Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Firmy píší Sobotkovi: tlačte v Bruselu na větší úspory energií

  • 52
Osmnáct velkých zaměstnavatelů vyzývá v předvečer klíčového jednání v Bruselu zástupce české vlády, aby prosazovali vysoký cíl pro energetickou efektivitu. Od přesměrování podpory do úsporných technologií si slibují vyšší zaměstnanost, oživení stavebnictví i vyšší HDP.

Energetické efektivitě se někdy také říká „skryté palivo“. Investice do úspornějších technologií totiž znamenají nižší náklady na uhlí, plyn či ropu. Zda má být energetická efektivita povinná, případně v jaké míře, bude jedním z hlavních témat klíčového summitu zástupců evropských vlád ve čtvrtek a v pátek v Bruselu. Narýsuje se tam podoba klimaticko-energetické politiky až do roku 2030.

Zástupci společností Skanska, Philips, Siemens nebo Velux zaslali v předvečer jednání výzvu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, aby energetickou efektivitu podpořil. „Domníváme se, že cíl by měl být závazný na úrovni EU a měl by být především vyšší,“ stojí ve výzvě. Dohromady se pod dokument podepsalo 18 firem s více než 21 tisíci zaměstnanci a obratem přesahujícím 82 miliard korun ročně, které mohou na podpoře zateplování a investicích do šetrných technologií vydělat.

Česká republika původně podporovala jediný z tří cílů, o kterých se bude na setkání evropských lídrů jednat. Hlásila se pouze ke snížení emisí skleníkových plynů o 30 procent oproti roku 1990.

K dalším dvěma návrhům se sice stále staví vlažně, na rozdíl od dřívějšího stanoviska už však nehodlá blokovat stanovení podílu obnovitelných zdrojů na 30, respektive 27 procentech, a ani cíle pro energetickou efektivitu. Podle plánu Evropské komise by EU musela ušetřit 30 procent energie do roku 2030 oproti stavu, kdyby k žádným změnám nedošlo.

Cíle chceme, ale dobrovolné, říká ministerstvo průmyslu

„Za stávající situace budeme v rámci jednání zvažovat podporu cíle pro obnovitelné zdroje a energetickou účinnost, ovšem pouze indikativní povahy a stanovené na celoevropské úrovni. Tyto dva cíle dále nesmějí být nijak vynucovány na jednotlivých členských zemích,“ uvedl Miroslav Kynčl z tiskového odboru Ministerstva průmyslu a obchodu.

Změna původně zcela odmítavého postoje vůči oběma dalším cílům přišla po předchozí výzvě třinácti firem z letošního července. Podle signatářů by však kabinet měl být vůči efektivitě ještě vstřícnější a tlačit na více než navrhovaných 30 procentní úspor.

Podle Petra Holuba z Aliance Šance pro budovy, která firmy z odvětví energetických úspor sdružuje, se totiž návrh třicetiprocentního cíle propočítával k odhadům vývoje spotřeby energie z roku 2007 a čísla tak nejsou aktuální.

„Cíl pro energetickou efektivitu je stanoven oproti scénářům z roku 2007. Aktualizovaný scénář z roku 2013 však říká, že spotřeba poroste méně a ve skutečnosti to znamená úsporu jen 13 procentní,“ říká Holub. Aliance proto prosazuje cíl na úrovni 40 procent. Společnosti argumentují tím, že podpora efektivních technologií bude mít pozitivní vliv na zaměstnanost i tuzemské HDP.

.