Ztracený dlužník: práce pro detektiva

- Jeden podnikatel dluží druhému podnikateli. Ten mu proto posílá doporučené upomínky a po čase zjistí, že se vrací neotevřené zpátky: adresát nezastižen. I vydá se za svojí pohledávkou osobně. Najde však jen neznámé jméno na dveřích. Dlužník zmizel neznámo kam. Takových scénářů už napsal tuzemský trh tisíce. Řešení? Velmi často jako z filmu pomůže detektiv. Jaká je vůbec pravděpodobnost, že detektiv - jedna z posledních šancí věřitele - dlužící firmu vypátrá?

"Samozřejmě záleží na konkrétním případu, ale je to tak padesát na padesát," uvádí spolumajitel pardubické detektivní kanceláře Josef Rada. Rozhodující prý je, zda dlužník už stihnul přepsat svoji firmu na takzvaného bílého koně.

"Pak je to ztracený případ," potvrzuje Michal Butovič,jehož kancelář funguje v Praze. Podle něho se v posledních dvou letech "bílí koně" množí geometrickou řadou. Stejný názor má i majitel třebíčské agentury Miroslav Fojt.

"Dělá se to tak, že se firma, nejlépe s.r.o., zadluží a pak se za odměnu deset či dvacet tisíc korun převede na nějakého prosťáčka," vysvětluje Michal Butovič. Ztracené případy, od kterých dávají některé kanceláře ruce pryč, jsou také firmy spojené s mafiemi, které se do tuzemska většinou rozšířili z Východu.

"Nejdříve zjistíme, kdo za společností stojí. A pak se rozhodujeme, zda má pátrání smysl. Tento průzkum je pro klienta zdarma," říká Josef Rada. Michal Butovič uvádí, že se mu takový případ v jeho sedmileté praxi nestal: "Vzal jsem zatím všechno, myslím, že poznám, kdy je to vachrlaté."

Kolik budou služby detektivní agentury klienta stát, lze někdy dopředu těžko odhadnout. Mnohé kanceláře si při hledání dlužníků berou předem paušál na výdaje. Například u agentury Michala Butoviče jsou to tři tisíce korun při pátrání v Praze a pět tisíc mimo hlavní město. K tomu si z vymožené částky řekne ještě o deset až dvacet procent.

Pokud si agentura účtuje hodinovou sazbu, je nutné počítat většinou se třemi až čtyřmi stokorunami za hodinu. Právě cena a nejistý výsledek je podle Miroslava Fojta to, co některé klienty odrazuje.

"Detektivní služba může stát pět, ale i padesát tisíc korun, pokud se nedaří firmu najít," říká. Závěrem nutno dodat, že pokud se chce firma-dlužník ztratit, nemá to zase tak složité.

Dosud jí v tom dokonce napomáhal, s určitou nadsázkou řečeno, i samotný živnostenský zákon. Dnes platné paragrafy totiž příliš nedbají na to, zda podnikatel nemovitost, ve které firma sídlí, vlastní či ji má řádně pronajatou a skutečně v ní podniká. Navíc je možné získat oprávnění na kterémkoli úřadě v republice bez ohledu na trvalé bydliště.

Změnu přinese až novela zákona, která začne platit 1. března. Podle ní bude muset žadatel předložit dokument o vlastnictví či pronájmu nemovitosti a v sídle firmy napříště i přebírat poštu.

Majitelé detektivních kanceláří, na které se dnes s prosbami o vypátrání dlužníka obrací tisíce podnikatelů, se však příliš nebojí, že by díky novým paragrafům hned přišli o práci. Ztracených dlužníků je v tuzemsku zatím nepočítaně.

Kde hledat údaje o firmách
internetové adresy:
* www.mfcr.cz - systém ARES
- z něj lze mimo jiné prohlížet živnostenský registr a obchodní rejstřík
* www.economia.cz nebo www.ihned.cz - údaje například o konkurzu nebo likvidaci z obchodního věstníku
* www.kompass.com - údaje o firmách celého světa
* modre.stranky.cz - údaje o firmách
* www.debtorbase.cz - údaje o dlužnících

Jaké doklady většinou detektivní agentura požaduje
* obchodní smlouvu s vyčíslením pohledávky, případně fakturu
* identifikační údaje dlužníka - obchodní jméno, IČO, úředně ověřená kopie výpisu z obchodního rejstříku nebo živnostenského listu
* od věřitele - plnou moc a smlouvu na provedení služeb agentury