10 let od pádu IPB: Správce si řekl o doprovod, naběhli kukláči se samopaly - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

10 let od pádu IPB: Správce si řekl o doprovod, naběhli kukláči se samopaly

  8:39aktualizováno  9:47
Před deseti lety přestala kvůli špatným úvěrům dýchat jedna z největších bank v zemi - IPB. Krátce před polednem do ní vtrhlo policejní komando se samopaly, aby pomohlo nucenému správci převzít jménem ČNB kontrolu nad krachující bankou. Za celou "parádou" byla původně jen žádost o důstojný doprovod.
Připomeňte si policejní zásah v IPB z června roku 2000 | (0:38) | video: iDNES.cz

Vyplývá to ze vzpomínek lidí, kteří byli v centru tehdejších událostí. Z nich vychází, že o zásahu speciálních jednotek URNA (Útvar rychlého nasazení) v centrále IPB se rozhodovalo jen pár hodin před uvalením nucené správy.

Josef Tošovský (vlevo), Pavel Mertlík, Miloš Zeman

GUVERNÉR A VLÁDA. Tehdejší guvernér centrální banky Josef Tošovský (vlevo), ministr financí Pavel Mertlík a premiér Miloš Zeman.

Konkrétně po půlnoci, kdy skončilo mimořádné zasedání vlády, na němž bývalý guvernér ČNB Josef Tošovský informoval kabinet tehdejšího premiére Miloše Zemana o vyhrocené situaci v IPB. Na místě byl i Petr Staněk, zaměstnanec ČNB, kterého do té doby nikdo neznal a jenž se za několik hodin poté stal nuceným správcem.

"Zeman se obrátil ke Staňkovi a řekl mu. Pane správče, máte naší podporu, budete potřebovat nějakou pomoc?," vzpomíná bývalý mluvčí ČNB Milan Tománek.

Nucený správce v IPB Petr Staněk

Staněk pak podle něj podotkl, že by bylo asi dobré, kdyby ho doprovodili policisté, aby předání papírů v bance bylo důstojné. Obával se prý také toho, že ho v IPB nemusí brát vážně, protože je veřejně neznámou osobou.

Zeman ho pak ujistil, že se o to tehdejší ministra vnitra Stanislav Gross postará. "Představa dvou policistů, kteří doprovázejí nuceného správce do banky, mi přišla přiměřená, nástup kukláčů se samopaly mě pak dost překvapil," říká Tománek.

Problémy IPB byly "pod pokličkou" půl roku

Pro něj osobně samotné uvalení nucené správy a následný prodej do rukou ČSOB novinkou nebyl. O problémech IPB se poprvé dozvěděl na jednání bankovní rady na počátku roku 2000, kde centrální bankéři probírali výsledky běžné kontroly bankovního dohledu v IPB.

Tehdejší ředitelka odboru komunikace s veřejností v Investiční a Poštovní bance (IPB) Barbora Tachecí. (1998)

Tehdejší ředitelka odboru komunikace s veřejností v Investiční a Poštovní bance (IPB) Barbora Tachecí si dnes už nevzpomíná, kdy si poprvé myslela, že banka může padnout. Podle svých slov ale nemusela nikdy dělat nic, co by se příčilo jejímu svědomí. "Jako jakýkoliv šéf komunikace jsem tlumočila názory vedení banky, které jsem z pozice šéfa komunikace neměla možnost nijak ověřovat. Stejně jako mluvčí jakékoliv velké firmy," říká po 10 letech. Fotografie je z roku 1998.

IPB v číslech

- Investiční a poštovní banka byla v okamžiku pádu druhou největší bankou v Česku (podle objemu úvěrů). Podle objemu vkladů pak byla třetím největším finančním ústavem.

- Banka spravovala 3,4 milionu účtů pro 2,9 milionu klientů.

- Těsně před krachem scházelo v bilanci banky téměř 70 miliard korun (podle propočtů JP Morgan).

- Úklid po IPB stál české daňové poplatníky zhruba 150 miliard korun.

Závěrů prý bylo hodně a o potížích banky se začalo intenzivně jednat. Na konci února se první zmínky o problémech IPB objevily na iDNES.cz. Investiční a poštovní banka je popřela a označila je za nekalý konkurenční boj. (viz předchozí článek)

V květnu nastaly další fáze jednání. Bankovní rada se hodiny a hodiny zabývala tím, nakolik krach IPB může rozvrátit tuzemský platební styk a následně ovlivnit vývoj jednotlivých oborů ekonomiky.

S IPB byla provázána řada významných podniků a procházelo přes ní 30 procent všech bankovních transakcí. Pokud by ze systému "vypadla", hrozilo, že ztráta důvěry bude tak obrovská, že si podniky přestanou platit své závazky a ekonomika zažije citelný propad.

