Výkonní úředníci by si mohli polepšit.

Výkonní úředníci by si mohli polepšit. | foto: Profimedia.cz

Rodí se platová revoluce: více peněz pro výkonné úředníky a odborníky

  • 442
Pro 65 tisíc státních úředníků se chystá platová revoluce, která by měla začít už od začátku příštího roku. Podle zjištění MF DNES to bude znamenat plošný nárůst platů o pětistovku až dva tisíce korun. Ještě více peněz by měli dostat výkonní pracovníci a odborníci pracující pro stát by si přišli až na dvojnásobné platy oproti dnešku.

MF DNES získala návrh připravovaný společně ministerstvem práce a ministerstvem financí. Vláda musí na žádost Bruselu připravit a do léta schválit (aby mohl začít platit od ledna 2017) nový systém odměňování státních zaměstnanců. Evropská komise chce, aby státní úředníci byli odměňováni průhledně a spravedlivě.

Léta zavedený systém ve státní správě – postup k vyššímu platu si vysedět – by měl skončit. Odměňování podle schopností a výkonnosti by mělo do státní služby přilákat nové odborníky. Příklad? Stát nemůže sehnat špičkové právníky, účetní či systémové analytiky. Odlákává mu je soukromý sektor. Systémový analytik v soukromém sektoru bral loni v průměru 56 tisíc korun měsíčně, zatímco ve veřejné správě 33 tisíc.

Stát dál zbytní. Nabírá tisíce nových lidí, na platech přidává miliardy

Problém je sehnat nejen odborníky, ale mladé absolventy vůbec. Nástupní platy pro úředníka jsou totiž od 11 do 16 tisíc korun, ať je to vysokoškolák, nebo uchazeč s výučním listem. Pro ně stát připravuje náborový příspěvek ve výši desítek tisíc korun.

Zavedení tučného náborového příspěvku má pomoci přitáhnout mladé vzdělané lidi do státní správy. Zatím je to ale jen návrh pracovní skupiny složené ze zástupců ministerstev a odborníků, která dostala lákání mladých za úkol.

Ještě dramatičtější změnou je však návrh možného přeskakování platových stupňů. K vyšším odměnám se dnes úředníci mohou dopracovat jen na základě počtu odsloužených let. Nejvíc berou po 32 letech ve státních službách.

Nově by díky vynikajícím výsledkům mohl úředník už po roce zaměstnání poskočit do tarifu, který si někdo jiný vyseděl za čtyři roky. Záleželo by na tom, jak by obstál ve služebním hodnocení, které provádějí nadřízení podle služebního zákona jednou ročně. Hodnotí se ústní i písemný projev, vyjednavačské schopnosti, umění zvládat krizovou komunikaci či umění vybruslit ze zapeklitých situací.

Souhlasíte s tím, aby si vyšší platový tarif nebylo třeba "vysedět"?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 16. května 2016. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 2467
Ne
Ne 840

Přeskakování platových stupňů má motivovat zaměstnance k lepšímu výkonu. Naopak v případě nevyhovujících výsledků by se kvůli tomu dal postup do vyššího platového stupně zastavit. Ministerstvu financí se motivační platy líbí. „Záleží na detailech, v principu ale souhlasíme. Podmínka je, aby řešení bylo bez rozpočtového dopadu,“ říká mluvčí ministerstva Michal Žurovec.

Odborářům se návrh nelíbí

Odboráři jsou však proti. „Taková flexibilita je nebezpečná, otvírá možnost kvaziindividuálního hodnocení a nemusí odpovídat schopnostem a dovednostem úředníka. Odstrašující příklad známe z Úřadu vlády nebo jinak politicky dosazených zaměstnanců,“ varuje Josef Středula, předseda Českomoravského odborového svazu. Naráží na vysoké odměny pro spolupracovnici premiéra Nečase Janu Nagyovou.

Učitelé žádají růst platů o deset procent. Babiš jim zatím nabízí pět

Odboráři by rádi překopali systém odměňování v celé veřejné správě, nejen u úředníků pod služebním zákonem. „Chtěli bychom se podívat na výši tarifů i na způsob zařazení do tabulek podle náročnosti práce,“ říká Středula. To se ale zřejmě letos nestihne. Kvůli Bruselu se napřed musí vyřešit odměňování státních úředníků.

Významnou změnou v odměňování by mohla být rovněž možnost přiznat odborníkům až dvojnásobek toho, co je v tabulkách. Toto řešení podporuje ministerstvo financí (ovládané hnutím ANO) i lidovci

„Podporuji to u úzké skupiny špičkových pozic v oblasti IT nebo právníků. Očekávám od toho snížení outsourcování firem,“ uvádí Jan Bartošek, místopředseda KDU-ČSL. Stát podle něj musí být, co se týká odborníků, schopen konkurovat firmám.

Vyšší platy v Praze, kvůli konkurenceschopnosti

Mezi variantami je také platové zvýhodnění úředníků s vysokoškolským vzděláním a větší navýšení tabulek na centrálních úřadech, zjednodušeně řečeno v Praze. V hlavním městě je totiž boj státu o kvalitní lidi se soukromníky kvůli výši platu nejtěžší.

Kombinace variant mohou přijít na stovky milionů až čtyři miliardy korun. Rozhodnuto ještě není. „Nelze předjímat vývoj dalších jednání, vše je v rukou politiků,“ tvrdí ministerstvo práce.

Odbory obecně – bez ohledu na změnu systému odměňování – požadují příští rok růst platů ve státní správě o 10 procent. Ministr financí je ochoten přistoupit jen na tříprocentní nárůst tarifů. A premiér a sociální demokracie chtějí pět. Předtím, než dojde ke schválení státního rozpočtu na příští rok, všechny ještě čeká pořádná bitva.

,