Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Za socialismu se dalo šetřit hlavně na jídle, říká historik

Někteří lidé dnes tvrdí, že za socialismu bylo lépe a bydlení i jídlo vyšlo na méně peněz. „Televizi jste neměnil každé čtyři roky jako dnes, ale měl jste ji deset patnáct let,“ říká Martin Franc z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR. Dodává, že pomocí statistiky lze dokázat téměř cokoliv.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JK

J62a65n 91K25r26y12s81t29e11k

14. 3. 2019 14:25

Tenkrát si nepamatuji, že by se na jídle šetřilo. Zato dnes, moje matka v důchodu, vidím to každý rok, že na jídle šetří víc a víc, protože si to nemůže dovolit. 60% lidí nedosáhne na průměrnou mzdu, milion má příjem pod 10000 Kč, ti asi na jídle nešetří ? :) A mluvit o zdražování tenkrát je výsměch, jak se dnes zdražuje. Energie, bydlení, potraviny, nenápadně, ale stále. Co se týče potravinové soběstačnosti, před rokem 89 jsme téměř byli soběstační. Dnes, po záměrné likvidaci zemědělství (a velké části průmyslu) se téměř všechny potraviny dováží. A jsou to pěkné šmejdy plné chemie. Když v Itálii vyrábí šunku pro východní Evropu, že vezmou 10 kg masa, 10 kg chemikálií a vznikne 20 kg šunky. Říkají, naši lidé by to nejedli. Plno chemie ve všem i v ovoci a zelenině, ...

1 0
možnosti

To si skutečně jenom nepamatujete, šetřilo se oproti dnešku mnohem více. Stačí jen letmé otevření lednice a je evidentní kdy a čeho tam toho bylo více ;-) Mimochodem to že 60% populace nedosahuje průměrné mzdy je zcela normální ekonomický ukazatel, naopak poslední údaj je už více jak polovina populace dosahuje alespoň 30tis.

Porovnávat pak tržní a centrálně plánovanou ekonomiku obecně jde dost obtížně, jednak je zcela jiné poměrové složení těch nákladů a jednak jiný přístup ke zdražování - dnes je pozvolná inflace odpovídající vývoji trhu, tenkrát byla uměle určená cena která platila x let a pak se najednou skokově zvýšela klidně o desítky procent ze dne na den.

Potravinově soběstační jsme samozřejmě byli pouze v té míře že nabídka byla minimální a dostupnost omezená. Dnes na otevřeném trhu pochopitelně nedává smysl vyrábět něco co někdo jiný udělá lépe a levněji.

Co se týče samotné kvality potravin - ano, výrobci se přizpůsobují trhu, jestliže u nás frčí šmakulády ála lidl tak je to jen naše preference.

0 0
možnosti
RS

Muj otec zemrel na rakovinu, prtoze tiskarska cern je karcerogeni.

1 0
možnosti
FM

Srovnávat ceny je možné pouze u výrobků totožné kvality. Pokud se dnes nechcete dostat do spirály konzumu a stát se tak mimo jiné i producentem hromady odpadu, musíte i dnes vybírat produkty s vyšší cenou. A to platí naprosto ve všech oblastech. Takže i naše pračka vydržela 18 let. Stála ale 20 tisíc (víc než 1 tehdejší moji výplatu). Stejně tak je to i s textilem. Drahý vlněný oblek, který jsem si koupil v roce 2009 je stále nositelný, zatímco levné umělohmotné obleky z roku 2012 jsem už všechny vyhodil. Kožený kabát, který jsem si v roce 2001 koupil za pro mne tehdy strašných 6 tisíc (1/3 mé tehdejší výplaty) nosím každé jaro a podzim dodnes.

0 0
možnosti
Foto

Tak to je "slavný" historik podle nových pravidel ! A jak jinak , než z M.U. !!

2 1
možnosti
MW

Haha, to je tady zase nesmyslu diskuzi. Systém který tu byl stál za h...o. To je jasný. On ani ten současný kapitalismus není zdaleka ideální. Ale tvrdit, že Československo bylo zadlužený je lež , kterou se nám tu snaží někdo podstrčit. Naopak patenty a ruské dluhy hotovost na účtech a fungující fabriky měli neskutečnou hodnotu. Že to komouši nakradli lidem a z jejich otrocké práce je věc jiná.

Pak přišla revoluce a západ nás doslova rozkradl(nakoupil patenty za nicotné ceny) a fabriky kompletně položil a ty 3 nejbohatší Češi co figurují v nejbohatších lidech Evropy to vzaly kde ? Když tu nikde nic nebylo.

5 4
možnosti

No ono to taky tak jednoduché nebylo, spousta provozů mělo skutečnou hodnotu uplatnitelnou i v tržním prostředí, spousta naopak nikoliv a pouze tu “účetní” ale na volné trhu byly absolutně nekonkurenceschopné. Samozřejmě najdou se příklady kdy zanikla i funkční fabrika, obecně ale spíše platí že ty fabriky které měly smysl se privatizovaly a dodnes tu fungují a na druhé straně ty molochy které často navíc živil prakticky jen východní blok logicky zanikly.

