Donald Trump

Donald Trump | foto: Reuters

Trumpův boj proti globalizaci škodí světové ekonomice, tvrdí bankéři

  • 20
Je to pět měsíců, co Donald Trump vstoupil do Bílého domu předními dveřmi. A jedním z klíčových bodů jeho administrativy stále zůstává myšlenka omezování dovozů, alespoň v dvoustranných vztazích. Vlivní bankéři však hlasitě upozorňují, že zastavení globalizace by mohlo světovou ekonomiku značně poškodit.

Basilejská Banka pro mezinárodní platby (BIS), označovaná za centrální banku centrálních bank, tvrdí ve své pravidelné zprávě, kterou zveřejnila o víkendu, že globalizace se stala obětním beránkem. Stoupenci ochranářských praktik tvrdí, že přinesla rostoucí nerovnost v příjmech uvnitř zemí.

Podle bankéřů z Basileje ale nelze vinit globalizaci z toho, že se rozevírají nůžky ve společnosti. Argumentují, že snížila světovou chudobu - podíl světové populace žijící v chudobě se proti 40 procentům v 80. letech minulého století snížil na nynějších 12 procent. A pokud by se globalizační trend otočil, mohlo by to postupně vést ke snížení životního standardu na celém světě.

18.června 2017 v 18:20, příspěvek archivován: 19.června 2017 v 16:00

70 years of #globalisation have been hugely beneficial for the world and should not be rolled back https://t.co/of5ReKbskl https://t.co/CKVZ5kMXuF

BIS sice připouští, že zisky z obchodu nebyly rovnoměrně rozděleny na národní úrovni, ale že k prohlubování propasti mezi bohatými a chudými přispěly větší měrou další faktory, zejména rychlý rozvoj technologií.

Trump na ochraně Ameriky před dovozy ze zahraničí postavil svou předvolební kampaň, hned v prvních dnech po nástupu do funkce odstoupil od Transpacifické smlouvy (TPP). Po nástupu Trumpovy administrativy se také zastavily práce na obdobné dohodě s Evropou (TTIP) a existují snahy vyjednat jinou formu spolupráce s Kanadou a Mexikem.

Rostoucí snaha o vyšší ochranu domácí ekonomiky ale zaznívá i z evropských zemí. Třeba nový francouzský prezident Emmanuel Macron prosazuje „Buy European Act“, který by zabránil firmám mimo EU ucházet se o veřejné zakázky v Unii.

„Mezinárodní obchodní a finanční vazby bychom měli spíše posilovat, než rozvolňovat,“ říká šéf Banky pro mezinárodní platby Jaime Caruana. Zpráva uvádí, že globalizace přinesla světové ekonomice za poslední půlstoletí řadu výhod.

„Otevřenost obchodu posílila konkurenci a vedla k rozšíření technologií, díky čemuž se zvýšila efektivita a produktivita. Schopnost získat levnější a kvalitnější zboží a služby z celého světa také přímo zvyšuje životní úroveň domácností,“ uvádí zpráva.

BIS navíc vyzývá politiky, aby našli způsob, jak zabránit nadnárodním společnostem, aby danily své zisky v zemích, kde je to pro ně nejvýhodnější.