Chladnokrevný Tošovský

Josef Tošovský

Centrální bankéři žili v té době v napětí. Experti jim předkládali čísla s různými scénáři pádu IPB, a na nich bylo, aby našli takové řešení, při němž lidé nepřijdou o své vklady a ekonomika nezačne strádat, což bylo náročné.

"Jednání byla emočně vypjatá. Guvernér Tošovský je ale uměl zklidnit. Do jednání vstupoval s chladnou hlavou a vždy, když byl nějaký nesoulad, nechával své kolegy znovu a znovu hodnotit údaje a dojít tak postupně ke konsensu," popisuje Tománek.

Všechna jednání byla přitom tajná. V utajení se rodily scénáře převzetí banky proto, aby lidé ze strachu o své úspory nevyběhli k přepážkám a nezačali si z banky hromadně vybírat své peníze, což by dokázalo položit i zdravou banku.

Fronta před IPB

FRONTA. Zástup lidí před Investiční a poštovní bankou v den uvalení nucené správy - 16. června 2000.

"Strach z toho, že řeknu něco, co spustí run na banku a znemožní tak racionální řešení situace, jsem měl pořád. Nejvyhrocenější byly dny před uvalením nucené správy, kdy se v médiích objevovaly konkrétní informace o potížích IPB," vzpomíná bývalý mluvčí ministerstva financí Libor Vacek, který dnes pracuje jako ekonomický náměstek ředitelky České školní inspekce.

Také podle Tománka bylo utajování skutečného stavu IPB těžké. "Hranice mezi tím, co říci a nelhat, byla tenká. Byli jsme daleko toho, abychom lidi uklidňovali, že se nic neděje, ale zároveň jsme museli dodržovat zákon, který říká, že o probíhajících správních řízeních nesmíme do jejich skončení mluvit. A správní řízení s IPB skončilo až uvalením nucené správy," vysvětluje současný šéf komunikace PPF.

Demontáž loga Investiční a Poštovní banky (IPB) z budovy na Senovážném náměstí v Praze. (14. února 2001)

MIZÍ Z OČÍ. Demontáž loga IPB z budovy na Senovážném náměstí v Praze. (14. února 2001)

Vstup Petra Staňka do IPB tak bylo pro oba tehdejší mluvčí "vysvobozením". Věci nabraly rychlý spád a novináři mohli přestat spekulovat o tom, co centrální banka s IPB chystá.

Hlavním tématem najednou bylo převzetí banky ze strany konkurenční ČSOB a následný převod problematických aktiv do České konsolidační agentury. "Téma IPB pak intenzivně žilo ještě zhruba dva týdny, pak se začalo ředit běžnou agendou," dodává Vacek.

KLÍČOVÁ DATA V PŘÍPADU IPB

1992-93 - Fond národního majetku se neúčastní navyšování kapitálu v IPB a stát přichází o majoritu.

4. března 1998 - Vláda rozhoduje o prodeji 36procentního podílu v IPB japonské bance Nomura za 3,031 miliardy korun. Smlouva o prodeji se podepisuje o čtyři dny později.

září 1999 - Bankovní dohled ČNB zahajuje v IPB hloubkovou kontrolu poté, co banka převedla asi 70 miliard korun na jiné společnosti.

jaro 2000 - Banku stále více tíží potíže se špatnými úvěry, dožaduje se pomoci od státu.

16. června 2000 - ČNB uvaluje na IPB nucenou správu, správce Petra Staňka doprovází do banky ozbrojené komando.

19. června 2000 - Kontrolu nad IPB přebírá ČSOB. Ta za banku nakonec zaplatila jednu korunu.

podzim 2001 - Začíná arbitráž mezi Českem a Nomurou kvůli údajně zmařené investici v IPB.

březen 2006 - Stát prohrává arbitráž s Nomurou. Nomura, která původně žádala 40 miliard korun, navyšuje své nároky údajně až na 70 miliard korun.

listopad 2006 - Stát uzavírá s Nomurou smír, arbitráže se zastavují. Česko platí Nomuře 3,6 miliardy.

květen 2009 - Ministr financí Kalousek podepisuje dohody ukončující spory o údajné pohledávky po IPB ve výši 120 miliard.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Trump je vyřadil z provozu. Pro americké značky jsou cla vůči Vietnamu smrtelná

Vietnam se v uplynulých letech stal klíčovým hráčem výroby místo Číny, která čelila přísnějším celním tarifům ze strany Spojených států. Nyní se však ani tato asijská země nevyhne novým tarifům....

Trump zavádí reciproční cla pro celý svět, dovoz z Evropy se prodraží o 20 procent

Americký prezident Donald Trump zavádí reciproční cla na země „celého světa“. Zdůvodnil to potřebou nakopnout domácí průmysl a posílit vnitřní trh ve Spojených státech. Dovoz z Evropské unie se...

Koupil si jízdenku, aby dostal kafe a zmrzlinu zdarma. Od Čechů dostal vynadáno

Kde leží hranice mezi maximálním využitím nabízených služeb za minimum peněz a kde už začíná jejich zneužití? Diskusi na toto téma rozvířil příspěvek na sociálních sítích. Mladý muž v něm popisuje,...

