Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

KOMENTÁŘ: Globalizace narazila na své limity. Jsou ekonomické i politické

Podíl globálního obchodování na HDP planety nevzrostl od krize v roce 2008 a jednotlivé národní ekonomiky posilují ochranářská opatření. Nedávný summit G20 jen potvrdil, že globalizace naráží na své ekonomické a politické hranice, píše v komentáři František Strnad.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PB

P32e64t53r 67B95r28a78b88e90c

13. 9. 2016 17:36

Dokud má Čína odbytiště, tak to půjde dál. Čeho? Levné produkce prakticky veškerého spotřebního zboží od elektroniky, chemie, přes strojírenství a stavvebnictví až po detailní spotřebitelskou nabídku. A nic z toho se nevyrábí na to, aby to vydrželo dlouho. Vše jde samozřejmě i na úkor normálních zaměstnanců, o kterých se nikdy, nikdo a nikde nezmiňuje. Vůbec. Není divné? Náklady na masovou produkci jsou tak nízké, že se to vyplatí i dovážet a přesprodejem ve vlastní zemi dokonce mít zisky z čínského zboží, které se vydává za vlastní. Z toho je pak opravdu extrémně vyvinutá síť na sobě vzájemně závisejících jednotlivců, kteří samozřejmě všichni budou lobovat u svých zájmových organizacích na udržení těchto spojů. Z toho se pak dělá politika, která se prezentuje jako dobrá ekonomická varianta ve svobodném demokratickém pojetí, což znamená politikařit podle rčení 'aby se vlk nažral a koza zůstala celá'. Přitom je to Čína, která stále je to komunistickou zemí,co byla, a potírá veškerý protesty proti změnám. Komunistickou revoluci zabilo spotřebitelství, a Číňani na to přišli, ještě než bylo pozdě.

Náš ekonomicky založený a prozíravý prezident také pochopil a to už delší dobu, kde oslíček je, a pěkně ho táhne k nám, aby se u nás také trochu otřásl.

Až nebude odbytiště, bude krize a pořádná, protože Evropa, USA a postkolonialistické země se jen tak nevzpamatujou ze své stále rostoucí nemohoucnosti. Vedle toho máme islámské země, které mají svou vidinu ráje na zemi, a čekají na ten pravý okamžik. Beztak se všichni bojí právě krize a proto se ta nová odbytiště stále hledají a vytvářejí. Spolupracovat se dá, ale za podmínek, které stále vice znevýhodňují jednu stranu, se trend otočí, a dveře se začnou zavírat.

1 1
možnosti
PS

to je tak když si všichni kapitalisti myslí, že všechno ošulí a přesunou výrobu jinam jen aby se jejich kapsy plnili a oni nemuseli dávat pořádné výplaty domácím lidem....u nás to je tuplované...na lidi kašlat, ale vozit si zadní část těla v mercedesech. Teď naráží už i v číně...takovým bych dal do ruky lopatu a ať se snaží, ale rozhodně ať nezaměstnává lidi, když si jich neumí vážit.

0 0
možnosti
ŘV

Ale houby kapitalisti. Zákazníci chtěli levnější zboží, jinak by koupili u konkurence.

0 0
možnosti
ŘV

Čína ať místo dělání ramen zrychlí kolonizaci Afriky. V leckterých afrických státech je to zralé na nucenou správu, ale Evropa ani SSA na to nemají. Natož vymírající Rusko.

0 0
možnosti
AP

Však to taky Čína dělá a expanduje v Africe podobně rychle, jak rychle nakupuje třeba automobilky v EU nebo hollywoodská studia v USA ;-)

0 0
možnosti
RP

Globalizace na limity nenarazila. Spíš přechodně oddychuje.

Posledních 10 - 20 let byla globalizace poháněna zejména zadlužováním Ameriky a Evropy, nyní se ukazuje, že to zadlužování takovým tempem dlouhodbě provozovat nejde. A zároveň Čína se změnila z rozvíjející se ekonomiky na rozvinutou.

Globalizace se dál rozjede, až Amerika a Evropa najde recept na zadlužování, ažCína najde recept na své přechodné potíže, až další velká země v Asii nebo Africe najde recept, jak následovat Čínu neb oaž se uplatní mladí, kteří v globálním světě vyrostl ia pro které je globální svět coby místo ke kariéře samozdřejmé..

0 0
možnosti
Foto

Cina jeste nepatri mezi rozvinute ekonomiky. Dle vsech ekonomickych ukazatelu se stale jedna o rozvojovou zemi...

