Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ztráty z hypoték v USA rostou, platí je Obama

  • 45
Stále více Američanů nemá na splácení hypoték. Hypoteční agentura Fannie Mae kvůli tomu chce už čtvrtou finanční injekci. Tentokrát ve výši 15 miliard dolarů (260 miliard korun). Bez ní hrozí Fannie hluboká ztráta, která může v nejhorším scénáři skončit krachem amerického trhu s bydlením.

Proč se do záchrany Fannie tolik investuje? Hypoteční ústavy Fannie Mae a menší Freddie Mac, které od loňského září převzal na pokraji krachu stát, jsou zmocněny nakupovat hypotéky od bank nebo za ně ručit.

Tím jim rozvážou ruce a takto získanou hotovost mají bankovní domy hojně a levně půjčovat lidem na další rozvoj bydlení.

Jenže celý trh s bydlením teď leží na bedrech státu, jen desetina financí pochází ze zdrojů soukromých bank. Zbytek pumpují dvě vládní agentury a Federální úřad pro bydlení. Celkem Obamova vláda vyčlenila na odkup dluhů od hypotečních agentur 175 miliard dolarů.

Další neplatiči na obzoru

Fannie Mae se kvůli ztrátě už podeváté v řadě ocitla v záporných hodnotách, když ve třetím čtvrtletí prodělala bezmála dvacet miliard dolarů (350 miliard Kč).

Část ztráty chce zalepit prodejem nároku na daňové úlevy v hodnotě 2,6 miliardy dolarů jiným subjektům. Sama je totiž nevyužije, v zisku hned tak nebude, dosud si totiž řekla o státní pomoc ve výši 45 miliard. A má být ještě hůř. Analytici varují, že počet nesplácených hypoték dál poroste, a tím i ztráty celkem tří dnes už státních agentur, které za úvěry ručí. Sám výkonný šéf Fannie Mae Michael Williams v září předpověděl, že trh s bydlením má před sebou ještě dlouhou cestu k uzdravení.

Jeho slova potvrzuje říjnový nárůst nezaměstnanosti v USA na 10,2 procenta, což je 26leté maximum. O práci jen minulý měsíc přišlo 190 tisíc lidí, což je zhruba tolik jako v Česku za poslední rok.

Roste tak i počet lidí, kteří už nebudou mít na splátky hypoték. Od začátku letošního roku bankám propadlo rekordních 2,6 milionu zástav, o pětinu víc než o rok dřív.

Necelé čtyři miliony domů jsou nyní na prodej a na řadu přijdou tisíce dalších, jejichž majitelé aspoň čtvrt roku nestíhali splácet.

Fannie Mae plánuje, že jim situaci usnadní, aby se nemuseli stěhovat – chce jim za určitých okolností jejich propadlé domy zpětně pronajmout. Vyhne se tak vandalismu, který opuštěné domy přitahují jako magnet.

Fannie Mae vlastní nebo garantuje více než pětinu z 12bilionového amerického trhu s bydlením. Ceny domů za poslední tři roky klesly o 28 procent a tento pád se podle analytiků možná zastaví až v půlce příštího roku. Stát se od dubna snaží povzbudit trh také zavedením daňových odpočtů ve výši osmi tisíc dolarů na nákup domu. Toto opatření se teď má prodlužovat.