Generátor čísel, hausnumera. Ekonomové kroutí hlavou nad Trumpovým výpočtem

Když Donald Trump ve středu představoval rozsáhlý balíček recipročních cel vůči celé řadě zemí, oháněl se tajemnou tabulkou. Nejprve nebylo příliš jasné, jak administrativa amerického prezidenta k...

Akciové trhy reagují na Trumpova cla. Prudce se propadly v Asii i v Evropě

Evropské akcie v pondělí pokračovaly v poklesu v reakci na rozsáhlá cla na dovoz do Spojených států, jež minulý týden oznámil americký prezident Donald Trump. Panevropský akciový index STOXX Europe...

7. dubna 2025  9:24,  aktualizováno  19:27

Když nezrušíte odvetná opatření, přijdou cla ve výši 50 procent, pohrozil Trump Číně

Spojené státy uvalí na dovoz z Číny dodatečné clo ve výši 50 procent, pokud Peking nezruší odvetná opatření vůči americkým clům, sdělil americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth...

7. dubna 2025  17:45,  aktualizováno  18:04

Disneyho Sněhurka má větší emise než Rychle a zběsile, odhalila analýza

Podle právě zveřejněných dokumentů společnosti Disney vzniklo při natáčení nejnovější Sněhurky více emisí skleníkových plynů než při natáčení posledního filmu Rychle a zběsile. Ten přitom stojí na...

7. dubna 2025

Celní válka dusí americké akcie. Obchodování zahájily prudkým poklesem

Akcie ve Spojených státech zahájily obchodování prudkým poklesem. Hlavní akciové indexy se pohybují nejníže za poslední rok. Investoři dál reagují na obchodní spory a dění kolem amerických cel a...

7. dubna 2025  16:17,  aktualizováno  16:26

KOMENTÁŘ: Trump geniálně míří na zrušení daně z příjmu, myslí si Okamura

Údajnou celní válku začal Donald Trump ohlášením recipročních cel na Kanadu a Mexiko. Následovala Čína a dnes je to už balíček 180 zemí. Mezitím už se Trump se sousedy dohodl a žádná celní revoluce...

7. dubna 2025  15:43

Sedící zajíček místo velikonočního? řeší zákazníci. Řetězec označení hájí

Německé diskonty Aldi a Lidl začaly ve svých svátečních nabídkách označovat čokoládové velikonoční zajíčky ve svém sortimentu jako sedící zajíčky, a ne jako velikonoční. Změny si povšimli někteří...

7. dubna 2025  14:12

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Čtenář Petr vyhrál 10 tisíc v Megahře: Body klikala žena, auto by se nám hodilo

Jarní soutěž Megahra o auto na portálech iDNES.cz a Lidovky.cz má druhého týdenního vítěze. Stal se jím čtenář Petr Stavárek z Frenštátu pod Radhoštěm. „Soutěžit budeme i dál o hlavní výhru. Auto by...

7. dubna 2025

Penze se vyplácejí v nových termínech, změna se týká milionu důchodců

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) změnila od dubna termíny výplaty starobních, invalidních a pozůstalostních penzí dvěma pětinám důchodců a důchodkyň. Týká se to celkem 1,17 milionu lidí....

7. dubna 2025  13:50

Hrozící globální recese táhne dolů i kryptoměny. Propadá se bitcoin i ethereum

Na cla Donalda Trumpa reagují i kryptoměny. Cena bitcoinu se v pondělí ráno po několika týdnech popadla pod hranici 75 tisíc amerických dolarů, což je asi 1,7 milionů korun. Nedaří se ale ani dalším...

7. dubna 2025  12:02

Kolik dáme za jídlo a o kolik zdraží boty? Američané vyhlížejí dopady cel

Globální cla, která zavedl prezident Donald Trump, způsobí růst cen široké škály potravin, domácích potřeb anebo elektroniky. Zdražení však američtí spotřebitelé nepocítí rovnoměrně. Ceny zboží se...

7. dubna 2025  11:15

Kopaničáři ze Slovenska dobývají svět kosmetiky. Pomocí bylin i vědeckých poznatků

Advertorial

Z touhy po přírodních řešeních se zrodila slovenská rodinná firma Panakeia, která dnes zásobuje desetitisíce zákazníků originální kosmetikou na přírodní bázi. Za úspěchem firmy stojí i práce syna...

7. dubna 2025  7:42

Šéfka drůbežářů: Bojíme se dovozu kuřat z Ameriky, ošetřují je chlorem, my nesmíme

Premium

Lidé stále méně kupují celá kuřata, trendem jsou polotovary nebo trhaná kuřecí masa, říká nová ředitelka Sdružení drůbežářských podniků Zuzana Slámová. Ve funkci skoro po čtvrt století vystřídala...

7. dubna 2025