3 1
možnosti
RM

Dobrý článek.

0 0
možnosti
Foto

Ani ne. Jen povrchni placani davno znamych skutecnosti..

1 0
možnosti
MK

Mnoho "expertu", kteri tvrdi ze Cina, Indie nebo Brazilie muze brzy diky silnejsi ekonomice nez USA, prave Americany predstihnout i ve Vojenstvi.

Ale to je fatalni omyl. Neco takoveho platilo jeste treba pred 50-ti lety ale dnes uz ne! Armada je dnes predevsim o nejmodernejsich technologiich a americani diky petrodolaru investovali do vyzkumu armadnich technologii tolik ze jsou naprosto ale naprosto dominantni svetovou vojenskou velmoci.

Duvod toho proc to tolika lidem unika je to ze ty technologie jsou tajne. A nikdo zvenku se o nich nedozvi dokud je nebudou potrebovat pouzit proti "nepriteli".

Nebot vojenska technologie je vzdy nejmene o 100 % ucinnejsi pokud o ni protivnik nevi.

Trebaze tedy bude mnoho "rozvojovych" statu jako Indie, Cina nebo Brazilie mit vice HDP (jen proto ze je jich jako kobylek) nez USA rozhodne se jim ani za 50 let nepdari dohnat USA vojensky

1 0
možnosti
ŘV

Ale houby. Podstatný je výsledek. A ten je takový, že Čína bude posilovat vliv a pravděpodobně i územně expandovat a nikdo zvenčí jí v tom nezabrání, naopak, pro leccos najde dočasné spojence. Zastaví ji až vnitřní zhroucení, děsivá demografie, lid toužící po lepším životním prostředí atp.

0 1
možnosti
MT

Globalizace jen padla na hubu...

0 0
možnosti
JN

Narazit na své ekonomické a politické hranice a...padnout na hubu jsou dvě naprosto rozdílné věci.:-)

1 0
možnosti
ZM

Chování člověka připomíná chování notorika. Léčí se a pak si řekne::"dnes jsem si nedal ani hlt alkoholu, za odměnu se mohu jít opít. Stejné je to s globalizací. Je zázrak, že na to politici konečně přišli.

1 0
možnosti
AP

Možná na to někdo přišel, ale dnes už s tím nikdo nic neudělá. Alespoň ne ta "kvalitní" garnitura, která by s tím mohla něco dělat. Jednou zrušená výroba přesunutá do Číny se už nikdy nevrátí zpět.

2 0
možnosti
AP

Čína si vyskakuje a má k tomu důvod, když skoro všechno, co používáme, tak nám dodává právě ona (kromě dalších pár zemí v Asii). Vždyť bez Číny by nebylo v obchodech vůbec nic. Od elektroniky, oblečení, až třeba po sirky ze Solo Sušice.

Byla zásadní chyba, že se výroba přesunula do Číny. Sice se výrobky (dočasně) trochu zlevnily, ale ta chybějící pracovní místa položí EU/USA za pár let na kolena.

9 1
možnosti
PM

Hlavně že si par jedinců namastily kapsy.

1 0
možnosti
SJ

Globalizace narazila především na to, že nelze ničit celé národy a jejich kultury v zájmu větších zisků a sociálního inženýrství.

13 3
možnosti
  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maloobchody na českém venkově ovládnou Maďaři. Kupují další řetězec

17. dubna 2024  14:08

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil maďarské skupině Oriens nákup maloobchodního...

Každý je vítěz. Hra pomáhá nakrmit chudé Bangladéšany a baví sociální sítě

19. dubna 2024

Obyvatele Bangladéše trápí vysoké ceny potravin, které si kvůli inflaci nemohou dovolit. Přesto...

Letiště v Česku odbavila o třetinu víc pasažérů. Většinu z nich z Ruzyně

19. dubna 2024  11:13

Letiště v Česku loni odbavila téměř 15 milionů cestujících, meziročně zhruba o 29 procent více, ale...

Za zájezd jen čtvrtinu předem, navrhuje EU. Cestovky s tím mají problém

19. dubna 2024,  aktualizováno 

Premium Předem zaplaťte jen 25 procent a doplatek až čtyři týdny před odjezdem na dovolenou. Takový návrh...

Brusel vyčlenil půl miliardy eur na výroby munice, do Česka jdou tři procenta

19. dubna 2024

Dva české podniky uspěly v konkurenci evropských obranných firem, které se ucházely o finanční...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!