Lékárna - ilustrační snímek

Lékárna - ilustrační snímek | foto: ČTK

Zpráva z WikiLeaks mluví o uplácení slovenských poslanců Pentou

  • 6
Penta si mohla kupovat hlasy poslanců při hlasování o reformě zdravotnictví v roce 2004, tvrdí zpráva amerického velvyslanectví, která unikla na veřejnost. Finanční skupina obvinění, že vyplácela poslancům miliony, aby ovládla trh s lékárnami, popírá.

Na podezření z korupce ve slovenském parlamentu upozornila depeše velvyslanectví USA v Bratislavě, kterou zveřejnil portál WikiLeaks. Napsal o tom server Sme.sk a agentura TASR. Podezřelým z kupování hlasů je podle diplomatické zprávy z dubna roku 2005 česko-slovenská investiční skupina Penta.

"Zdrojem podezřelým z kupování hlasů byla finanční skupina Penta," uvádí depeše podepsaná vedoucím velvyslanectví USA Scottem Thayerem. Dokument konstatuje, že Penta a její síť společností kontrolují tři z pěti zdravotních pojišťoven, plánují koupit sto lékáren a pokouší se získat i nemocnice.

"Nedokážeme posoudit autentičnost uvedené zprávy, považujeme ji za kombinaci úplných nesmyslů a popletených informací. Kategoricky odmítáme jakékoliv náznaky toho, že by naše investiční společnost ovlivňovala prostřednictvím finanční motivace poslance NR SR," reagoval mluvčí skupiny Penta Investments Martin Danko.

Důvěrná informace amerického velvyslanectví analyzuje reformu prosazovanou bývalým ministrem zdravotnictví Rudolfem Zajacem. Součástí reformy byla i změna, podle které lékárny mohly vlastnit nejen fyzické osoby - lékárníci, ale i právnické osoby.

Diplomatická zpráva uvádí, že důvěrný zdroj s kontakty na Pentu uvedl diplomatovi velvyslanectví, že společnost zaplatila po dvou milionech slovenských korun nezveřejněnému počtu nezávislých poslanců, aby zajistila schválení reformy legalizující franšízing lékáren.

Podle stejného zdroje chtěla Penta využít změny v zákoně a vlastnictví zdravotních pojišťoven k tomu, aby nasměrovala klienty do svých lékáren a vytlačila konkurenční prodejce léků z trhu.