1 2
možnosti
KLI

I dnes je jedinou možností šetření jídlo ! V tom přeci není žádný rozdíl...

5 0
možnosti
DM

no tka dne sse daleko víc cestuje,dovolené 2x ročně jsou standard,také se platí třeba za internet,digitální tv,mobilní data ,paušály,máme ,dá se šetřit i v dopravě,dnes je běžný jev 2 auta v rodině za socíku mnnohdy v rodině nebylo ani to 1,atd,atd

4 0
možnosti
MM

bylo znamym faktem, ze mnohe rodiny, ktere setrily na auto, vecerely rohliky s mlekem.

5 0
možnosti
PS

Statisticky lze dokázat cokoliv. To má pán pravdu a uvedl to na luxusním příkladu. Na druhé straně pak napíše, že jsme neměnili tv každé čtyři roky. Nestěžuji si příjmově, stejně jako širší rodina a nikdo z nás nevyměňuje TV dříve než po osmi letech. Nebo je to možná tím, že těch televizí máme více. Ale neobměňujeme tak často.

4 0
možnosti
DM

Tak to mátže štěstí já už vyměnil 3 Tv ,provozuji vždy 2 sučasně

Ne neměnil jsem je proto,že bych byl takový rozežranec,ale proto,že prostě po 3 letech přestaly fungovat,ostatně jako dnes většina levnějších nebo i bohužel čím dál tím víc i středně cenových výrobků.

1 0
možnosti
Foto

...když jste si do tuzexu přišel vyměnit dolary a marky, nikdo se vás neptal, odkud je máte...

omyl takzvaného historika...;-D

V Tuzexu se dalo platit pouze bony, protože co se týče západních peněz, například západoněmecké marky, francouzského franku, amerického dolaru a podobně, ty československý občan nesměl vlastnit vůbec. A když jich náhodou nějak nabyl, například darem nebo dědictvím, byl povinen je ve stanovené lhůtě nabídnout státu (bance), který měl zahraničních peněz nedostatek. Kdyby se ukázalo, že někdo doma schovává větší množství zahraničních peněz, měl by z toho velké nepříjemnosti.

No a právě v těchto podmínkách existovaly prodejny Tuzex a takzvané tuzexové koruny. Aby stát motivoval občany k tomu, aby odevzdali nabytou západní měnu, nabízel jim kromě kriminálu jako lepší alternativu taky takzvané tuzexové poukázky, zvané též tuzexové koruny a běžně se jim říkalo bony. Když občan odevzdal státu zahraniční měnu (v bance), dostal ne obyčejné koruny, ale takzvané tuzexové poukázky. Ty se daly použít v síti prodejen Tuzex, kde se dalo nakupovat pouze za tyto tuzexové koruny,

18 0
možnosti
JD

J15a44n 39D15l86o77u46h66ý

8. 3. 2019 13:02

tato informace mě taky zarazila...

3 0
možnosti
JV

Tehdejsi rezim si ziskaval valuty vsemi zpusoby. Zil jsem v exilu a kdyz jsem jel na setkani se svymi rodici do Madarska, kam take meli prijet, tak jsem jim nakoupil ve Vidni ceske koruny, pac oni jako venkovane, byi stejne nevedeli co s valutami. Nakoupi jsem tedy ve smenarne mensi balik kcs. Jake bylo ale moje prekvapeni! Byly to vsechny fungl nove bankovky, dokonce i seriove cisla sly po sobe !

1 0
možnosti
  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlato raketově zdražilo. Mohou za to Spojené státy, Čína i Rusko

13. dubna 2024

Cena zlata pokořila historické rekordy a podle ekonomů se ještě zdaleka nemusí zastavit. Důvodem...

Za zájezd jen čtvrtinu předem, navrhuje EU. Cestovky s tím mají problém

19. dubna 2024

Premium Předem zaplaťte jen 25 procent a doplatek až čtyři týdny před odjezdem na dovolenou. Takový návrh...

Brusel vyčlenil půl miliardy eur na výroby munice, do Česka jdou tři procenta

19. dubna 2024

Dva české podniky uspěly v konkurenci evropských obranných firem, které se ucházely o finanční...

Ruské tankery mohou způsobit ekologickou katastrofu, varuje švédský ministr

18. dubna 2024

Švédský ministr zahraničí Tobias Billström varuje před ekologickou katastrofou, ke které by mohlo...

Google propustil 28 zaměstnanců, kteří stávkovali kvůli smlouvě s Izraelem

18. dubna 2024  19:30

Společnost Google propustila 28 zaměstnanců, kteří protestovali proti smlouvě, kterou firma...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!