib vlády a ČNB ochránit vklady klientů banky. Situace v pobočkách banky se přitom v jednotlivých městech lišila případ od případu.

Zatímco v brněnských pobočkách na Malinovského náměstí či v Nádražní ulici byl včera relativní klid, pobočka v Joštově ulici zažila obrovský nápor. Stejně před českobudějovickou pobočkou v Hroznové ulici postávalo již před otevřením asi třicet lidí a v průběhu dne byla pobočka zcela zaplněna. "Původně jsem si přišla jen obnovit termínovaný účet, ale když to tady vidím, pro jistotu si peníze hned vezmu," svěřila se ve frontě čekající asi čtyřicetiletá žena.

Investiční a Poštovní banka potřebuje s ohledem na očekávané ztráty posílit kapitál minimálně o 20 miliard korun. Zdroje z ministerstva financí však tvrdí, že celkové náklady na stabilizaci této banky mohou být i o několik desítek miliard vyšší.
Pokud se akcionáři banky nedohodnou na její stabilizaci, připravuje vláda s ČNB varianty, jak akcionáře od banky odříznout a převzít nad bankou kontrolu.
Může k tomu dojít převzetím akcií od Nomury nebo uvalením nucené správy. Mluvčí ministerstva financí Libor Vacek uvedl, že nucená správa je jednou z "teoretických forem postupu". Prioritou podle něho je, aby se Nomura dohodla s investory, kteří mají o vstup do IPB zájem.

Jde například o ČSOB či italskou UniCredito.
I z vyjádření guvernéra Tošovského vyplývá, že se pracuje na různých alternativách. "Situací IPB se v poslední době zabývá řídící skupina složená ze zástupců ministerstva financí, ČNB a Konsolidační banky," řekl guvernér.

Právě Konsolidační banku stát v posledních dvou letech využíval k čištění bank tím, že do ní převáděl desítky miliard ztrátových úvěrů. V minulosti také Konsolidační banka krátkodobě kapitálově vstupovala do bank, na které byla uvalena nucená správa. "I kdyby stát uvalil nucenou správu, vklady v žádném případě ohroženy nebudou a urychleně se zajistí vstup strategického partnera," řekl zdroj informovaný o probíhajících jednáních.

Zástupce Nomury Randall Dillard včera naznačil, že Nomura není příliš ochotna poskytnout bance potřebné peníze. "Jakákoliv současná potřeba nového kapitálu je způsobena problémovými úvěry poskytnutými před nákupem akcií IPB ze strany Saluky," řekl. Saluka je společnost, jejímž prostřednictvím Nomura kontroluje 46 procent akcií. Nomura je podle zdroje z ministerstva financí ochotna poskytnout 20 miliard, ovšem požaduje od státu záruky, které jí zajistí návratnost této investice. "To je stejné, jako by tam peníze dal rovnou stát," řekl zdroj.

Premiér Miloš Zeman včera chování Nomury kritizoval. "Upozorňuji, že stát nemá v IPB žádný podíl a v tržní ekonomice musí soukromí vlastníci pečovat o blaho společnosti, kterou za laciný peníz získali," řekl ČTK.

Poukázal přitom na skutečnost, že Nomura koupila IPB za tři miliardy korun a z banky vyvedla dvacet miliard prodejem pivovarů Prazdroj a Radegast. Dillard však odmítá, že by odkup pivovarů nebyl pro IPB výhodný. "Koupili jsme pivovary za vyšší cenu, než byla tehdy na trhu," řekl.