Úřad práce (Ilustrační foto)

Úřad práce (Ilustrační foto) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Zneužívání dávek prudce přibylo. Stát odhalil podvody za 100 milionů

  • 146
Úřady práce loni odhalily neoprávněné pobírání dávek za celkem 103,5 milionu korun. Hlavně v případě příspěvků a doplatků na bydlení a příspěvků na živobytí. Menší část se týkala zneužívání dávek pro postižené, podpory v nezaměstnanosti či rodičovského příspěvku. V řadě případů už padly tresty, někteří viníci skončili dokonce ve vězení.

Úřady zjistily loni skoro 16 680 případů neoprávněného pobírání dávek. V roce 2014 jich bylo 9370, celková škoda tehdy činila kolem 65 milionů korun. Podle mluvčí Úřadu práce Kateřiny Beránkové se ve výsledcích odráží personální posílení. Úředníků totiž přibylo, takže se mohou víc věnovat ohlášeným i namátkovým kontrolám.

Podvody odhalí i Facebook

Pracovníci prověřují příjmy žadatelů o dávky a příjemců peněz od státu za určité období. Využívají ale i znalosti místních poměrů a třeba také informace ze sociálních sítí, jako je Facebook. „Pokud se ukáže, že žadatel předkládal nepravdivé či falešné informace, musí vyplacené peníze vrátit zpět,“ uvedla ředitelka odboru pro sociální věci generálního ředitelství úřadu práce Zdeňka Cibulková.

Porodem k nezaměstnanosti. Velká část Češek jde z mateřské na úřad práce

Podle mluvčí někteří klienti zatajují příjmy či padělají dokumenty. Nenahlásí nástup do zaměstnání, pobyt v cizině či narození dalšího potomka. „V poslední době roste počet případů, kdy se lidé snaží falšovat doklady u žádostí o příspěvek na bydlení. Například fiktivně rozdělují rodiny a někteří jejich členové si nahlásí trvalý pobyt jinde. Ve skutečnosti ale žijí a hospodaří společně,“ popsala generální ředitelka úřadu Kateřina Sadílková.

Úřady spolupracují s obcemi, policií a státními zastupitelstvími. Podezření na padělání nájemních smluv, dokladů o úhradě či podpisů hlásí. Policisté zas informují úředníky, když zjistí například to, že si příjemci dávek neoprávněně přivydělávají. Podle mluvčí tresty vězení bývají většinou podmíněné, někteří lidé ale skončili i za mřížemi.

,