O výplatu sociálních dávek se nově budou starat úřady práce. Počítá s tím balík zákonů sociální reformy, na který v pátek kývli poslanci.

O výplatu sociálních dávek se nově budou starat úřady práce. Počítá s tím balík zákonů sociální reformy, na který v pátek kývli poslanci. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Zneužití dávek zabrání sociální karta. Nezaměstnané čeká veřejná služba

  • 231
Vláda vytáhla proti zneužívání dávek. Pro lidi na dávkách, kteří neposílají své děti řádně do školy, nebo příspěvky utrácejí za věci, na něž nejsou určené, bude povinná sociální karta. Reforma, kterou vláda prosadila ve Sněmovně, počítá i s tím, že úřad práce vyřadí z evidence nezaměstnané, kteří odmítnou veřejnou službu.

Sociální dávky se budou nově vyplácet na úřadech práce. Kontaktních míst tak bude 409 místo dosavadních 415. "Základním smyslem změn je snížení administrativní zátěže," řekl ve Sněmovně ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Reformy on-line

Schvalování reforem jsme sledovali minutu po minutě.

Do konce listopadu ministerstvo práce vypracuje analýzu možnosti rozšíření počtu míst, kam si budou moci lidé pro dávky přijít. "Jde o to, že v některých horských oblastech je to složitější," vysvětloval to premiér Petr Nečas po nedávném koaličním jednání, na němž se politici vládní koalice dohodli, že sociální karta  bude pro příjemce dávek dobrovolná. S výjimkou těch, kteří dávky zneužívají.

Vláda prosadila i sjednocení výše rodičovského příspěvku při dvouleté, tříleté a čtyřleté variantě na 220 tisíc korun. Bude už tedy jedno, zda ji rodiče budou chtít čerpat dva, tři nebo čtyři roky.

Úřady práce vyřadí uchazeče, kteří odmítnou veřejnou službu

Součástí balíku zákonů sociální reformy je i novela zákona o zaměstnanosti, na kterou také poslanci kývli a podle níž budou mít na podporu v nezaměstnanosti nárok lidé, kteří odpracovali rok za uplynulé dva roky místo nynějších tří. Nárok budou mít nově i studenti, kteří zároveň pracují a platí pojištění.

Z evidence úřadu práce ale budou vyřazeni lidé, kteří odmítnou bez vážných důvodů veřejnou službu v rozsahu až 20 hodin týdně a jsou v evidenci úřadu práce déle než dva měsíce. "Kdo to nepřijme, bude vyřazen," potvrdil Drábek.

Neprošel pozměňovací návrh ČSSD, aby se to týkalo lidí, kteří jsou v evidenci úřadu práce déle než 5 měsíců. Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka avizoval, že tuto věc jeho strana napadne u Ústavního soudu, protože krátkodobá nezaměstnanost může potkat i toho, kdo se práci vyhýbat nechce. Povinná veřejná služba by ale dotyčnému mohla bránit v hledání nové práce. 

"Lidé musí pochopit, že mezi sociální dávkou a prací pro společnost, například v podobě veřejně prospěšných prací nebo veřejné služby, je jasná vazba. Bez práce, bez činnosti, nebudou ani peníze na ty sociální dávky," vysvětloval o víkendu v televizní diskusi premiér Petr Nečas, jak by tato změna mohla pomoci k uklidnění situace na Šluknovsku, kde se bouří část občanů proti Romům.

Zdravotně postižení budou dostávat místo současných několika dávek dvě - na mobilitu a na pomůcky. Příspěvek na mobilitu má činit 400 korun měsíčně. Mezi příspěvky na zvláštní pomůcky patří i dotace na automobil. Vláda původně navrhla jeho výši na 100 tisíc korun na pět let, podle schváleného pozměňovacího návrhu by to ale mělo být 200 tisíc korun na deset let.