Podprsenky Digital Bra | foto: The Digital Bra

Oběť sexuálního násilí sbírá peníze na šití podprsenek ženám na míru

  • 8
Kvůli tomu, že ji po dvě dekády sexuálně zneužíval vlastní otec, nenáviděla Irka Judy van Niekerková své poprsí. Dnes chce projektem Digitální podprsenka pomoct ostatním ženám, aby měly to své rády. Na podnikání chce prostřednictvím crowdfundingového serveru Kickstarter vybrat 7,2 milionu korun.

Judy van Niekerkové, kterou od šesti let sexuálně zneužíval vlastní otec, se podařilo obrovský handicap překonat a stát se úspěšnou podnikatelkou, spisovatelkou a koučkou. Narodila se v Irsku, dnes žije v Jihoafrické republice. Její nejnovější projekt učí ženy mít rády vlastní tělo, zejména poprsí. To ale nejde bez pohodlné podprsenky, píše britský The Guardian.

Součástí projektu je mobilní aplikace s trojrozměrným skenerem Digital Bra (angl. digitální podprsenka). Žena si jejím prostřednictvím (a pomocí někoho jiného) naskenuje chytrým telefonem své poprsí. Data se neuchovávají v telefonu, ale aplikace je pošle na server. Tam ze 120 až 140 nasbíraných měření vytvoří tvar poprsí. Následně systém najde spodní prádlo, které tomuto tvaru nejlépe sedí.

Van Niekerková při vývoji tohoto projektu narazila na potenciální slabinu, a to v důvěře. Nebudou se ženy bránit odhalit takto svou nahotu? Přeci jen internet je plný nahých obrázků a videí, které nemusely vzniknout se souhlasem svých aktérů.

„Byla jsem ale překvapená, kolik žen mi řeklo, že jim to je jedno. Že bolest způsobená špatně padnoucí podprsenkou je horší,“ říká autorka projektu.

Má se za to, že sedmdesát až osmdesát procent žen nosí nevhodnou podprsenku. „Můj osobní průzkum mezi několika tisíci žen se ale blíží k devadesáti procentům,“ podotýká van Niekerková.

Tvrdí, že většina podprsenek, které se prodávají, jsou šité na základě dvou tří rozměrů odpovídajícím velikosti 34 B (v Česku 75 B). Důsledky nošení nesprávně vybrané podprsenky mohou být jak zdravotní komplikace, tak i pokles sebevědomí. „Podprsenka je z toho, co každý den nosíme, nejblíž srdci,“ vysvětluje podnikatelka.

Primárně míří na ženy starší 34 let. Podprsenky na míru nechává šít v Litvě, která je největším evropským vývozcem spodního prádla. Velkou výzvou pro ni bylo vytvořit design spodního prádla. Musela najít mladé návrháře připravené riskovat a poslouchat její zadání – žádné dráty, vycpávky nebo zdvihací efekt push-up, jen podpora prsů.

Koncem září odstartuje Digital Bra kampaň na crowdfundingovém serveru Kickstarter. Van Niekerková by ráda od přispěvatelů vybrala 195 tisíc liber (asi 7,2 milionu korun). Pokud prostředky získá, ráda by svou 3D aplikaci ještě vylepšila. Chtěla by také nechat vyvinout robotickou technologii na šití podprsenek, aby mohla snížit jejich cenu.